Domácí

Konec hoaxů

520 nebezpečných slov o  prosazování absurdností a logickém myšlení

Většina čtenářů asi nezaznamenala, že nepřeberný dav diskriminovaných se rozrostl o další skupinu. Jsou to ti muži, co se cítí ženami (ať jsou kastrovaní nebo ne), a kteří zjistili, že normální muži nejsou ochotni s nimi provozovat erotické aktivity. Možná někoho přinutí, aby je oslovoval ženským jménem, ale aby někdo s takovou bytostí vlezl do postele… fúúúj.

Boj proti diskriminaci se tedy rozbíhá. Zatím jsou „jen“ vylepovány plakátky (viz níže), vycházejí články o tom, „jak odstranit z našeho randění transfobii“ a formují se neziskovky. Pak budou následovat granty, pak povinná podniková školení o výhodách chození s transkou… a nakonec komise, kam bude člověk zván a kde bude muset prokázat, že odmítnutí sexuálního návrhu bylo dáno něčím jiným než předsudky. A při povyšování se bude přihlížet i k zásluhám v této oblasti.

Ano, takhle to bude postupovat. Vědí i ti, kdo vám dnes budou tvrdit, že je to výmysl. Stejně dobře jako já to ví šéfredaktor Respektu, funkcionáři Pirátů, Marek Wollner a všichni další. Jak se to rozběhlo, už není cesty zpět. Otázkou už zůstávají jen detaily a načasování.

Co dalšího může přijít na řadu dále? Cokoliv! Naprosto cokoliv! Je možné, že po benzínu dojde i na zákaz elektromobilů a nastane povinný přechod na šlapací autíčka? Samozřejmě, že to je možné! Není vyloučeno, že to zrovna dnes nějaké aktivistu napadne. Nebo ho to napadne příští týden. Nebo příští rok. A pak se věci dají do pohybu.

Zkrátka, ocitli jsme se ve světě, kde o žádném nesmyslu nemůžeme říct „tohle nezačnou prosazovat“ nebo „tohle nezavedou“. Neexistuje žádný filtr. To neznamená, že by existoval nějaký seznam nejhorších ničemností k prosazení. Ale podmínky jsou nastaveny tak, že pokud to někoho napadne, tak to bude uvedeno do života.

Zkrátka, ocitli jsme se ve světě, kde o žádném nesmyslu nemůžeme říct „tohle nezačnou prosazovat“ nebo „tohle nezavedou“.

Lhář a manipulátor Jan Cemper (který je zároveň samozvaným strážcem pravdy) nedávno napadl Ivana Davida, když doktor David upozornil na riziko zákazu hrášku a zelí. „Je to absolutní nesmysl,“ tvrdí Cemper a pokračuje. „Evropská unie rozhodně nejedná o zákazu pěstování těchto potravin.“ Opravdu Jan Cemper vznesl dotazy na stovky kanceláří, odborů a pracovních skupin, odkud by takový zákaz mohl vzejít? Opravdu dostal z každé ujištění, že o ničem takovém neuvažují? Samozřejmě, že ne! Cemper si tu informaci prostě vymyslel. Kdyby to byl poctivý člověk, napsal by následující:

„Nevíme o žádném konkrétním projektu, v rámci kterého by byl připravován zákaz hrášku nebo zelí. Ochrana proti toxicitě může být řešena úplně jiným způsobem než zákazem těchto plodin.“

Jestli má kdo jaké úmysly nebo jestli takové úmysly pojme v budoucnu, to nemůže být předmětem „vyvracení hoaxů.“ Vyvracení blbostí může spočívat třeba v tom, že až někdo bude tvrdit, že předsedkyně Ursula musela Erdoganovi čistit boty, tak lovec hoaxů vysvětlí, že pro ni pouze neměl židli. Nebo, když někdo bude tvrdit, že ve Schwabově knize Velký reset se mluví o povinném vegetariánství, je možné to vyvrátit s tím, že otázka vegetariánství tam vůbec není zmíněna. Ale to všechno se týká faktů o něčem, co už proběhlo.

Každý, kdo tvrdí, že EU nezavede to či ono, je podvodník. Nikdo z nás to nemůže vědět. Je možné z různých důvodů usuzovat, že vývoj půjde jinudy. Já si kupříkladu myslím, že s rušením hotovosti to nebude tak žhavé prostě proto, že i členové představenstev a vysocí úředníci potřebují kupovat kokain a platit za hotely s milenkami. Ale mohu se mýlit. Právě o takových věcech by měla být debata.

Petr Hampl

Kdo jsem Nejčtenější český sociolog. Vlastenec. Autor Prolomení hradeb, Cesty z nevolnictví a dalších knih. Výkonný ředitel České společnosti pro civilizační studia, spoluzakladatel Sdružení přátel bílého heterosexuálního muže a účastník mnoha dalších nekorektních aktivit.