Svět podle lepšolidí

Je NEPŘÍČETNÝ Zeman, nebo Fischer?

Radim Valenčík: Kauza Zemanovy „nepříčetnosti“ skončila tak, jak skončila a jinak ani nemohla.

„Závěr je takový, že podklady senátního výboru pro zahraniční věci nejsou dostatečné k tomu, abychom doporučili plénu Senátu jednat o možnosti prohlásit Miloše Zemana neschopného vykonávat svůj úřad,“ řekl v úterý Zdeněk Hraba, předseda senátní komise pro Ústavu ČR.

Viz: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/senat-komise-zeman-prezident-pricetnost-vrbetice-rozhodnuti.A210720_102406_domaci_brzy

Četl jsem povícero komentářů k této kauze, ale to hlavní jsem v nich nenašel: Jak je to s tou nepříčetností a kdo je vlastně nepříčetný?

Připomeňme si (na některé věci se prostě nemá zapomínat):

Návrh připravil na začátku června senátní bezpečnostní výbor. Zeman podle předsedy výboru Pavla Fischera ve svých výrocích mimo jiné z kauzy Vrbětice ukázal, že je dezorientován, špatně cituje ústavu a vykládá si realitu způsobem, která zaměňuje následek za příčinu.“Nekoná v souladu se svým slibem, vůči sdělovacím prostředkům vystupuje v rozporu s Listinou základních práv a svobod,“ uvedl Fischer. Výbor podle Fischera čerpal se Zemanových veřejných výroků. Předseda výboru poukázal mimo jiné na Zemanovo opakované prohlášení, že vyšetřovacích verzí výbuchů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 je více.

Viz: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zeman-pricetnost-prezident-neschopnost-fischer-senat-vybor-jednani.A210616_100631_domaci_misl

Já si také myslím, že vysvětlení toho, co se odehrálo ve Vrběticích je více. Dokonce si na rozdíl od Zemana myslím, že přinejmenším první výbuch (vyvolaný předcházejícím požárem) sloužil k zamaskování stop po obchodu se zbraněmi (nikoli jen Zemanovo „manko“), patrně i v návaznosti na mezinárodní terorismus. Proto se tak dlouho nic nevyšetřilo a významné instituce i jejich představitelé (někteří z nich patrně vydíratelní) se zapojili do tohoto svinstva. Podrobně jsem to rozebral v Aktuální reflexe doby: Ke kauze VRBĚTICE a Bidenova vrbětická tečka? Ne. Vykřičník!.

Tak to jsem i já podle senátora Fischera (předsedy bezpečnostního výboru!) nepříčetný. Domyslete, k čemu vlastně došlo, komu se dostaly do rukou nebezpečné hračky. Jak daleko jsme od toho, aby významné ústavní funkce byly zneužívány k zavírání lidí do blázinců. V lepším případě je nepříčetný sám senátor Fischer. V horším případě podporuje brutální potlačování lidských práv, jaké nemá ve světe obdoby. Odvolával by ze zvolených funkcí na základě prohlášení někoho nepříčetným a normální lidi patrně zavíral. Nebo máte někdo jiné vysvětlení?

Zdroj