Zahraničí

Nekalé praktiky Kauflandu

Postupování proti firmě Kaufland Polska Markety oznámil včera polský Úřad na ochranu konkurence a spotřebitele (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, UOKiK). Kaufland je podezřelý, že zneužívá převahu při uzavírání smluv s dodavateli zemědělsko-potravinářské produkce.

Obvinění „dcery“ německé firmy se týká podmínek smluvních vztahů v čase jejich trvání a požadavků na dodatečné rabaty, které nejsou jasně uvedeny ve smlouvách. Ve stanovisku úřadu se uvádí, že kroky zahajuje po šetření rabatové politiky 19 obchodních řetězců.

Předseda úřadu  Tomasz Chróstny zpochybnil dvě praktiky Kauflandu. První spočívá v dojednávání podmínek spolupráce s některými dodavateli zemědělsko-potravinářské oblasti již na počátku roku.  Řetězec záměrně protahuje jednání o smlouvě na další rok nebo je zahajuje opožděně a dodavatel v meziobdobí nezná podmínky dodávek v této době do podepsání smlouvy.

V nových smlouvách jsou ze strany Kauflandu zaváděny dodatečné   rabaty nebo jsou zvyšovány dosud dojednané a dodavatelé jsou nuceni i ke zpětným slevám z Kauflandem již zaplacených dodávek. Dokonce i v průběhu uzavřených smluv firma vyžaduje další slevy, což u producentů zvyšuje produkční nejistotu.

Připomeňme, že polský Úřad ochrany hospodářské soutěže letos vyměřil obchodnímu řetězci Biedronka, ve vlastnictví společnosti Jeronimo Martins Polska s portugalskými vlastníky, pokutu více než 60 milionů zlotých (v přepočtu asi 340 milionů korun) – řetězec uváděl zákazníky v omyl pokud jde o původ ovoce a zeleniny.

Zdroj