Domácí

Jan Keller: Jak se tvoří dezinformace

Jak nás často a ráda poučuje eurokomisařka Jourová, dezinformace jsou uměle vyráběny a záměrně šířeny s cílem poškodit demokracii. Toto poučování má ovšem jednu nevýhodu. Je příliš abstraktní.

Z pedagogických důvodů bývá prospěšnější ukázat, jak taková banální dezinformace vlastně vypadá, píše Jan Keller v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Počátkem března tohoto roku vyjádřil ministr zahraničí Tomáš Petříček hluboké politování nad tím, že ministerstvo zdravotnictví odmítlo nabídku na nákup milionu vakcín ze Spojených arabských emirátů.

Nikoliv náhodou zaznívá toto prohlášení v době, kdy stavy nakažených, hospitalizovaných i mrtvých prudce stoupají. Přesně tento moment si vybral jeden z ministrů vlády k tomu, aby ve veřejnosti šířil zprávu, že ministerstvo, které je v gesci ANO, selhává ve zcela klíčové záležitosti.

Tuto kritiku adresuje ministr do řad vlády, jejímž je členem, spolu s prohlášením, že jeho strana s takovým partnerem již nikdy nesmí do společné vlády vkročit. Přitom za svoji osobu zároveň odmítá z této vlády vystoupit.

Z celého tohoto guláše si má veřejnost zapamatoval jen to, že Babišův ministr očkování blokuje, brzdí a hatí, zatímco ministr ČSSD na to všechno neohroženě a v zájmu zdraví národa upozorňuje.

Krátce poté se zjistí, že vakcínu nám nenabízely ke koupi žádné emiráty, nýbrž krajně podezřelá firma, která se na jejich území zaregistrovala, sám výrobce vakcíny se od těchto překupníků ostře distancoval, cena vakcíny byla zhruba desetkrát vyšší než obvykle, dodávka slíbeného množství byla krajně nejistá.

Pokud by si někdo myslel, že ministerstvo zahraničních věcí snad chtělo, abychom vakcínu koupili, bude se hluboce mýlit. Bude se mýlit dokonce i ten, kdo by se domníval, že si chtěl někdo jejím zprostředkováním trochu přilepšit.

Informace ministra zahraničí Petříčka měla úplně jiné, čistě dezinformační poslání. Lidé si z ní měli zapamatovat jen to, že do dvou měsíců mohla dorazit vakcína, která by výrazně napomohla  očkování. Vinou Babiše tuto vakcínu nemáme. Ministr Petříček na nepravost upozornil. Bylo by to dojemné, pokud bychom zapomněli na to, v čem se ani Jourová nemýlí. Cílem dezinformací je poškodit demokracii.

Zdroj