Svět podle lepšolidí

David a Absolom

0
(0)

Zprávou dne je bezesporu mladý Andrej kterak se potkal se svým otcem na začátku kampaně ANO, řádně ho zpražil, oznámil mu, že půjde proti němu, že bude vidět v médiích, obvinil tatíka, že mu ublížil a zase odešel. Samozřejmě tam byl úplnou náhodou se svým kamarádem Vítem Klusákem a šli na polívku…

Jo a víte co udělal jeho otec? Nic. Stál, lehce kroutil hlavou. Nevyjel na syna, nehádal se s ním, nezkoušel ho uklidit, nechal všechny jeho výtky bez odpovědi. Nechal synka, ať si řekne co chce. Ať klidně naruší jeho start kampaně i když každá vteřina synkova projevu podkopává Andrejovu budoucnost….

Ani později, když se vzpamatoval, neřekl vůči svému klukovi jedinou výtku. Ani tu nejmenší. Řekl jen, že se o syna vždycky dobře staral a že nikomu nepřeje, aby něco takového musel zažít. Nevypadá takhle nějak otcovská láska? Kdykoliv se mohl synátora zříct. Kdykoliv ho mohl zatratit a poslat do háje. Mohl si na něm smlsnout, mohl kdykoliv vytáhnout ty papíry na synkovu hlavu, mohl cokoliv. Neudělal to. Prostě stál a nechal se okopávat.

Jaký jsme národ? Jak na vás tohle působí? Jste rádi, že Babiš dostává přes držku od jednoho ze svých nejbližších? Nechává vás to chladnými? Musím říci, že to pro mě byla hodně silná scéna, která bude mít na volby větší vliv než se zdá. A přestávám věřit, že by Andrejko svého synka nastrčil. Vlastně poprvé jsem na chvíli měl pocit, že nevidím toho nejúspěšnějšího ministra financí, co v životě dosáhl bezprecedentních úspěchů (tak se tituluje sám na obalu své knihy), ale na chvíli jsem viděl neúspěšného tátu, kterému v tomto případě nejsou platné všechny peníze světa.

Ale začínám si připouštět, že mefisto Kalousek je skutečný arciďábel… tohle je hodno jeho génia i jeho povahy.

Zdá se, že Andrej nebude v kampani jen čelit svým politickým konkurentům, kteří na něm samozřejmě nenechají nit suchou. To určitě předpokládal a s tím dovede žít. Dokonce má někde vysoko v hiearchii nějakého krtka. Spolukoalice si jeho volební heslo “do roztrhání těla” zaregistrovala dřív než s tím dneska přišel. A měli už připravená kontrahesla. Ale i s tím se asi dalo počítat. V téhle zemi se najdou zrádci všude a na všech postech. Nebo to ani nemusel být zrádce. Někdo se prostě prokecl o den dřív. Stejně věděl předem, jak budou reagovat média i sociální sítě.

Ovšem bojovat se synem? S krví své krve? Kterého má nejspíš rád, jen mu nikdy nevěnoval dost času, protože budoval firmy… A synek vypadá odhodlaně. Nebude se s tatíkem mazat. A tatík na něj nejspíš má kupu papírů a kupu posudků plné různých osobních věcí. A bylo by tak snadné to použít. Ale znamenalo by to synka odrovnat a možná i odrovnat definitivně. Takže Babišovi nezbývá nic jiného, než to snášet. Za těchto okolností vést kampaň? Než budou volby, bude prošedivělý Andrejko úplně bílý. Čelit synovi, který ho bude obviňovat…

Na druhou stranu… konečně zjistíme o Andrejovi něco, co nám doposud bylo utajeno. Zatím jsme viděli jen protřelého byznysmena, manžera, tvrdého obchodníka, ranaře, schopného až všehoschopného. Teď se budeme měsíc dívat i na jeho druhou stránku. Na otce a člověka. Bude to velice velice poučné a zřejmě i tvrdé. Zřejmě uvidíme alespoň na chvíli, co se skrývá za tou tvrdou slupkou.

Skutečný charakter se pozná, když se dostane do krize a pozná tím lépe, čím horší krizi prožije. Uvidíme to v přímém přenosu. Nedovedu si představit silnější zbraň, kterou proti Babišovi mohli vytáhnout. Všechny ty Vrbětice, Čapí hnízda a Agrofertí dotace, to je nic proti tomu, že se syn postavil proti tátovi a táta s tím nemůže nic udělat a může se jen dívat.

V Bibli je o tom velice poučný příběh. O králi Davidovi, proti kterému se postavil jeho syn Absolom. Král David nakonec nad synem zvítězil a jeh syn padl v poslední bitvě. Ale pro Davida to nebylo vítězství. Dodnes je to jeden z nejsilnějších uměleckých námětů.

“Ach Hospodine, proč ti nemohu dát svůj život za jeho?”

Mimochodem – král David byl Babišovi hodně podobný. Měl dost nevybíravé metody, když něco chtěl, tak si to vzal a kdo se mu nepoddal, toho zničil.

No nic… podíváme se, co si o všem myslíte vy a zjistíme kolik hyen dneska vykoukne z brlohu.

Zdroj a diskuze zde.

Rate this post

Souhlasíte s článkem?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Vote count: 0

Zatím nehodnoceno, budete prvním