Koronavirus

Deset zemí EU pozastavilo používání vakcíny AstraZeneca. Kontroverzní šarže dodána 17 zemím

Island je čtvrtou zemí, která po zprávách o krevních sraženinách u očkovaných osob pozastavila očkování proti koronaviru přípravkem AstraZeneca. Oznámilo islandské ředitelství pro zdraví. 

„Na Islandu je dočasně pozastaveno očkování preparátem AstraZeneca,“ uvádí se v prohlášení.

Oddělení zároveň poznamenalo, že na Islandu nejsou v současné době hlášeny žádné případy krevních sraženin po očkování.

Dánsko a Norsko také pozastavily užívání vakcíny farmaceutické společnosti AstraZeneca.

Dánské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že rozhodnutí bylo učiněno po zprávách o krevních sraženinách u očkovaných osob.

Pozastavení používání šarže vakcíny AstraZeneca oznámila Itálie.

iDnes.cz – Dánsko zastavilo očkování AstraZenecou

Připomeneme, že v Dánsku bylo očkování přípravkem AstraZeneca dočasně pozastaveno poté, co se objevily informace o tvorbě krevních sraženin u očkovaných. Předtím zavedly rakouské orgány obdobná omezení po smrti ženy.

Poté byla podobná omezení přijata v Rakousku, Lotyšsku, Litvě a Estonsku, Lucembursku, na Kypru a také v Itálii a Norsku.

V Rakousku, Lotyšsku, Litvě a Estonsku došlo po použití vakcíny AstraZeneca k několika případům tromboemolií, v těchto zemích bylo rozhodnuto užívání šarže vakcíny pozastavit.

Tato rozhodnutí byla učiněna před koncem vyšetřování EMA za účelem zjištění příčinné souvislosti.

Tato šarže vakcín v celkové výši jednoho milionu dávek byla dodána do 17 zemí EU, uvedl Evropský regulační úřad pro léčivé přípravky a Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

Vakcína se dostala do Rakouska, Bulharska, Kypru, Dánska, Estonska, Francie, Řecka, Islandu, Irska, Lotyšska, Litvy, Lucemburska, Malty, Nizozemska, Polska, Španělska, Švédska.

EMA objasnila, že v současné době nic nespojuje incidenty s pacienty, kteří dostali vakcínu z jedné šarže vakcíny AstraZeneca v Rakousku, s pravděpodobnou špatnou kvalitou preparátu nebo jejími vedlejšími účinky.

V Jižní Koreji probíhá také vyšetřování úmrtí pacientů po očkování vakcíny AstraZeneca, kde po tomto očkování zemřelo pět lidí.

Zdroj