DomácíTop

Nemůžou se dočkat?

5
(1)

Lubomír Vylíčil: To víte, že předseda Pirátů Bartoš odletěl na třídenní, oficiální cestu do Bruselu? Má tam prý jednat s některými představiteli evropských zemí a také s významnými činiteli Evropského parlamentu, včetně jeho předsedy Davida Sassoliho. Za koho, jakým právem a proč, to je otázka, kterou by teď měla rozebírat naše média. Ale kde nic, tu nic. Jen ticho po pěšině.

Aby bylo jasno, nejde o nějaké společné jednání opozice. Ani její části. Kdepak. Pirát tam vyrazil sám, jen s kolegou europirátem Kolajou. Mají dojednané schůzky s místopředsedkyní belgické vlády Petrou de Sutter, předsedou Evropského parlamentu Davidem Sassolim, evropskou komisařkou pro kohezi Elisou Ferreirou….. a krom jiného taky s europoslankyní Monikou Hohlmeirovou. To je, pro zajímavost, ta paní, co tak vášnivě popichuje a bouří europarlament proti Babišovi.

Bartoš si neklade malé cíle. Podle vlastního vyjádření, hodlá například s předsedou Evropského parlamentu Davidem Sassolim projednat plán nového nastavení pravomocí v EU: „Jedním z témat bude nastavení fungování institucí v rámci Evropské unie. Již během pandemie se ukázala nutnost upravit rozložení pravomocí, protože Unie nebyla vždy schopná reagovat rychle a efektivně, což se nesmí opakovat.” Když si uvědomíme, kdo je David Sassoli a kdo Ivan Bartoš, dýchne na nás ze slov o novém „nastavení fungování institucí” větší mráz, než který svého času vanul z Kremlu.

S evropskou komisařkou pro kohezi Elisou Ferreirou chce zase probrat jinou stránku fungování EU – ekonomické rozdíly mezi českými regiony. Konkrétně mu jde o Šluknovsko. Protože na státy a jejich fungování se mezi pokrokovými Evropany už dávno nehraje. „Jako Piráti totiž usilujeme o efektivní nakládání s evropskými dotacemi, ale i novými nástroji Evropy,” utrousil k tomu na vysvětlenou Bartoš. A když si uvědomíme, kdo s kým o tom bude jednat, dostává pojem „nové nástroje Evropy” obzvláště hrozivé kontury.

S osvědčenou Evropankou Monikou Hohlmeirovou pak míní hlavní Pirát projednat konečné řešení tak zvaného střetu zájmů Andreje Babiše. „Chceme zajistit, aby se podobné věci do budoucna nemohly opakovat, což máme zahrnuto i v našem velkém protikorupčním programu,” nastínil předseda Pirátů. S nonšalancí nejen pouhého premiéra ČR, ale snad i Ředitele Zeměkoule.

Zajímavý je Bartošův výběr partnerů k jednání. Dá se říci, že „lépe” už si vybrat nemohl. Belgická vicepremiérka Petra de Sutter začínala jako chlap. Doktor, gynekolog. Po přeoperování na „ženu” vstoupila do politiky a stala první transgenderovou ministryní v Evropě. Předseda David Maria Sassoli zase proslul svým zákazem jakýchkoli národních vlaječek. Nejdříve na stolech europoslanců, posléze i v celém jednacím sále Europarlamentu. Protože jsme přece všichni občané a poslanci jednoho jediného státu – EU. Monika Hohlmeierová je (krom zuřivé nenávisti k Babišovi) známa jako veliká podporovatelka Sudetských Němců a jejich nároků. Je ostatně dcerou bývalého bavorského předsedy vlády Franze Josefa Strausse, který se pro ně mohl přetrhnout. V politice ji stíhá jeden skandál za druhým. Ale nikomu v EU to nevadí, protože jí to správně politicky myslí… A tak by se dalo pokračovat.

Jakým právem a za koho v tom Bruselu Bartoš jedná? Parlamentní volby ještě neproběhly, ale jeden (z mnoha) opozičních předáků si tu jezdí po Evropě a s bohorovností premiéra probírá fungování EU… Doma si drze vynucuje přijetí u presidenta a nestydatě už 3 měsíce před volbami vyhlašuje, koho by do „své” vlády chtěl a na který post. A pro-bruselská média mu jdou na ruku. Jako by tu někdo chtěl, abychom si na myšlenku „premiéra Bartoše” postupně zvykli a nebyli pak moc překvapeni.

V Bruselu pak má všude dveře otevřené. Jako pan Někdo. A s podobně smýšlejícími kumpány už tam vesele kují pikle do budoucna. Skoro to vypadá, jakoby tam, v centrále EU, věděli o našich budoucích, říjnových volbách něco, co se nám (určitě pro naše dobro), ostýchají říct.

Zdroj

Rate this post

Souhlasíte s článkem?

Průměrné hodnocení 5 / 5. Vote count: 1

Zatím nehodnoceno, budete prvním