Zahraničí

Francie odvolala svého velvyslance v USA a Austrálii

1
(1)

Večer 17. září místního času oznámila Francie odvolání svých velvyslanců ze Spojených států a Austrálie. Jedná se o vůbec první případ, kdy Francie odvolala velvyslance obou zemí. Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve svém prohlášení uvedl, že toto rozhodnutí bylo reakcí ze žádosti prezidenta na „mimořádně vážnou situaci“, kterou oznámily Spojené státy a Austrálie dne 15. září.

Tato „mimořádně vážná situace“ se týká toho, že Spojené státy, Británie a Austrálie oznámily ve stejný den vytvoření nové bezpečnostní aliance a Austrálie vypověděla smlouvy v hodnotě desítek miliard amerických dolarů o nákupu ponorek podepsané s Francií za účelem navázání spolupráce se Spojenými státy.

Hněv Francouzů nelze brát na lehkou váhu. Černé spojení USA a Austrálie je jako zranění ostrou čepelí bolesti a ponížení vůči Francii. Nese hlavní tíhu poškození ekonomických zájmů. Ve srovnání s ekonomickými výhodami ještě více bolí Francii zrada jejích spojenců a velké ponížení, které to přináší.

Francie je spojencem USA více než 240 let. To z druhé strany odráží, jak sobecké, hrubé a dominantní Spojené státy zacházejí se svými spojenci. Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová naříkala, že Francie vidí jasně, jak se USA chovají ke svým spojencům.

Z toho vnější svět jasně vidí: Pro Spojené státy existují pouze věčné zájmy a žádní skuteční spojenci. Je načase, aby Evropa hledala strategickou autonomii a vzala svou budoucnost do svých rukou!

Zdroj

Rate this post

Souhlasíte s článkem?

Průměrné hodnocení 1 / 5. Vote count: 1

Zatím nehodnoceno, budete prvním