Koronavirus

Rok pandemie v ČR

Stručná a přesná odpověď proč jsme dnes tam kde jsme a na co a jak se máme připravit v příštích  měsících a letech.

12 měsíců od objevení se prvních Covid19 pacientů v ČR je vhodná doba na krátkou rekapitulaci.  Určitě je mnoho věcí, které šlo udělat lépe, ale je zde několik zcela zásadních chyb, které podle mého  nejhlubšího přesvědčení jsou hlavní příčinou současného špatného stavu .

Velice zklamu ty z vás, kteří si myslí, že za vše může Andrej Babiš anebo švejkovský a sobecký český  národ, který nic nedodržuje. AB dělá co může a nedělejme si žádné iluze, že by někdo jiný na jeho  místě byl o mnoho lepší (spíše naopak) a věřte tomu, že český národ není o nic horší než kterýkoliv  jiný na světě (spíše naopak).

Jaké jsou tedy skutečně ty hlavní příčiny současného žalostného stavu ?

1.Příčina: 

Fatální selhání hygieny a epidemiologů jako celku (dalo se to očekávat).

Je třeba si konečně po 12- ti měsících nalít čistého vína. V uplynulých dlouhých desetiletích byla  epidemiologie a zvláště hygiena zcela společensky ignorována a podceňována. Hygienikem a  epidemiologem se stávali téměř výhradně lékaři ztroskotanci, kteří nebyli schopní uplatnit se nikde  jinde (čest naprosto ojedinělým výjimkám, které jsou všude, tudíž i zde). To je prostě holý a smutný  fakt ! Díky koronaviru se ze dne na den tito lidé stali hvězdami s velkou mocí a mnozí z nich si to  začali užívat. Přitom každý z nich měl zkušenosti s pandemii podobného rozsahu a konkrétně  covidem19, stejné jako jakýkoliv jiný lékař, který má zkoušku z hygieny anebo epidemiologie a navíc  je velmi pravděpodobně chytřejší protože celý profesní život dělá špičkovou praktickou , klinickou, medicínu, ne jenom úředníka. Tragickým selháním hygieniků (i epidemiologů) vyplývajícím z jejich  neschopnosti a nepřipravenosti (za to druhé může celá společnost) je naprosté a totální nezvládnutí  trasování a tzv. chytré karantény.Kdyby tohle dokonale fungovalo, tak samozřejmě NIKDY nenastane  v ČR to co nakonec nastalo a co zažíváme dnes . Když v létě 2020 hlavní hygienička slavnostně  oznámila, že vlastně již několik měsíců nic nestíhají, co všichni dávno věděli a měli už srandu z tzv.  „chytré“ karantény , byl na ní pohled při kterém se opravdu chtělo zoufale brečet i nejotrlejšímu  člověku.

2. Příčina : 

Kolosální selhání profesora Prymuly. Ne jen proto, že 2 x udělal stejnou chybu (což udělá jen idiot)  jako byla restaurace a fotbal. Prymula měl totiž maximální, neskutečnou, neuvěřitelnou možnost,  měl úžasně našlápnuto , stát se doslova národním hrdinou, kterého bude naprostá většina národa

plně respektovat a poslouchat. Voják s decentním vystupováním se mohl stát skutečným a  respektovaným generálem ve válce s virem …….Bohužel se ukázalo, že nemá ani morální kredit ani  charakter na to aby byl takovouhle osobností. Kdyby se jí stal, tak by určitě současná špatná  epidemiologická situace v ČR nenastala. Prymula mohl a měl tvrdou rukou respektované autority  srozumitelně řídit veškerá opatření. Kdyby se dokázal stát on takovou nezpochybnitelnou autoritou,  tak by ho zcela jistě respektovala většina národa.Tak jako například doktora Tegnela ve Švédsku.

Ruka v ruce se selháním Prymuly jde to, že se AB snaží co nejvíce úkolů vzít na sebe. Maká co mu síly  stačí a nikdo soudný ho nemůže obviňovat z nečinnosti, ale jedna z velkých chyb je, že si měl  uvědomit , že on je autorita pro max. 30% populace a zbylých 70% ho téměř nenávidí a tudíž cokoli  AB řekne je pro ně automaticky něco hodné leda tak naprosté ignorace ! Takže berme to reálně tak,

že 70% populace je alergických na jakékoliv nařízení vydané AB resp. jeho vládou. Proto měl AB zůstat stát co nejvíce stranou a nechat mluvit a konat jenom odborníky, resp. když už chtěl něco  komentovat tak jedinou větou – vláda koná na základě rozhodnutí XY. Nic víc.

3 Příčina: 

Strašení populace a následky z toho plynoucí .

Celkové zdraví jedince (tudíž i celé populace) výrazně ovlivňuje hladina stresu. O tom není  nejmenších pochyb.V současné době má mnoho lidí nejen existenční problémy, ale hlavně každý, ať  chce či nechce je denně konfrontován s děsivými zprávami z bojiště.Tohle ovlivňuje imunitu jak  jedince tak i celku a jistě to sehrává roli na vyšším počtu hospitalizovaných. Bohužel nikdo na světě  nikdy nedokáže přesně změřit jestli to bylo navýšení o 10% nebo 50%….Jediné co víme s jistotou je,  že velký mediální prostor pro pana Flégra a jemu podobné individua pandemii velice prospívá.

Také proto by politici měli stále utěšovat a přinášet lidu optimistické zprávy a předpovědi i když si jimi  nejsou jisti. Mají vyvažovat katastrofické názory, povzbuzovat a dávat lidem vždy naději, v každém  svém slově.

Tohle jsou tedy tři hlavní důvody, proč jsme „best in covid“ v negativním slova smyslu. A co dále – co nás čeká a co udělat abychom se z chyb použili?

Je jisté, že pandemie přijde znova, jenom nevíme jestli to bude jako prolongované pokračování  stávající, anebo to bude zcela nová a mnohem agresivnější forma viru za několik let.

Musíme se dnes připravit na mnohem horší pandemii, protože tahle s úmrtnosti kolem 1% byla ještě  sranda.

Plně postačí když bezvadně zvládneme jenom tyto 2 úkoly :

Již dnes vybudovat struktury, které budou perfektně připravené a zajistí naprosto dokonalé a  kapacitně dostačující trasování od prvního objeveného pacienta s novým virem. A za druhé  příprava na izolování a ochranu nakažených vč. kompenzací pro ně .Na tom musí vláda a MZ co  nejintenzivněji pracovat již dnes.

A to je ode mne vše.

Vždy se podepisuji, nyní poprvé ne. Ze dvou důvodů: za prvé je úplně jedno jaké je moje jméno,  podstatný je obsah tohoto textu. Za druhé, chci se uchránit napadání a žalob od těch, které zde  právem obviňuji z neschopnosti.

Berte to tak, že jsem ten co teď „měl přijít a přišel“ .

Zdroj