Domácí

Bill Gates a instinkty důchodkyně

Daniel Vávra: Přiznám se, že ze všech otravných vodu kázajících a víno chlastajících miliardářů mi přijde jako naprosto nejnechutnější samozvaný spasitel a pokrytecký slizoun Bill Gates. Vydal teď knihu jak musíme zachránit svět před globálním oteplením, stal se nejoblíbenější modlou všech hipstrů a všude na mě vykukuje jeho moudrý ksicht s blahosklonným úsměvem. Copak ho lze nemilovat? Takový dobroděj!

Miluju rady o tom, kterak se mám uskromnit, jezdit na tříkolce a jíst brouky od někoho, kdo vlastní flotilu soukromých tryskáčů a vrtulníků, každoročně si nechává dovést ke svému vyhřívanému bazénu čerstvý písek z Havaje, vlasrní sbírku sportovních automobilů, nainvestoval čínský korporace zasviňujících svět zbytečnou dopravou laciných krámů dotovaných komunistickou vládou a privátní letecké společnosti a svoje plány na záchranu světa spřádá ve svém paláci za 140 milionů dolarů. To se hned pozná jak vážně ty svoje kecy myslí.

Fascinující je i víra v jeho genialitu. My co děláme do počítačů víme, že Bill nezbohatl díky svým geniálním nápadům, ale tím, že kradl nápady druhým. Tvářil se jako nenápadný nerd ve vytahané košili s propoceným podpaždím a pak vám vrazil kudlu do zad. Windows nejsou a nikdy nebyly nejlepší systém. Vždycky to byla příšerná a nespolehlivá kopie Amigy a Apple s nápady ukradenými Xeroxu. Jeho politika byla vždycky otřesná, zneužíval svého monopolního postavení a Microsoft za jeho vlády každý upřímně nenáviděl.

Dnes tu je ovšem hodný moudrý strýček Bill, který hodně čte self help knížky a chce spasit svět. Něco jako Bidenův “klimatický car” John Kerry, který si letěl převzít cenu za boj s klimatem na Island soukromým tryskáčem a prohlásil, že polobůh jako on nemá jinou volbu…

Přiznám se, že mojí důvěru v celebrity kážící o nadcházející klimatické zkáze značně podrývá fakt, že každá jedna z nich buď vlastní nebo používá soukromý tryskáč (Caprio, Gates, Kerry, Sanders), vlastní sbírku benzínových dvanáctiválců (Gates, Arnold, Musk..), jezdí pro děti do školy vojenským náklaďákem (Arnold), eventuelně si kupuje vily za miliony dolarů na pobřeží Floridy, které bude podle jejich vlastních slov do 20 let pod vodou (Obama).

Mám pocit, že důchodkyně, co se obávají, že je Gates bude chtít očipovat 5G signálem mají instinkty vcelku v pořádku, protože neomylně poznají velký špatný, jen se moc nevyznají v IT.

Zdroj