Svět podle lepšolidí

O ceně zelené elektřiny se mlčí, nebo lže

Snaha o snižování emisí i využívání moderních zdrojů elektřiny je v principu správná. Ale štve mě, že se stále lidem lže o tom, že si za zelenou energii prostě připlatí. To není fér.

Nejrůznější zelení aktivisté, ale hlavně lobbisté za soláry či větrníky nás neustále zásobují dvěma typy sdělení. Tím prvním je, že musíme snižovat emise kvůli změně klimatu. Tím druhým potom, že výroba z obnovitelných zdrojů je levnější než z těch starých uhelných či atomových. Takže se přechod prý vyplatí.

Teoreticky by se to nabízelo. Solární panely si stojí v poli, svítí na ně sluníčko a vyrábějí elektřinu. Když zafouká vítr, roztočí se i větrníky. V praxi to tak ale zkrátka není. Zelenání energetiky je naopak obrovsky drahé. A zaplatíme to pochopitelně my, zákazníci.

Zrovna dneska ráno jsem si na internetu přečetla, že se bude zdražovat elektřina. Cena silové elektřiny na rok 2022 je podle dodavatelů o více než 50 procent vyšší než ta pro rok 2021. Důvodem tohoto růstu jsou především zdražující emisní povolenky. Vývoj cen komentují analytici a píší: Dalším neopomenutelným důvodem, který letos cenu elektřiny žene nahoru, je podle Pelce postupné uzavírání německých uhelných a jaderných elektráren. Rychle rostoucí cena silové elektřiny v Německu se přímo podílí na růstu ceny elektřiny v České republice, protože ČR je ve své podstatě součástí německé energetické soustavy. Zjednodušeně řečeno ČR nese náklady za německou čistou energii, přestože do očištění své elektřiny zdaleka tolik neinvestuje.

Co by tedy bylo férové? Férové by bylo říci: Chcete čistou elektřinu? Tak se připravte na to, že si ji zaplatíte. Místo toho ale čteme něco úplně jiného. Například to, že se nevyplatí stavět nový blok v Dukovanech. Ten má stát 160 miliard, skeptici tvrdí, že to může být až dvojnásobek. To je samozřejmě spousta peněz. Jenže když to srovnáme třeba s tím, že na dotacích na tzv. podporované zdroje, což jsou u nás především solární elektrárny, jde ročně více než 40 miliard korun, tak už to tak hrozné není. V lepším případě 4 roky dotací, v horším 8, a máte nový blok Dukovan. Navíc je potřeba se podívat, co za tyto peníze dostáváte. Minulý rok se v Česku vyrobilo 81,44 TWh elektřiny. Zhruba pětinu z toho vyrobily právě Dukovany. Naopak solární elektrárny se na výrobě podílely jen asi ze 3 procent. Ten nepoměr cena výkon je prostě obrovský.

A to je třeba vzít v potaz ještě to, že obnovitelné zdroje ke svému smysluplnému fungování potřebují obří baterie, ale bylo možné elektřinu akumulovat, když svítí a fouká na dobu, kdy nesvítí a nefouká. Zatím nikdo nedokázal postavit úložiště, které by dokázalo v nějakém globálnějším měřítku dodávat elektřinu více než pár hodin.

Údajně největší úložiště na světě má v Anglii firma InterGen, vlastněná napůl čínskou skupinou China Huaneng a českou Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače. Projekt by prý mohl při plném nabití po dobu dvou hodin zásobovat elektřinou 300 tisíc domácností. Takže zhruba 2 hodiny pro řekněme Ostravu. Cena bude prý přitom asi 6 miliard korun.

Když to přepočtu na celou Českou republiku, tak by úložiště, které by mohlo zásobovat 2 hodiny, vyšlo asi na 200 miliard korun. To je ale zhruba cena toho nového bloku v Dukovanech, který přitom bude vyrábět elektřinu ne 2 hodiny, ale pořád.

Bylo by fajn, kdyby byl nějaký odborník, což já nejsem, schopen opravdu férově spočítat poměr cena výkon jednotlivých zdrojů elektřiny. A to včetně emisí. Aby si mohl každý porovnat, kolik stojí ušetření jakých emisí. Zatím se o tom buď nemluví, nebo lže. A to nebude náhoda.

Alexandra Dítětová

Zdroj: