Koronavirus

Celkový počet lidí, kteří získali přístup k vakcíně „Sputnik V“, přesáhl 1,1 miliardy. Švédsko zahajuje jednání

Vakcína proti koronaviru „Sputnik V“ vyvinutá ruskými specialisty z Centra Gamaleya byla schválena pro použití ve třech dalších zemích – Angole, Džibuti a Kongu.

„RDIF oznamuje registraci ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V v Angolské republice, v Džibutské republice a v Konžské republice,“ uvádí Interfax s odvoláním na Ruský fond přímých investic (RDIF).

To znamená, že celkový počet lidí, kteří získali přístup k vakcíně „Sputnik V“ je více než 1,1 miliardy.

Vakcína je již schválena pro použití ve 42 zemích, včetně Ruska, Běloruska, Argentiny, Srbska, Palestiny, Venezuely, Maďarska, Spojených arabských emirátů, Íránu, Arménie, Mexika, Černé Hory, Kazachstánu, Uzbekistánu, Sýrie, Moldavska, San Marina, Slovenska a dalších.

Ruský prezident Vladimir Putin diskutoval s rakouským kancléřem o dodávkách a výrobě „Sputniku V“.

Švédsko zahajuje jednání s ruským dodavatelem vakcíny

Vyšlo najevo, že ruská vakcína proti koronaviru „Sputnik V“ může být použita také ve Švédsku. Informovaly o tom ve středu noviny Aftonbladet s odkazem na koordinátora očkování v království Ricarda Bergströma .

„Na toto téma jsme měli schůzku a nyní se na to podíváme podrobněji,“ řekl.

Publikace konstatuje, že otázka nákupu ruské vakcíny v zemích EU dosud nebyla definitivně vyřešena, avšak podle nových studií má vakcína účinnost 91%, a to i u lidí ve věku 60 a více let.

Koordinátor švédského očkování proti koronaviru Ricard Bergström se setkal se zástupcem ruského výrobce vakcín proti koronaviru a další setkání je naplánováno na 3. března.

Bergström pro TV4 uvedl, že „má vládní zmocnění vyjednávat s ostatními (dodavateli),.. „s ruským výrobcem se setkal minulý týden a zítra opět proběhne setkání,“ uvádí TASS .

„Švédsko i Evropská komise jsou připraveni mluvit s každým, kdo má co nabídnout. Ale hlavním směrem je dělat to přes EU,“ dodal.

V současné době parlamentní většina požaduje, aby Švédsko nakupovalo vakcíny mimo dohody s EU. Vůdce Strany umírněné koalice Ulf Christersson v rozhovoru pro TT uvedl, že je zklamaný – „věci jdou příliš pomalu“.

Zdroj-1, Zdroj-2

Překlad