Zahraničí

Maďarský premiér Orbán vyzval EU, aby přijala strategickou autonomii

5
(5)

Maďarský premiér Viktor Orbán v neděli uvedl, že současná zahraniční politika Evropské unie postrádá autonomii a vyzvala EU, aby se chopila příležitosti rozvíjet praktickou hospodářskou a obchodní spolupráci s Čínou a Ruskem.

Viktor Orbán to řekl při oficiální návštěvě České republiky v odpovědi na otázku, jak se dívá na budoucí úlohu EU, stejně jako na roli Číny a Ruska v globálních záležitostech.

Maďarský premiér Viktor Orbán řekl, že elity v Bruselu jsou „zaslepeny ideologií“ a současné politiky vůči Číně a Rusku jdou proti zájmům EU.

Orbán řekl, že i když je úzká hospodářská spolupráce s Ruskem a Čínou v zájmu EU, tak EU stále zavírá dveře pro spolupráci, a raději se snaží ukazovat sílu tam, kde je slabá. „EU dělá věci proti svým vlastním zájmům,“ dodal maďarský premiér.

Orbán také řekl, že EU by neměla tančit, jak pískají Spojené státy, ale měla by se držet nezávislé a samostatné diplomatické politiky. Rovněž by neměla ztratit trhy ve východě.

Orbán se domnívá, že Spojené státy považují Čínu za svého největšího soupeře a EU si nemůže nechat ujít obrovské hospodářské příležitosti, které to pro ni představuje.

EU potřebuje strategickou suverenitu, vlastní armádu a nezávislé obchodní politiky, aby hájila své vlastní zájmy, dodal maďarský premiér.

D.

Zdroj

Rate this post

Souhlasíte s článkem?

Průměrné hodnocení 5 / 5. Vote count: 5

Zatím nehodnoceno, budete prvním