Zahraničí

Lukašenko: Putin se ptal Bidena na pokus Američanů zavraždit mě a mojí rodinu

Hrozba vraždy Lukašenka.

Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko uvedl, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin v rozhovoru s americkým prezidentem Joe Bidenem, nastolil otázku přípravy pokusu likvidace běloruského prezidenta zvláštními službami USA. Fragment projevu hlavy běloruského státu vysílal v sobotu televizní kanál ONT (video na konci článku).

„Překvapuje mě něco jiného: proč se Američané chovají takhle. Koneckonců, stanovit úkol eliminovat prezidenta, uvědomte si to!, nemůže nikdo, kromě nejvyššího politického vedení. Pouze oni, žádné speciální služby,“ poznamenal Lukašenko.

„Já řeknu více. Jsem Putinovi vděčný. Když hovořil s Bidenem, položil mu tuto otázku. Bublání – a ani jedna jediná odpověď. Vladimir Vladimirovič mi zavolal, řekl mi to, když jsem přijel z Ázerbajdžánu.“

Běloruská KGB uvedla, že politický analytik Alexander Feduta a právník Jurij Zenkovič, zatčeni v Moskvě a odvezeni do Minsku, byli zadrženi v trestním řízení týkající se organizované teroristické skupiny.

„Členové této skupiny podrobně plánovali a přistoupili k praktické realizaci plánu na fyzickou eliminaci běloruského prezidenta a jeho rodinných příslušníků, na organizaci ozbrojené vzpoury za účelem uchopení moci násilnými prostředky,“ uvedl šéf KGB Ivan Tertel.

Prezident Běloruska Alexander Lukašenko v sobotu novinářům řekl o připravovaném pokusu o atentát.

Lukašenko oznámil, že americké speciální služby připravují atentát na něj a jeho děti:
„Zeptal jsem se ruského prezidenta a tam jsme je zajali. Živí lidé, všechno bylo zaznamenáno, audio-video. Chci jen varovat – nedej bože, aby se dotkli mých dětí. Upřímně řečeno, bude to hrozný masakr!“

„V plánech je zmocnění se dítěte. Jednoho, druhého, jak se to podaří, dát je do sklepa. Mimochodem, sklep byl připraven v regionu Gomel. Zadrželi jsme skupinu. Přivedli je a oni nám ukázali, jak to všechno plánovali. 

Mlčel jsem. Následně jsme odhalili práci zjevně zahraničních zpravodajských služeb. 

S největší pravděpodobností CIA, FBI, nevím, kdo tam z Američanů pracoval. Odhalili jsme jejich přání přijít do Minsku a začít s organizací atentátu na prezidenta a děti,“ řekl Lukašenko.

Vysvětlil, proč byla práce operačních skupin běloruské KGB v Moskvě možná – došlo k jeho osobní dohodě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„Varovali jsme Rusko i ostatní prostřednictvím vhodných kanálů, aby byli v obraze. Nedej bože – co kdyby odpověď byla nejbrutálnější. Zajali jsme je v Moskvě. Vylekali se, z USA odletěli agenti – nějaký Zenkovič. 

Sledovali jsme je. Báli se sem přijet poté, co jsme zadrželi několik skupin, které sem přivezly zbraně a schovaly je do úkrytů. Odjeli do Moskvy. Byli tam také Kostusev a Feduta a řada dalších. Poprosil jsem ruského prezidenta, dále Tertela – mého kolegu, Sašu Bortnikova, FSB. A zajali jsme je tam,“ řekl Lukašenko.

Lukašenko prohlásil, že Putin v rozhovoru s Bidenem nastolil otázku přípravy atentátu na běloruského prezidenta speciálními jednotkami USA, ale nedostal odpověď. 

Lukašenko obvinil nejvyšší vedení Spojených států, že na něj připravilo pokus o atentát.

„Překvapuje mě něco jiného – proč se Američané chovají takhle. Koneckonců nikdo nemůže dát úkol eliminovat prezidenta, kromě nejvyššího politického vedení. Pouze oni, žádné speciální služby,“
řekl Lukašenko.

Bezprostředně po Lukašenkově prohlášení šířila ruská FSB zprávu o zadržení dvou občanů Běloruska v Rusku za pokus o státní převrat a atentát na prezidenta republiky v jejich zemi. 

Podle FSB se chystali provést vojenský puč v den přehlídky „Dne vítězství“ v Minsku 9. května.

Zatčení Bělorusů je známo z médií již několik dní. 

To překvapilo pozorovatele – kteří se divili, jak mohou běloruské speciální služby zadržet lidi v Moskvě po skandálním příběhu se zatčením ruských občanů – bývalých milicí Donbasu. 

Ruské bezpečnostní síly do dnešního dne mlčely a tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov novinářům, kteří se ho zeptali, řekl, že Kremlu se netýká zatčení běloruské opozice.

O tom, že obvinění Lukašenka a KGB jsou opodstatněná, svědčí skutečnost, že Spojené státy dosud nevyvolaly skandál ohledně zatčení Zenkoviče, který má dvojí (i americké) občanství.

KGB vysílala důkazy na ONT. Ukázali záběry ze zatčení v Moskvě, záběry z videokonferencí a setkání v kavárnách, na nichž spiklenci diskutovali o svých plánech s opozičně smýšlejícími generály ozbrojených sil republiky. Feduta na nich například tvrdí, že jediným plánem, který lze skutečně zorganizovat, je operace podobná atentátu na egyptského prezidenta Anwara Sadata fundamentalistickým oddílem v roce 1981.

Výživné video.

„Jakmile se všechno uskuteční, jediným zjevným scénářem je pohotovostní výbor. Lidé musí být konfrontováni s výběrem: buď – nebo,“ říká politolog na nahrávce.

„Otázka zní takto, Grigoriji: umlčme společně Luku a pak se rozhodneme, kdo bude vládnout,“ říká Zenkovič.

Podle plánu načrtnutého v kavárně bylo po vraždě Lukašenka nutné zablokovat bezpečnostní síly a obsadit důležitá zařízení v Minsku.

„A je žádoucí zablokovat Minsk, aby nemohli nasadit externí vojáky,“ říká Zenkovič.

„Připravovalo se úplné vypnutí energetického systému Běloruska, aby se zabránilo činnostem mocenských a donucovacích orgánů. Předpokládalo se, že aktivní fázi začnou nějaké ozbrojené formace („partyzáni“) umístěné na tzv. „Skrytých základnách“, – sdílí podrobnosti novinář Konstantin Pridybajlo.

Podle něj byli Feduta a Zenkovič zadrženi FSB a poté předáni běloruským orgánům.

KGB tvrdí, že spiklenci měli nejméně tři plány operace s kódovým označením „Ticho“.

„Pokus o puč je logickým pokračováním loňského „běloruského Majdanu“. Skutečně si někdo myslel, že Západ, který investoval kolosální zdroje do opozice Běloruska, se jednoduše stáhne a umyje ruce? Tak to nefunguje. 
A ano, Lukašenko byl dnes prostě donucen dát průchod Moskvě v její konfrontaci s Washingtonem. 
V jeho případě šlo o život a smrt. Ale osobně si nedělám iluze o jeho multi-vektorové povaze“.

„Dnes byla Lukašenko zachráněn FSB, ale neměli bychom zapomínat, že nebýt jeho osobní vypočítavosti, tato situace by v zásadě nemohla nastat a existovat,“ komentoval zprávy vojenský velitel Semjon Pegov.

Liberální politolog Ilja Graščenkov věří, že právě příběh s pokusem o atentát, posunul Lukašenka zpět k myšlence integrace s Ruskem.

„Ale teď je přinejmenším jasné, že Lukašenko se bude znovu ubírat směrem k integraci s Ruskem pod strachem fyzického odstranění. Důležitější je zde spíše to, že část jeho vlastního doprovodu je spolu s armádou skutečně připravena na převrat, protože nechtějí platit svou kariérou a bohatstvím a bránit oslabeného vůdce. 

V posledních měsících se Lukašenko znovu začal odklánět od myšlenky integrace s Ruskou federací pod záminkou, že „nyní se všechno změnilo“ a my všichni žijeme „v samostatných bytech“. 

Ale tady mu bylo připomenuto, že ne každý v jeho bytě je tak spokojený, tak co by mohlo být lepší než demolovat přepážku? Lukašenko proto slibuje, že 22. dubna přijde s nějakým legendárním výnosem, který bude nejspíš nést kontury referenda o sjednocení s Ruskem. Pokud samozřejmě znovu neuhne stranou. 
Koneckonců, jak řekl jeden z hrdinů filmu „Brother“, milující přísloví a rčení: „život visí na vlásku, ale myslí na zisk“
 – napsal Graščenkov.

Atentát na egyptského prezidenta Anwara Sadata, kterým se spiklenci inspirovali:

Stojí za zmínku, že tento scénář odráží pokus o atentát na venezuelského prezidenta Nicolase Madura během přehlídky, kde k jeho odstranění spiklenci použili drony.

https://youtu.be/xrpyD2iwesE

Některé scénáře se nemění.

Celkově vzato, vynikající spolupráce mezi speciálními službami.

Zdroj-1 zdroj-2 zdroj-3

Překlad