Zahraničí

Moskva: „Nic víc ponižujícího pro občany České republiky než to, co oznámila Praha si nelze představit“

Praha by neměla být překvapena odvetou Moskvy za vyhoštění ruských diplomatů, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova v televizním kanálu «Россия 24».

„Čeští oficiální představitelé se nemusí divit a být překvapení, když hovoříme o akcích ruské strany, jsou výhradně vzájemná,“ uvedla Zacharova, uvádí agentura RIA Novosti .

Podle ní česká strana věděla, jaké budou odvetné akce Moskvy. „Vyhoštění českých diplomatů jako odvetné opatření bylo nejen předvídatelné, ale bylo nevyhnutelné,“ uvedla diplomatka.

Také označila akce České republiky vůči Rusku za zradu svých vlastních občanů. 

„Nic víc ponižujícího pro občany České republiky než to, co oznámila Praha, si nelze představit,“
– řekla Zacharova.

„Když mluvíme o tom, zda nás překvapila opatření a kroky, které přijala oficiální Praha, takže tady – ano i ne. Jsme si dobře vědomi toho, že Praha v mnoha ohledech – bohužel v poslední době příkladů bylo mnoho – se pohybuje „v plavební dráze“ Spojených států a v mnoha oblastech vyznává otevřenou, neomezenou rusofobii. Destruktivní rusofobii, která ovlivňuje bilaterální vztahy. 

Upřímně řečeno, je opravdu udivující, nakolik je možné prodat své vlastní národní zájmy, mluvím o oficiálních představitelích České republiky a nakolik je možné zradit své vlastní občany, abyste mohli realizovat politickou objednávku své vrchnosti, protože logika jejich kroků je opravdu vazalská. … Ano, a to překvapuje,“ řekla Zacharova.

Připomeňme, že Česká republika se rozhodla vyhostit 18 ruských diplomatů do 48 hodin, protože podezřívá ruské speciální služby z „účasti na výbuchu“ v muničním skladu v roce 2014. 

V reakci na to Moskva deklarovala 20 zaměstnanců české ambasády persona non grata. Musí opustit území Ruska do 24 hodin. Současně může na českém velvyslanectví v Moskvě zůstat pouze pět diplomatů.

České vedení bylo překvapeno reakcí Ruska na vyhoštění diplomatů a slíbilo, že na tento krok zareaguje.

Zdroj

Překlad