Svět podle lepšolidí

Kdo byl Tunisan, který ubodal francouzskou policejní úřednici?

SLOVANKA: Tento Tunisan je jen dalším potvrzením faktu, že KAŽDÝ muslim je potenciálně nebezpečný.

Mimochodem, všimli jste si, jak často v posledních letech právě Tunisané figurují v řadách islámských útočníků? Za poslední dobu jde o druhý takový čin rukou Tunisana ve Francii, vloni útočil jiný Tunisan v nice, kde zavraždil 3 lidi, přičemž dvěma z nich uřezal hlavu. Tuniský útočník však měl například na svědomí i nechvalně známý útok kamionem v Berlíně a Tunisané byli i někteří další pachatelé ojedinělých útoků v různých zemích Evropy. Přitom Tunisko není prezentováno zrovna coby fundamentalistický chalífát!  Jednoduše, islám je islám a je celkem jedno, kde se muslim narodil. Ostatně, u nás nedávno odsouzený terorista Samer Shehadeh se narodil v ČR.

Bylo 14:20, když Stephanie M. využila své přestávky ke změně parkovacího disku svého auta zaparkovaného na ulici. Když se vrátila k předním dveřím policejní stanice, muž čekal, až vstoupí do vstupní haly, aby ji strčil dovnitř. Podle svědků na místě činu ji dvakrát bodl do krku a křičel “Alláhu akbar”. Policista vytáhl služební zbraň a útočníka dvakrát střelil.

“Je to pro nás hrozné, Stephanie byla milá žena. Vynikající kolegyně byla vždy k dispozici a ve své práci byla velmi efektivní,” dodává další úředník z Rambouilletu. Oběť – Stephanie M., administrativní policistka, měla 49 let a dvě děti ve věku 13 a 18 let.

Kdo byl ovšem útočník, o němž se nyní tvrdí, že se údajně “náhle radikalizoval”?

Jamel Gorchene pochází z tuniského M’sakenu, kde se také narodil Mohamed Lahouaiej-Bouhlel, který 14. července 2016 v Nice na jihovýchodě Francie najel nákladním autem do davu.

Jeho rodina ve městě stále žije. Údajně má nejméně jednu sestru a dva bratry, včetně dvojčete. Předpokládá se, že šestatřicetiletý Tunisan Jamel Gorchene přijel do Francie v roce 2009 jako ilegál a teprve v roce 2019 mu byl pobyt legalizován, v prosinci 2020 obdržel výjimečné povolení k pobytu a povolení k přechodnému pobytu platné do 25. prosince 2021. Živil se jako zedník nebo řidič.

Podle výpovědí lidí, kteří ho znali z Tuniska, byl dříve spíše nábožensky chladný. Nicméně v poslední době se údajně měnil.

RTL se podařilo zastihnout Racheda, tuniského přítele útočníka. “Byli jsme na stejné střední škole, ve stejné třídě. Poté odjel do Francie a když jsem v roce 2011 odjel do Francie, viděl jsem ho. Chodili jsme spolu, pili jsme spolu, byl normální. Nikdy nemluvil o náboženství, o islámu,” řekl.

Oba muži se potkali před měsícem v Tunisku a jeho přítel říká, že vypadal rozrušeně. “1. března jsem ho viděl v Tunisku, úplně se změnil. Fyzicky zhubnul, měl vousy. Moc nemluvil, nebyl normální. Slyšel jsem zprávy, bylo to naprosté překvapení,” řekl.

Podle zdrojů blízkých vyšetřování vyprofilovali útočníka jako osamělého a “psychologicky křehkého” muže, jehož problémy byly umocněny zdravotní krizí a prošpikovány násilnou náboženskou radikalizací.

Vyšetřovatelé našli na jeho těle “anasheeds” – texty náboženských válečných písní, které povzbuzují džihádisty. V této fázi však nebyl nalezen žádný dopis vysvětlující jeho vražedný čin nebo potvrzení věrnosti teroristické organizaci. Analyzují se však další média zabavená při domovní prohlídce jeho domu v Rambouilletu, kde od roku 2015 žil se svým otcem.  Poslední stránka zhlédnutá na útočníkově smartphonu bylo video odkazující na džihád.

Jamel Gorchene se na Facebooku přihlásil ke kázání šejka jménem Ali Al Qaradaghi. Tento kazatel je 72letý muž, který žije v Kataru. Má blízko k Muslimskému bratrstvu a pravidelně pronáší projevy proti takzvané islamofobní politice západních zemí.

V sobotu večer byli čtyři lidé z okolí Jamela Gorcheneho stále vyslýcháni v policejní vazbě. Mezi nimi je i otec teroristy. Ten prohlásil, že si radikalizace svého syna nevšiml, ale řekl, že se v posledních měsících zdál být “velmi slabý” do té míry, že údajně byl u lékaře kvůli depresi.

Džihádista je po smrti, ale zdá se, že i přesto se nakonec čin svede na “psychické problémy”, asi jako u většiny muslimů, kteří páchají kriminalitu po celé Evropě…

Za pokřiku “Allahu akbar!” ubodal Tunisan francouzskou policistku, na místě byl zastřelen

Zdroj