Svět podle lepšolidí

Finská politička obviněna z nenávistných zločinů včetně citace Bible

Finská křesťanskodemokratická poslankyně byla obviněna z podněcování nenávisti vůči LGBT kvůli kritickým komentářům na sociálních médiích včetně citace pasáže z Bible.

Finský generální prokurátor oznámil obvinění proti křesťanskodemokratické poslankyni Päivi Räsänen, která v letech 2012 až 2015 sloužila jako ministryně vnitra, za vystavení příspěvků na Twitteru, Instagramu a Facebooku v červnu 2019.

Podle zpráv od finského vysílače Yle se obvinění vztahuji i k příspěvků Päivi Räsänen na webové stránce Luteránské nadace Finska a Evangelické diecézní mise Finska.

V příspěvcích na sociálních médiích se Päivi Räsänen ptala, proč se její církev podílí na sponzorování Pochodu hrdosti v Helsinkách, slovy: „Církev, jejíž jsem členkou, oznámila, že je oficiálním partnerem Helsinského pochodu hrdosti SETA 2019. Jak je doktrína Církve, tj. Bible, v souladu představou, že hanebnosti a hříchy se vyzdvihují jako hrdost?“

Tento vzkaz byl vystaven na Twitteru, Instagramu a Facebooku, kdy dva poslední příspěvky obsahovaly i obrázek Biblické pasáže Římanům Kapitola první, verše 24-27.

Když Päivi Räsänen o těchto obviněních mluvila s YLE, tak říkala: „Je to hluboce o svobodě vyznání a svobodě projevu. Pokud se zakazují taková psaní, tak se toho zakáže ještě daleko více. Tak přistupujeme k modernímu pálení knih, které útočí na učení Bible. Za učení Bible se omlouvat nebudu – stojím si za tím.“

Šéf finské skupiny za práva LGBT zvané Seta Kerttu Tarjamo na obžalobu reagoval slovy: „Generální prokurátor ukazuje, že toto není triviální záležitost.“

Tato obvinění komentoval i šéf křesťanské právní skupiny ADF International Paul Coleman slovy: „Rozhodnutí finského generálního prokurátora vznést tato obvinění proti Dr. Päivi Räsänen vytváří kulturu strachu a cenzury. Je alarmující, že takové případy se po Evropě stávají příliš často.“

„Když jsou veřejní činitelé jako Päivi Räsänen trestně stíháni za vyjádření své hluboké víry, tak to přináší odstrašující účinek pro každého, aby neuplatňoval své právo svobody slova,“ řekl.

K tomuto případu dochází po několika případech obvinění z nenávistné mluvy v Británii včetně křesťanských kazatelů, kteří v posledních několika letech kritizovali akce hrdosti gayů.

V září v anglickém Corwallu obvinil místní politik australského baptistického kazatele z šíření nenávisti poté, co tento pastor chválil zrušení akce hrdosti zvané „Duhový festival.“

Městský radní z Newquay Stephen Hick napsal ministrovi vnitra nejen odsouzení prohlášení pastora Joshe Williamsona, ale vládu také vyzýval, aby ho deportovala.

Roku 2017 byl ve Skotsku zatčen křesťanský pouliční kazatel Gordon Larmour a obviněn z nenávistného zločinu poté, co citoval biblickou knihu Genesis, když se ptal dospívajícího gaye na pohled na sexualitu svatých písem. Tato obvinění byla poté soudem odmítnuta.

CHRIS TOMLINSON

Překlad