Zahraničí

Takhle se to dělá

Včera v podvečer proběhla médii zpráva o tom, kterak Bělorusko donutilo v Minsku přistát letadlo Ryanairu letící z Athén do Litvy. Na palubě letadla byl běloruský novinář, bloger a aktivista Raman Pratasevič, jehož servery se podílely na organizaci demonstrací proti Lukašenkovi. Marie Divišová celou akci komentovala takto:

Lukašenko si může udělat další zářez na pažbě. Podařilo se mu odchytit Romana Protaseviče, zakladatele a šéfredaktora Telegram kanálu NEXTA, z jehož redakce byly loni organizovány protestní akce v Minsku.

Redakce NEXTA sídlí v Polsku (a je zřejmě financována polskými tajnými službami) a odtud byly prostřednictvím internetu vydávány pokyny pro srazy demonstrantů a organizovány trasy pochodů, přímo do jejich mobilů. Přitom celá redakce se tvářila „já nic, já muzikant“ – tvrdili, že oni jsou jenom kanál na sociální síti a jednotlivé příspěvky u nich uveřejňují jednotliví uživatelé.

Zadržení se uskutečnilo podle nejlepších pravidel špionážních thrilerů – Protasevič letěl letadlem Ryanair z Athén do litevského Vilniusu, běloruská rozvědka si ho vyčíhla už v Athénách a když bylo letadlo nad územím Běloruska, dostali piloti pokyn, že mají ihned přistát, protože na palubě je nahlášená údajná bomba. Zároveň vzlétla stíhačka a letadlo navedla na letiště v Minsku. Tam si Protaseviče vyhmátli místní specnazovci a aby se neřeklo, prohledali také letadlo.

Paní Svjatlana Lžidmitrijevna Tichanovska se poněkud polekaně ozvala, že stejným letadlem letěla před týdnem také.

A já jsem si doteď myslela, že epizody z britského špionážního seriálu Profesionálové jsou přehnané.

Já bych k tomu chtěl vidlácky jen dodat pár věcí… 

  1. Takhle se to dělá. Takhle se dělá kombinovaná akce tajných služeb a oficiálních složek. Sledování objektu, o kterém samozřejmě nikdo neměl ani tušení a pak využitá šance nad Běloruskem. Hoax s bombou na palubě, navedení na minské letiště a pak už jen rychlá akce speicálních jednotek. V době, kdy čtete tyto řádky, chudák novinář už vyšetřovatelům řekl nejen co ví, ale i co neví a co se jen domýšlí. Zřejmě už pěkně kolaboruje, donáší a dělá všechno pro to, aby si zachránil život. Lukašenko se s ním rozhodně mazlit nebude a jeho příkazy budou přímo úměrné tomu, jak moc se cítil ohrožen při nedávných protestech.
  2. Žádný amatérský Čepiga a Myškin. Žádný Čuk a Gek. Prostě když práci dělají skutečné tajné služby, vypadá to úplně jinak, než amatérky zapálený muničák, kolem kterého ještě jezdí hasiči, protože se hoši ani nedokázali domluvit.  Vsadím se, že se ani nezjistí, kdo vlastně toho novináře sledoval, ani se nezjistí jak dlouho už na něj měli spadeno. Nezjistí se vůbec nic. Tedy dokud se nezapojí Belingcat. V archivu určitě ještě naše dva ruské Bondy mají, takže jim to hned připíšou.
  3. Jsem zvědavý, jaký tlak teď EU vyvine na Lukašenka, aby tohoto bojovníka za demokracii a lidská práva (po vytěžení informací) pustil. A něco mi napovídá, že to nebude nic moc. Hokej se tam nehraje, Lukašenko je tak jako tak u EU za hajzla a byl vehnán do všeobjímající ruské náruče…  co Bělorusku může EU udělat? Nic. Ropovody a plynovody vedou z východu na západ. Ne naopak.  Nord stream 2 ještě není hotový… Vlastně mohou udělat jedinou věc – přijít za Putinem, aby se u Lukašenka přimluvil. Z Kremlu zase padají cihly, jak se Gosudar chechtá.
  4. Když běloruské (a ruské) tajné služby dokáží něco takového, dokáží i jiné věci. Vsadím se, že leckoho z protiputinovské a protilukašenkovské opozice polil studený pot. Oni si tak lítají po Evropě a dovedu si představit, že byli mnohokrát v podobné situaci. Zřejmě teď vidí agenta za každou záclonou a každým keříkem.  A to ještě není nic proti tomu, až zjistí, že sice byli poplácáváni po ramenou za statečný odboj proti diktátorovi, ale teď jsou v nebezpečí a jejich protektoři se kroutí jako žížaly, protože kvůli pár bělorusákům se přece nebudou za drahé peníze dělat policejní manévry.  Nejspíš zjistí, že jsou vydáni na milost a nemilost běloruské KGB a jejich budoucnost je ve skrývání a na útěku.
  5. Lukašenkovi se povedl možná nejdůležitější tah v této partii. Nedivil bych se, kdyby se běloruští disidenti začali mírnit ve výrazivu, leckdo ohlásí konec politické kariéry a zmizí za oceánem, protože pobyt v Polsku nebo Pobaltí teď začne být zatraceně rizikový. Ti ostatní budou hubnout a blednout. Něco jiného je dělat hrdinu pod dojmem, že se vám nemůže nic stát. Něco jiného je vědět, že po vás doopravdy jdou a jsou kvůli vám ochotní i vyvolat mezinárodní skandál.
  6. Stejně jako s dolem Turów, uvidíme teď v přímém přenosu další evropskou bezzubost. Ale co my… uvidí to proevropští bojovníci včetně Navalného a začnou zase o něco více přemýšlet, jestli ji to stojí za riziko. 

Zdroj