Domácí

Malé zhodnocení epidemie i politických vyhlídek

Vidlák: Před týdnem a něco jsem psal o tom, jak nám koronavirová epidemie nabrala drajv. Oproti předchozímu týdnu se počet případů zdvojnásobil, což je začátek toho slavného exponenciálního růstu, který pak zahlcuje nemocnice i krematoria, protože když se něco pravidelně zdvojnásobuje, tak i malá výchozí čísla příšerně rychle rostou. Dával jsem si tehdy týden rezervu a teď by bylo myslím vhodné vše vyhodnotit.

Takže… exponenciální růst se zatím nekoná. Oproti minulému týdnu žádné velké nárůsty nemáme, ba dokonce reprodukční číslo trochu pokleslo. Skutečné počty pozitivních testů se drží hodně hluboko pod Masterovou predikcí, takže to s epidemií není tak žhavé. Na denní čísla ve stovkách případů jsme si tak nějak už zvykli a nikdo z toho nedělá vědu.

On také není důvod. I když máme denní počty pozitivních testů v řádu stovek tak ani po týdenním zpoždění jsou počty nových případů v nemocnicích pořád v řádu jednotek. Přitom loňské korelace byly zcela přesné – 100:10:1,7. Na sto pozitivních testů připadalo deset pacientů v nemocnicích a cca 1,7 mrtvých. Pokud by epidemie měla stejnou sílu jako loni, měli bychom teď denně zhruba 30 – 50 nových případů v nemocnicích a denně 5 – 10 mrtvých. Místo toho máme denně v nemocnicích 5 – 6 případů a v posledním týdnu byl jen jeden den, kdy zemřeli dva pacienti na covid naráz. Je i běžné, že máme i dny bez mrtvých.

Nikomu to nevnucuju, ale já prostě vidím úplně jinou situaci než loni. Vidím menší dodržování opatření, běžně vídám i v menších obchodech lidi bez roušky, vidím hlavu na hlavě na turisticky atraktivních místech, samozřejmě bez roušek. Vidím, že lidi cestují, že přespávají v hotelích, baví se v restauracích, chodí na trhy, opatření mají zcela u zádele bez ohledu na to, že lecos je stále ještě povinné. Přesto se epidemie nijak extra nerozebíhá a letošní korelace jsou o řád jinde. Na sto nakažených se do nemocnice dostane jeden až dva.

A jasně, vůbec to není očkováním… to se jen vláda rozhodla, že epidemii ukončí, protože to celé dělal Babiš jen proto, aby se Okamura ztrapnil před volbami. Já si s dovolením budu vidlácky myslet pořád to samé – že jsme dost promoření a i když očkování není tak účinné jak si všichni Fajzrové přáli, je účinné dost. Bez ohledu na situaci v Izraeli, bez ohledu na situaci v USA, bez ohledu na situaci v Německu. A ano – hladina protilátek po očkování postupně klesá. U různých lidí klesá různě rychle, ale všeobecně má covid stále větší problém si v populaci najít někoho, koho by ještě zabil. Prostě letošní zimu ponesou veškeré riziko neočkovaní důchodci, kteří statistiku covidových úmrtí naplní z 95%. Nikdo kvůli nim opatření dodržovat nebude.

A já včera jel z Brna na Znojmo a co nevidím… obrovský bilbórd s Okamurou na kterém je napsáno: „Ne povinnému očkování (nebo možná testování), ne šikaně“. Fakt si jako u SPD myslí, že to zabere na někoho jiného než Vlastimila? Žádné povinné očkování není. Ve skutečnosti už nikdo nekontroluje dodržování protiepidemických opatření. A testování? Když jsem byl v létě na dovolené v Děčíně, trvalo asi minutu, aby mi můj tamní kamarád zařídil testy pro všechny moje děti, aby nás pustili do Aquaparku. Jen jsem nafotil jejich kartičky pojištěnce a vzápětí jsem měl na mobilu certifikát. Nikam jsme nešli, nikdo se jim v nosu nešťoural. Po této zkušenosti si troufám tvrdit, že větší půlka všech testů se dělá takhle od stolu. A jak vidno, na epidemickou situaci to nemělo vliv.

Všimněte si – Babiš o covidu prakticky vůbec nemluví. Naopak dělá zvolna kroky, které opatření omezují. Ne rychle, ne naráz. A je zapotřebí koukat ne na novinové titulky, ale na rozhodnutí vlády. A najednou vidíte, že se nepočítá s dalším testováním školáků. Že manuály pro obvoďáky při diagnóze covidu se stále více podobají manuálům na chřipku. Včera vláda dementovala vyjádření statistika Duška, že v případě nárůstu případů budou testováni i očkovaní. Nebudou. Babiš není blbej a chce vyhrát volby.

Všimněte si, že Babiš už opravdu s covidem v předvolební kampani nepočítá. Hraje na jednoduché kolektivní vědomí, že když válka skončí, nikdo už se nechce hrabat v tom, jestli se nějaká bitva nedala vyhrát s menšími ztrátami. A tato válka skutečně vypadá, že je u konce. Minimálně do voleb. A pokud se ve správnou chvíli vyhlásí nad covidem vítězství, přetaví se to ve volební hlasy. Jak budou vypadat ta předvolební hesla boje proti covidové šikaně, když vláda jde směrem k rozvolnění? Jak moc to bude působit kompetentně? Myslím si svoje.

Místo toho Babiš mluví o tom, že daně nezvýší a důchody nezamrazí. Mluví o ještě vyšších dětských přídavcích a že po covidu se všechno vrátí do normálu. Hlavně z hlediska peněz. Že jsme se teď zadlužili trochu víc, protože jsme mohli. Protože jsme v předchozích letech měli menší deficit než Němci a i když jsme si hodně napůjčovali, pořád máme deficit menší než Němci.

Opět budu své předpovědi korigovat podle událostí v dalších týdnech, ale v této chvíli bych si znovu myslel, že Babiš před volbami ještě nějaký zásadní projev o konci covidu mít bude. Dovedu si představit, že tam řekne zhruba to, co jsem napsal v prvních odstavcích.

Vzhledem k tomu, že Okamura stále ještě na koronavirus hraje, tak bych řekl, že svůj stín nepřekročí. Dostane svých patnáct procent a bude to bohužel méně než bude mít ODS. K tomu včera Okamura řekl, že s Babišem do vlády nepůjde… Babišovi to vadit nebude, umyje si ruce. Pokud ANO a SPD budou mít víc jak sto mandátů, přilezou všichni z opozice sami. Ale Okamura z toho nic mít nebude, protože se sám vyloučil. Řekl to hezky veřejně na kameru. Babiš prostě pokrčí rameny a osloví ODS… copak měl jinou možnost?

Piráti se propadají a propadají. Nakonec se ukáže, že na tom vydělali jen ti Starostové. Uvidíte, že voliči pirátostánu budou pěkně kroužkovat. Rakušan bude u svých za hrdinu a Piráti zřejmě skončí úplně. Oni mají ta svoje veřejná diskusní fóra a tam pak na sebe vylijí tolik špíny, že je to úplně dorazí.

Fiala si může stříhat metr. Ať spolukoalice pod jeho vedením uspěje nebo neuspěje, na něj čeká domácí zabijačka. Buď to schytá za zpackané volby nebo za protibabišovský postoj. Já bych si teď vsadil spíš na ty zpackané volby.

Babiš je krůček od bezprecedentního vítězství. Tedy několik krůčků:

  1. Pokud vyhlásí sejmutí okovů a konec pandemie
  2. Pokud se Okamura na covidu ještě ztrapní
  3. Pokud se mladý Andrej někde v televizi ukáže národu jako skutečně nemocný člověk
  4. Pokud Šlachta neuspěje
  5. Pokud nepřijde ještě nějaký požár říšského skladu.

Nepředpokládám, že by se Babišovi podařilo všechno dohromady. Ledacos nemůže ovlivnit. Ale kdyby se všechny tyto předpoklady splnily, troufal bych si tvrdit, že koalici žádnou lepit nebude. Zajistí si pár odpadlíků, kterým dá tučné prebendy a bude vládnout sám. A mezi námi… ty předpoklady jsou splnitelné. Babiš je sice nemá všechny v ruce, ale splnitelné jsou.

Zdroj a diskuze zde.