Domácí

Míň voličů jak očkovaných

Vidlák: Krátký úvodník pro SPD: Včera jsem se ve článku zabýval myšlenkou, že SPD by mohla vyhrát volby, pokud by byla schopná se rozkročit směrem k ANO a sebrat jí nějaké voliče. Otázkou pro mě bylo, zda by něco takového akceptovala její voličská základna.

Po přečtení včerejší diskuse bych řekl, že podle čtenářstva Kydů je tato možnost tak 50/50. Ale pak jsem si přečetl diskusi k mému článku na Pravém prostoru, kde to bylo zcela jednoznačné – SPD tedy důrazně nedoporučuji se o nějaké rozkročení pokoušet, protože její voličská základna by to neunesla.

Bohužel z toho pro mě plyne, že SPD svůj stín nepřekročí. Okamura se nestane českým Orbánem, ale stane se novým univerzálním hříšníkem po vzoru KSČM. Bude na něj svalována vina za všechno a bude se jím strašit. Bude protestní stranou s jistotou v parlamentních lavicích… tedy až do chvíle, kdy někdo provede rozkročení směrem k SPD a vezme jí voliče. Což, jak předvedl Babiš, nebude nijak těžké. 

A teď už dnešní článek:  

Dneska se chci trochu více zabývat malými stranami, především pak Volným blokem, už proto, že za něj nově kandiduje několik viditelných tváří – Jana Bobošíková a Jana Lipovská. Zároveň jak Volný blok, tak i Trikolóra či Svobodní jsou asi největšími tvářemi odporu  proti covidovým opatřením. Proto chci trochu rozvinout svou včerejší úvahu naznačenou v diskusi, která se bude opírat o prosté porovnání čísel očkovaných a čísel voličů. 

Včera jsem v diskusi naznačil jednu důležitou věc, která je sice všeobecně známá, ale nějak uniká pozornosti, což je škoda. Totiž, že plně naočkovaných proti covidu je už  daleko přes 5,5 milionů a počet očkovaných alespoň první dávkou právě překračuje šest milionů. Myslím, že mohu bez uzardění tvrdit, že ti, co si došli na první dávku, tak si dojdou i na druhou. Můžeme tedy v klidu operovat s číslem šesti milionů naočkovaných proti covidu. 

Všimněte si prosím, že naočkovaných je už asi o milion víc než je voličů, co přijdou k volbám. K volbám u nás chodí cca 60% oprávněných voličů z cca 8,3 milionů, což je zhruba pět milionů lidí. Naší největší voličskou skupinou nejsou příznivci hnutí ANO nebo Pirátů. Naší největší voličskou skupinou jsou nevoliči. 

Podíval jsem se podrobněji na čísla očkovaných podle věku a konstatuji, že obyvatel pod 18 let je naočkováno zcela marginální číslo. Počty očkovaných narůstají podle věku. Nejméně očkovaných je mezi mladými a nejvíce mezi důchodci. V ohrožených věkových kategoriích od řekněme 50ti do 90ti let je naočkováno v v podstatě 80% populace. Počet očkovaných od pětačtyřiceti let věku výš je dohromady přes čtyři miliony osob. 

Pokud se podíváme na volební účast pak zjistíme, že počet nevoličů se chová přesně opačně než počet očkovaných. Nevoličů je nejméně mezi těmi staršími a nejvíce mezi těmi mladšími.  Podíval jsem se na data a zjistil jsem, že počet voličů starších 45ti let je zhruba 3 miliony osob.

Proč zrovna nad 45 let… z této voličské skupiny se totiž rekrutuje drtivá většina hlasů pro ANO, SPD i Volný blok. Mladí volí Piráty a úspěšní lidé kolem 40ti let věku volí ODS, TOPku, Starosty a tak podobně. Podívejte se na fotky z Milionu chvilek nebo ze setkání občanů s profesorem Fialou a zjistíte, že se moc nepletu. Samozřejmě to není tak přímočaré, všechny strany mají své příznivce i mimo obvyklé skupiny, takže tu a tam nějaký úspěšný čtyřicátník volí Babiše nebo SPD a sem tam nějaký důchodce volí Starosty. Ale v principu to tak je. V principu starší lidé volí ANO, SPD a Volný blok a mladí moderní dynamičtí jinoši volí pravdolásku.   

A teď si dejte dohromady čísla o naočkovaných lidech nad 45 let a čísla o voličích nad 45 let. Možná jsem jen hloupý Vidlák z vesnice, ale mně z toho vychází, že těch nenaočkovaných voličů nad 45 let moc není. V tom nejlepším případě se jedná tak o 20% lidí. A to spíš přeháním. Reálně jich bude tak 15%. 450 tisíc lidí. 

Je to dost velká kupa lidí na to, aby byla slyšet. Je jich dost na příspěvky v diskusích, je jich dost pro účast na mítincích Volného bloku, je jich dost na vyjadřování podpory. Ale dohromady představují cca 9% voličských hlasů. 

Teď si je ještě rozdělte do různých stran. Nějací neočkovaní budou u ANO, dost jich bude u SPD, dost jich bude i u KDU. Mně z toho vychází, že Volný se do sněmovny nemůže dostat i kdyby se ulízátkoval. Zřejmě se splní předpovědi, že udělá svoje 4%, dostane peníze, uškodí Okamurovi a tím to skončí. 

Včera jsem to v diskusi naznačil vícekrát – Rétorika Volného příznivců se postarala o to, aby takřka žádný očkovaný člověk jeho blok nevolil. Nikdo nemá zájem poslouchat, že je hlupák, že je ovce, že odsoudil národ do covidové totality, že je idiot, že má na rukou krev své dcery a podobně. Volný blok si svou covidovou nesmlouvavostí zavřel dveře u všech očkovaných. A já svým výpočtem tvrdím, že těch u kterých si dveře nezavřel, je příliš málo na proniknutí do sněmovny. 

SPD je po několika prohlášeních z poslední doby na stejné cestě – postarat se o to, aby je velká masa voličů nevolila, protože nemají zájem slyšet, jak moc jsou fůůůj i když jich je víc než polovina obyvatelstva. 

Já vím, že to není tak přímočaré a jednoduché, ale na zamyšlení by to být mělo… Volný blok tu spolu s SPD předvádí taktiku, kterak všechny očkované voliče nahnat politickým soupeřům zleva i zprava. Je to úplně to samé, kterak Vlk naháněl voliče Babišovi řkouc, že kdo nesouhlasí s ním je volič Kobliha. Myslím si, že Vlk má na Babišově vítězství také svůj podíl.  Teď mám stále neodbytnější pocit, že Volný blok i SPD pracují usilovně na novém Babišově triumfu, protože si poměrně zběsile odhánějí všechny voliče, kteří nemají na covid stejný názor jako oni. 

I ve zdejší diskusi je ta naléhavost ba zběsilost cítit. Promiňte Vlastimile, ale sloužíte mi teď jako názorný příklad. Covid je tak strašná věc, tak důležitá a tak primární, že vedle ní jdou všechny otázky stranou. Jde o fundament a demokracii o všechny principy lidství. Co na tom, že člověk souhlasí s pohledem Volného bloku na EU či souhlasí s pohledem SPD na migraci. Pokud je očkovaný, je to ovce, zrádce, či v  tom nejlepším případě hlupák, který nechápe jak se nechal chytit a má na svědomí budoucí koncentrák. 

A povedzte mi Kefalín… když nemohu volit SPD, Trikolóru či Volného, i když s nimi souhlasím, protože jsem očkovaný a nehodlám na sebe nechat plivat, která strana kromě zmíněných je  nejpodobnější mému politickému smýšení? KSČM a nebo ANO. Vojta Filip i Andrej Babiš děkují Volnému bloku a SPD za voliče zadarmo. 

Abych to vidácky shrnul… počet očkovaných proti covidu je vysoký. Cca 60% populace. Odečtěte si nezletilé a zjistíte že se jedná celkově o 70% očkovaných oprávněných voličů. Ve starších ročnících, které mají nižší voličskou neúčast, je počet očkovaných kolem 80%. Podle mě tu tedy zbývá tak 15% neočkovaných voličů staršího věku. Zbylých 85% těchto voličů v podstatě nemůže volit Volného blok a pokud SPD bude dělat dál to co dělá, tak nebudou moci volit ani SPD. Protože rétorika příznivců těchto stran je příliš vyhrocená a považují očkované za škůdce a zrádce a tím je účinným způsobem odhánějí. Mladší ročníky Volný blok příliš volit nebudou, tam je zájem o Piráty a zároveň je mezi nimi nejvíc nevoličů. 

To vidím tato čísla jen já? Jsem sám kdo má pocit, že se Volný chytil do vlastní pasti? Že neuspěje, protože se při plném vědomí odstřihl od obrovské masy voličů, kteří by souhlasili se vším ostatním co řekne, ale nechali se naočkovat. Jsem sám kdo si myslí, že do podobné pasti strká hlavu i Okamura? 

Jistě, jde o důležité věci. Covid je nejdůležitější… ale to samozřejmě pro Volný blok neznamená, že by se pokusil získat co nejvíc voličů za každou cenu. Protože k čemu jsou proklamace o koncentráku, když to hned po volbách nastane a žádná šance na reparát už nebude? Pak už přece mají podle rétoriky Volného bloku zvítězit  ty globální elity.  No, nezdá se mi, že by tomu Volný i jeho příznivci doopravdy věřili. Protože kdyby ano, tak by dělali všechno pro to, aby je volilo co nejvíc lidí a neodháněli by tak zběsile svoje potenciální spojence. 

Pojďme si udělat malou anketku… najde se mezi čtenáři někdo, kdo je odhodlán volit Volný blok a zároveň je naočkován proti covidu? Byl by ochoten pro nás toto své rozhodnutí zdůvodnit?

Zdroj a diskuze zde.