Svět podle lepšolidí

Pirátský podraz na druhou

Jindřich Kulhavý: Pražské vedení předvedlo opět neskutečný podraz, když po téměř ročním uzavření restaurací a pohostinství spojeným s lockdowny rozhodlo o ukončení nájmů prostor, na kterých byly zbudované předzahrádky restaurací

Česká republika je svým klimatem k celoročnímu užívání těchto zahrádek nevhodná, nicméně jejich oblíbenost přinutila jejich provozovatele aspoň někde zajistit provoz i v chladnějším období. Plynová ohřívadla tak prodloužila sezónu, a především turisté si je skutečně vychvalují. Tyto venkovní prostory restaurací jsou místem příjemných setkání a Praze dávají jakýsi pocit, který běžně zažíváme i v exotičtějších místech. Předzahrádky a různé terasy patří k všude turisty navštěvovaným místům na planetě, ovšem mají je rádi i místní, tedy tady Pražané. Samozřejmě cena piva na Staroměstském náměstí podávaném na zahrádce odpovídá lokalitě, na které dosud platili restauratéři nesmyslně vysoké nájmy a museli na ně vydělat, ale turista na korunu nehledí tak pečlivě, jako místní. A ten si zase dá pivo radši jinde, protože ví. Je to věčný souboj kočky s myší. Centrum města je prostě drahé, to však platí všechna místa hojně navštěvovaná turisty. Navíc místa jako tyto zahrádky město oživují, dávají najevo, že metropole v centru neumírá, o což se vedení Prahy usilovně snaží.

Praha nutně potřebuje finance na údržbu infrastruktury, která stárne. Letos se sice zdá, že je město ve stádiu rekonstrukce, jde však o falešnou naději. Hňup, pardon, pirát Hřib na radnici se svými podřízenými neustále experimentuje a snaží se v jeden a půl milionové metropoli zavést hustotu provozu srovnatelnou s tou v jeho rodné vísce. Tyto pokusy vedou k naprostému ucpávání ulic, silnic a magistrál. O všude přítomných retardérech, zúžených profilech silnic a idiotských cyklostezkách, které se budují především proto, aby byly, jsme už hanlivě psali mnohokrát. Nikdo však nespravuje letos výmoly a nejeden řidič už musel kupovat nové drahé kolo zničené po zimě v kráteru, který má parametry jámy přizpůsobené na lov mamutů. Uzavřením zahrádek se magistrát připravil o další příjem. Takže když si to shrneme, tak parta ideologů sebrala možnost jít posedět na oblíbené místo, znemožnila restauratérům možnost vydělat, snížila počet potřebných zaměstnanců, v uzavřených prostorech se možná o něco lépe daří přenosům viru, okradla sama sebe o dost peněz a nakonec úředníci naštvali kde koho. Řečeno slušně.

Představu Hřiba a koaličních partnerů o zeleném městě bez normálních lidí, kvalitních aut a plném cyklistů doplněných občas nějakým pojízdným vysavačem by šlo naplnit výstavbou nového města na zelené louce. Možná by stálo za to dát těmto fantastů a ideologům možnost realizovat se, tedy nejlépe někde jinde než ve fungujícím městě. V něm po dobu ,,pandemie“ rýžovali na nájmech z uzavřených restaurací a zahrádek, aby je vzápětí uzavřeli znova. Bude se to týkat i té vedle kolejí na nábřeží, kvůli které vytvořili další špunt? Nahradit příjmy z těchto pronájmů chce Hřib zpoplatněním vjezdu do města. Nejde o nic jiného než další krok pro mnohé Pražany směřující k opuštění rodné hroudy. Představa, jak jedete metrem, za ruku vedete dvě děti, které každé míří na trénink jinam, takže máte navíc pár tašek, je skutečně příšerná. Nebo komplikace pro starší lidí trpící například artrózou kolen žijící jen v okolí svého bytu, neboť jim Hřib zmenšil rádius možného pohybu.

Ptáte li se tedy na lepší řešení, jedno tu máme. Pojďme ve volbách poslat Hřiba na Moravu, Piráty k vodě, jejich koaliční partnery do propadliště dějin. Zvolme jednotně ty, kteří odstraní všechny ty hovadiny v podobě retardérů a zúžení, všechna zašpuntování, nesmyslné cyklistické stezky a ostrůvky, které jsou nebezpečné. Kteří opraví po každé zimě tisíce děr v asfaltu a vrátí zpět vypadané kostky. Přestanou se zabývat odstraňováním památníků, budováním nových, zaměří se na dostavbu okruhu a rekonstrukci bytů, které za normální cenu nabídnou Pražanům. Vrátí městu radost ze života, nechají proudit v ulicích život a večer ho nechat bavit se. Vyčistí Václavák od prodavačů drog a prostituce, přičemž tam nebudou tahat zase koleje. A víte co, já bych to místo primátora Prahy asi vzal. Mám totiž Prahu a lidi v ní rád, narodil jsem se v ní. Na rozdíl od posledních primátorů. A v tom je hlavní rozdíl.

Na fotce Praha a v pravém dolním rohu víska Slavičín, rodiště piráta Hřiba.

Zdroj