Zahraničí

Biden se rozhodl vytvořit pracovní místa… v Číně

Biden ve svém plánu tvorby pracovních míst v USA, jak se tento program formálně nazývá, vytvoří miliony dobře placených pracovních míst. Mnoho z těchto pracovních míst však nebude v Americe. Ze tří důvodů jeho plán vytvoří plnou zaměstnanost – v Číně.

  • Ze tří důvodů Bidenův plán vytvoří plnou zaměstnanost – v Číně. Za prvé, Bidenův plán renovace fyzické infrastruktury v USA vytvoří podstatně větší poptávku po čínských materiálech. Za druhé, velké zvýšení sazby daně z příjmů právnických osob, které navrhuje, vyžene ještě více podniků z USA — a přes Tichý oceán. A za třetí, Bidenovy plány týkající se „zelené energie“ odstraní jednu z klíčových výhod, které zatím mají američtí výrobci – levnou energii.
  • „Pokud nevytvoříme kapacity na výrobu oceli, cementu a dalších materiálů, který potřebujeme pro naše silnice, mosty a ostatní infrastrukturu, budeme vždy vydáni na milost a nemilost Komunistické straně Číny.“ — Jonathan Bass, ředitel společnosti Whom Home a propagátor onshoringu, duben 2021.
  • „Naše bezpečnost a ekonomická prosperita je nezbytná pro mezinárodní bezpečnost. Pokud poškodíme naši ekonomiku… zvýšením daní, včetně zvýšení daně z příjmů právnických osob, tak se výrobní společnosti přesunou jinam, a nové sem nepůjdou. Nevytvoříme žádné pracovní příležitosti, ba naopak, mnohé stávající ztratíme. Celá naše ekonomika tím utrpí.“ — Larry Kudlow, bývalý ředitel Národní ekonomické rady (NEC), v televizním pořadu Fox Business, 30. března 2021.
  • Opravdu potřebujeme, aby federální vláda něco dělala? Americký průmysl směřuje k „zelené energii“ sám.
  • „Nemůžeme provádět politiku, která u nás způsobí zaostávání, a zároveň tu soutěž s Čínou vyhrát.“ — Robert Lighthizer, ministr obchodu USA v letech 2017-2021, v televizním pořadu Fox Business, 30. března 2021.

„Je to největší americká investice do tvorby pracovních míst od 2. světové války,“ řekl prezident Joe Biden 31. března 2021 v Pittsburghu, když oznámil svůj program obnovy americké infrastruktury v hodnotě 2,3 bilionu dolarů. „Tento program vytvoří miliony dobře placených pracovních příležitostí.“

Má pravdu. Biden ve svém plánu tvorby pracovních míst v USA, jak se tento program formálně nazývá, vytvoří miliony dobře placených pracovních míst. Mnoho z těchto pracovních míst však nebude v Americe. Ze tří důvodů jeho plán vytvoří plnou zaměstnanost – v Číně.

Za prvé, Bidenův plán renovace fyzické infrastruktury v USA vytvoří podstatně větší poptávku po čínských materiálech. Za druhé, velké zvýšení sazby daně z příjmů právnických osob, které navrhuje, vyžene ještě více podniků z USA – a přes Tichý oceán. A za třetí, Bidenovy plány týkající se „zelené energie“ odstraní jednu z klíčových výhod, které zatím mají američtí výrobci – levnou energii.

V Pekingu proto nyní panuje radostná nálada a radostné očekávání.

Pokud jde o první bod, tak americké investice do infrastruktury přinesou zisky hlavně čínským výrobcům. Biden ve školicím centru Carpenters Pittsburgh Training Center řekl, že investuje 621 miliard dolarů mimo jiné na modernizaci 20 000 mil silnic (32 186,8 km), rekonstrukci 10 „ekonomicky nejvýznamnějších mostů“ a 10 000 „menších mostů“ a „modernizaci“ přístavů a ​​letišť.

Tyto a další projekty, na které je potřeba cement a ocel, budou přínosem pro hlavního světového výrobce těchto produktů – Čínu. V roce 2020 vyrobila Čína 56,5 % celosvětové produkce oceli, zatímco USA jen 3,9 %. Zatímco celosvětová produkce oceli v roce 2020 poklesla o 0,9 %, americká produkce se po uzavření řady oceláren propadla o 17,2 %.

V roce 2020 se v USA vyrobilo 90 milionů tun cementu. V Číně se naproti tomu vyrobilo 2,2 miliardy tun, což je více než polovina světové produkce.

Biden rovněž navrhuje nahradit všechna olověná potrubí ve Spojených státech. Potrubí se v dnešní době vyrábí z PVC a Čína vyrábí více PVC než kterákoliv jiná země.

Bidenův plán tvorby pracovních míst proto nevyhnutelně podnítí poptávku po čínských výrobcích, protože Čína má mnohem větší kapacitu na výrobu potřebných produktů než USA a samozřejmě za ty nejnižší ceny. Je pravda, že Bidenův exekutivní příkaz „Kupujte americké zboží„, vydaný 25. ledna 2021, představuje podstatné zlepšení oproti úsilí prezidenta Trumpa v této oblasti. Avšak tento Bidenův prezidentský dekret pravděpodobně nepokryje většinu materiálu potřebného pro renovaci americké infrastruktury, se kterou počítá plán tvorby pracovních míst v USA.

Jak říká propagátor onshoringu [1] Jonathan Bass, Bidenův plán tvorby pracovních míst v USA by to měl vzít „od podlahy“ a měl by zajistit také domácí výrobu příslušného materiálu pro novou infrastrukturu. Jonathan Bass poukazuje na to, že práce na výrobě takových materiálů má tendenci být lépe placená, a tvrdí, že návrat výroby zpět do USA zvýší bezpečnost dodavatelského řetězce.

„Pokud nevytvoříme kapacity na výrobu oceli, cementu a dalších materiálů, které potřebujeme pro naše silnice, mosty a ostatní infrastrukturu, budeme vždy vydáni na milost a nemilost Komunistické straně Číny,“ vysvětluje Jonathan Bass, ředitel společnosti Whom Home.

Jonathan Bass kromě toho zdůrazňuje, že subjekty s konexemi – většinou nadnárodní společnosti a další velké podniky – shrábnou „neočekávané“ zisky, když budou do Ameriky dovážet materiál, který Čína vyrobí pro Bidenův plán.

Biden samozřejmě chce, aby z jeho plánu měli prospěch američtí producenti. „Prezident Biden vyzývá Kongres, aby investoval 50 miliard dolarů do vytvoření nového úřadu ministerstva obchodu, který by byl zaměřen na sledování domácích průmyslových kapacit a na financování investic podporujících výrobu kritického zboží v USA,“ uvádí se v „informačním listu“ Bílého domu. To, že by zatím jen plánovaný orgán, i když s masivním financováním, mohl ovlivnit současné výdaje, je nepravděpodobné. Jonathan Bass je toho názoru, že jasné nařízení, že všechen nový materiál musí být „made in USA“, by bylo mnohem efektivnější.

Pokud jde o druhý bod, tak Bidenův plán požaduje, aby Kongres schválil velké zvýšení daní, aby mohl pokrýt všechny plánované výdaje. Masivní zvýšení daní bude zahrnovat zvýšení sazby daně z příjmů právnických osob z 21 na 28 % a zvýšení minimální sazby daně z příjmů právnických osob z 13 na 21 %.

Prezident Donald Trump to ve svém prohlášení zkritizoval: „Radikální plán Joea Bidena na uskutečnění největšího zvýšení daní v americké historii je obrovským darem pro Čínu a mnoho dalších zemí – díky tomu se tisíce továren, miliony pracovních míst a biliony dolarů přesunou k našim konkurentům.“

Alan Tonelson, odborník na obchod z Washingtonu, D.C. souhlasí. „Navrhované zvýšení daně z podnikání a výsledné zvýšení firemních nákladů odstraní hlavní důvod proč investovat do produktivních podniků v USA a zvýší atraktivitu jejich umístění jinde nebo přesunu jinam – například do Číny,“ řekl.

Asi nejlépe to vyjádřil ve své televizní show Fox Business 30. března 2021 Larry Kudlow v rozhovoru s bývalým Trumpovým ministrem obchodu Robertem Lighthizerem, když řekl:

„Poprvé jsem to viděl za Reagana, ale za Trumpa to bylo to samé. Naše bezpečnost a ekonomická prosperita je nezbytná pro mezinárodní bezpečnost. Pokud poškodíme naši ekonomiku… zvýšením daní, včetně zvýšení daně z příjmů právnických osob, tak se výrobní společnosti přesunou jinam, a nové sem nepůjdou. Nevytvoříme žádné pracovní příležitosti, ba naopak, mnohé stávající ztratíme. Celá naše ekonomika tím utrpí. A Číňané budou vysmátí.“

Pokud jde o třetí bod, tak se zdá, že alespoň ve své rané fázi Bidenův plán zvýší náklady na energii, čímž ještě více znevýhodní americké výrobce. V současnosti jsou USA uhlovodíkovou supervelmocí, která v roce 2011 předstihla Rusko, a stala se největším světovým producentem zemního plynu. V roce 2018 předstihly USA Saúdskou Arábii a staly se světovou jedničkou v produkci ropy.

Amerika má obrovská ložiska fosilních paliv, a díky tomu jsou fosilní paliva v Americe levné. Biden ale vytváří překážky pro jejich použití. Alan Tonelson, který bloguje na serveru RealityChek, to popsal takto: „Americké společnosti budou velmi znevýhodněny regulacemi zavedenými v rámci boje proti změně klimatu a v zájmu zlepšení životního prostředí, které pan Biden protlačuje.“

Opravdu potřebujeme, aby federální vláda něco dělala? Americký průmysl směřuje k „zelené energii“ sám. Americký úřad energetických informací (U.S. Energy Information Administration) uvedl, že v roce 2019 spotřeba energie z obnovitelných zdrojů, zejména díky solární a větrné energii, poprvé za více než 130 let překonala spotřebu energie vyráběné z uhlí. Spotřeba uhlí poklesla v roce 2019 téměř o 15 %, zatímco spotřeba energie z obnovitelných zdrojů vzrostla o 1 %.

Zdá se, že Biden, zastánce velké a aktivistické federální vlády (big government), je odhodlán zničit americkou obchodní konkurenceschopnost. V této souvislosti si připomeňme slavné Kudlowovo heslo: „Kapitalismus volného trhu je nejlepší cestou k prosperitě.“

Z nedávných trendů ve spotřebě energie v Americe také vidíme, že nejlepší cestou k čistšímu prostředí je volný trh.

V sázce je toho hodně. „Tato soutěž s Čínou, která je nesmírně důležitá, a je možná tou nejdůležitější věcí, která teď probíhá, bude velmi ovlivněna naší domácí hospodářskou politikou,“ řekl Lighthizer Kudlowovi. „Nemůžeme provádět politiku, která u nás způsobí zaostávání, a zároveň tu soutěž s Čínou vyhrát.“

Gordon G. Chang je autor knihy The Coming Collapse of China (Přicházející kolaps Číny), významný spolupracovník a člen poradního sboru Gatestone Institute.


Poznámka překladatele

[1] Onshoring je proces přemísťování výroby a pracovních příležitostí zpět do USA.

Zdroj