Domácí

ČEZ vyřazuje Rosatom ze zadávací dokumentace na dostavbu Dukovan

Energetická společnost ČEZ doplnila svou zadávací dokumentaci k tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany podmínku, která vyřazuje ruský holding Rosatom. Informoval o tom Český rozhlas.

Zpráva přišla poté, co se vláda rozhodla vyřadit Rosatom z tenderu na dostavbu jaderného bloku v Dukovanech kvůli podezření z ruské odpovědnosti za výbuchy v muničních skladech ve Vrběticích.

„Zadalo se tam, že jen ti uchazeči, kteří projdou bezpečnostní prověrkou, se mohou účastnit tendru,“ potvrdil Právu mluvčí ČEZ Ladislav Kříž informaci o změně zadávací dokumentace, s níž přišel Český rozhlas.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v souvislosti s vrbětickou kauzou uváděl, že ruská společnost se nebude moci tendru účastnit ani jako člen konsorcia. Vláda proto rozhodla, že k bezpečnostní prověrce Rosatom nepřizve.

Ještě před vypuknutím vrbětické kauzy vláda vyřadila čínskou společnost CGN. Bezpečnostní dotazník tak dostanou pouze francouzská společnost EDF, severoamerický Westinghouse a jihokorejská firma KNHP. Všechny tyto tři společnosti dříve potvrdily, že nadále mají zájem o dostavbu jaderného bloku.

„Všechny ty tři společnosti jdou do tendru právě proto, aby samy dodávaly klíčové jaderné technologie, včetně jaderného ostrova. (Jaderný ostrov obsahuje reaktor a další zařízení, pozn. red.) Nikdy nenastalo, že by jedna z těchto společností využila v některém svém projektu jiný jaderný ostrov, třeba ruský. Bylo by to naprosto nelogické a úplně proti všem pravidlům a komerčním zájmům těch společností,“ vysvětlil ve čtvrtek Havlíček v rozhovoru pro Český rozhlas.

Doplněnou dokumentaci ještě musí schválit Stálý výbor pro výstavbu nových jaderných zdrojů.

„Na výboru se dohodli, že se k finální podobě dopisu ještě vyjádří ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo vnitra,“ dodal Kříž.

Dříve tento týden předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová uvedla, že po vyřazení čínské a ruské společnosti nastal vhodný čas pro zahájení tendru na dostavbu Dukovan.

„Jestli někdo chce, aby se blok skutečně postavil, tak teď je ta chvíle tendr vypsat,“ řekla Drábová v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT.

Kromě toho Havlíček v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že příští vláda, která vzejde po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny, by měla zahájit přípravu na stavbu nových bloků i v jaderné elektrárně Temelín.

Zdroj