Zahraničí

Rusko se se Západem nemaže…

Joe Biden měl 4.2.2021 projev na ministerstvu zahraničních věcí USA. Mimo jiné také hovořil o Rusku, ale celkový kontext byl nudný. Každý ví, že Biden a s ním celá Demokratická strana jsou zaměřeni proti Rusku, zejména kvůli údajnému vměšování Ruska do předchozích prezidentských voleb, kdy prohrála favorizovaná Clintonová.

Šlo v podstatě jen o rétorické cvičení, kterým se chtěl ukázat jako tvrďas  a odlišit se od Donalda Trumpa. A tak samozřejmě padala slova o agresi a výzvách k propuštění Navalného. Mluvčí prezidenta Putina Peskov obratem Bidenovi vytkl agresivní a nekonstruktivní tón.

Samozřejmě něco jiného by bylo, kdyby USA byly schopny donutit Německo podvolit se USA a zastavit projekt Nord Stream II. Ale k tomu se Němci přes veškerý tlak Američanů nemají a geopoliticky tak USA a tedy i Biden zažijí blamáž.

No ještě větší blamáž zažila EU v Moskvě, kde Rusko navštívil unijní ministr zahraničních věcí Borell. Samozřejmě, musel nastolovat téma Navalného, a údajně brutální zásahy proti pokojným demonstrantům, protože kvůli tomu je zpěněná část, ale jen část rusofobních zemí, tj. Pobaltí, Polsko a bohužel díky našemu hlupákovi Petříčkovi i Česko. Lavrov tajuplně mlčel.

A pak přišla ta bomba.

Víceméně v průběhu tiskové konference, kterou měl s Borellem byli vypovězeni  tři diplomaté : Švéd, Němec a Polák pro účast na zakázané demonstraci. Tajuplnost byla proto jasná.

Zcela jistě dotčené země EU budou zuřit a opět se bude hrozit sankcemi.

Rusko s klidem pokerového hráče je ochotno hru nervů vést dokonce.

A to je dobře.

Už toho vydírání bylo dost.

Mravenečkové typu pobaltských zemí či Polska si myslí, že mohou vše.

Ale bez Ruska nelze řešit Sýrii, Libyi, Bělorusko, Gruzii či náhorní Karabach, ale i vzdálenou Venezuelu či země Sahelu. Bez ruského plynu zkolabuje Německo na nedostatek energie, když zákaz uhlí či jaderných elektráren není zatím vyvážen a ještě několik let nebude alternativními zdroji.

Takže se docela těšme jak tento příběh v bruselských kuloárech skončí.

Zdroj