Zahraničí

Chmelár: V jakém režimu to žijeme, když náš občan nemůže překročit hranice okresu, a nám se tu promenádují cizí vojáci

Politolog Eduard Chmelár okomentoval na sociální síti oznámení slovenského ministerstva obrany, že v tomto týdnu se přes území Slovenska plánuje 9 silničních přesunů amerických ozbrojených sil. V této souvislosti vyřkl i otázku spojenou s koronavirem.

Samotný fakt plánu devíti silničních přesunů ozbrojených sil ze Spojených států Chmelár nepovažuje za žádnou novinku, jelikož se podle jeho slov přesouvají v podstatě každý týden. Dodal, že efektivnější by bylo, pakliže by se oznamovaly jen situace, kdy se nic přesouvat nebude.

„Jen se ptám, v jakém režimu to žijeme, když náš občan nemůže překročit ani hranice okresu, a nám se tu exhibicionisticky promenádují cizí vojáci. Ani za okupace nepředváděla sovětská armáda takovou demonstraci síly, jak to dělají dnes vojska Spojených států,“ uvedl.

Chmelár to označil za „nechutné“ a upozornil, že dokud bude naživu, bude usilovat o to, aby jednou všichni pochopili, že to je cesta do pekla a že priority Slovenské republiky jsou zvrácené.

„Navzdory duchu doby nebo právě proto je potřeba dělat vše pro to, aby Slovensko přestalo řinčet zbraněmi, stalo se prvním mírovým státem v Evropě a působilo pozitivním vzorem na svůj region tak, jak to dělá například ve Střední Americe Kostarika,“ dodal závěrem.

Přesun techniky přes SR

Připomeňme, že o plánovaném přesunu vojenské techniky informovala TASR mluvčí resortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

V období od 22. do 28. února je přes území Slovenska podle slov mluvčí plánovaných devět silničních přesunů zahraničních spojeneckých ozbrojených sil, konkrétně přesun amerických vojáků.

„Resort obrany zdůrazňuje, že tranzity byly řádně schváleny ve smyslu opatření Úřadu veřejného zdravotnictví SR,“ uvedla mluvčí.

Dodala, že v tomto týdnu se uskuteční i silniční přesuny techniky Ozbrojených sil SR na trasách Prešov – Trenčín a zpět, Nitra – Kolíňanský vrch, Kuchyňa – Nitra a zpět, Moldava nad Bodvou – Prešov, Nitra – Moldava nad Bodvou, Sliač – Trenčín a zpět, Rašov – Nováky a zpět, jakož i železniční přesun na trase Kuchyňa – Zemianské Kostoľany.

Zdroj FB Chmelár

Zdroj komentáře