Zahraničí

Čínské MZV: Čína naléhá na USA, aby se zbavily myšlení studené války

Mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Wang Wenbin (Wang Wen-pin) řekl, že Čína naléhá na USA, aby se zbavily zastaralého myšlení studené války, objektivně pohlížely na čínský rozvoj a hrály konstruktivní roli v oblasti Asie a Tichomoří.

Podle zprávy vydal americký ministr obrany Lloyd J. Austin ve středu rozkaz, podle kterého má americká armáda rozvíjet své vojenské síly, aby pomohla americké vládě čelit výzvám z Číny.

Wang Wenbin řekl, že někteří američtí politici pokračují v myšlení studené války. Když zmíní výstavbu národní obrany, tak musí souviset s čínskou výzvou. Čína se stala záminkou pro zvyšování vojenských výdajů a rozšiřování vojenské síly Spojených států. Americké tzv. čelení čínské výzvě je ve skutečnosti zlý záměr na omezení rozvoje Číny se skrytou snahou o neomezenou hegemonii a absolutní bezpečnost.

Wang Wenbin poukázal na to, že americké vojenské výdaje jsou na prvním místě na světě. Jejich celková roční hodnota je v posledních letech ekvivalentní součtu vojenských výdajů dalších devíti zemí. Je velmi jasné, že Spojené státy mají více než 800 vojenských základen v zahraničí po celém světě. Kdo je hrozba a kdo je výzva? Na tyto otázky je jednoduchá odpověď.

D.

Zdroj