Svět podle lepšolidí

„Největší justiční skandál v dějinách.“ Zpravodaj OSN chce okamžité osvobození Assangeho

Zakladatel WikiLieaks Julian Assange čelí vězení a mučení za to, že odhalil válečné zločiny Západu, prohlásil zvláštní zpravodaj OSN pro otázky mučení Nils Melzer týden před zahájením summitu G7 ve Velké Británii. Melzer podpořil petici pro novinářovo propuštění z vězení.

Zpravodaj OSN spolu s Assangeovou snoubenkou Stellou Morisovou a ženevským starostou Frederiquem Perlerem vyzvali k osvobození Assangeho a zrušení procedury jeho extradice do USA.

Melzer, který rovněž působí jako předseda pro lidská práva na Ženevské akademii, označil Assangeho věznění za „jeden z největších justičních skandálů v dějinách“. Podle něj zakladatel WikiLeaks spolu s dalšími oznamovateli korupčního jednání amerických úřadů Edwardem Snowdenem a Chelsea Manningovou jsou „kostlivci ve skříni západních zemí“.

„Je to příběh člověka, který je stíhán v naší části světa za to, že řekl pravdu,“ uvedl Melzer. „Odhalil válečné zločiny, odhalil mučení a odhalil korupci. Je to nepříjemná pravda,“ poznamenal zpravodaj OSN.

Melzer se dále pozastavil, zda světoví lídři učí své děti, že říkat pravdu je špatná věc.

Mezitím v Ženevě, kde má dojít k summitu prezidentů USA a Ruska, byl postaven dočasný pomník věnovaný Assangemu, Snowdenovi a Manningovi. Pomník vyhotovil italský umělec Davide Dormino již v roce 2015 a představuje tři postavy, které stojí na židlích a vedle nich je čtvrtá prázdná židle.

Ženevský tiskový klub organizoval petici, ve které požaduje okamžité propuštění Assangeho.

„Ve jménu úcty k nezcizitelným lidským právům a hodnotám prosazovaným lidskoprávními organizacemi se sídlem v Ženevě,“ vyzval Ženevský tiskový klub britské úřady k „odmítnutí extradice Juliana Assange a navrácení jeho svobody“.

Ženevský tiskový klub dále vyzval demokratické země včetně Švýcarska, aby na svém území poskytly Assangemu útočiště, kde by byl chráněn před dalším stíháním.

Assange, aniž by byl uznán vinným z jakéhokoli zločinu, již dva roky tráví ve Vězení Jejího Veličenstva Belmarsh, kde jsou spolu s ním věznění ti nejnebezpečnější zločinci v Británii, včetně teroristů, sériových vrahů a násilníků. Assange nadále zůstává uvězněn, přestože v lednu soud zamítl jeho vydání do USA kvůli jeho duševnímu stavu. Americká vláda se ale proti rozhodnutí odvolala.

Assangeho snoubenka v sobotu novinářům řekla, že je zakladatel WikiLeaks ve velmi špatném stavu a nedokáže ani dokončit větu. Podle ní je 22 hodin denně uzavřen ve velmi malé cele.

„Julian nemá násilnické sklony, není nebezpečný vůči společnosti. Je vydavatel a jeho případ je o svobodě informací. Tato situace zostuzuje britský justiční systém,“ cituje Morrisovou deník Daily Mail.

Podle ní by britský premiér Boris Johnson měl na summitu G7 požádat amerického prezidenta Joe Bidena, aby USA přestaly stíhat Assangeho.

Summit G7 se bude konat ve Velké Británii ve dnech 11. až 13. června.

Zdroj