Ideozločiny

Pokud svět není v chaosu, Spojené státy nejsou šťastné

Spojené státy jsou jedinou supervelmocí na světě, ale mají několik různých tváří: někdy jsou jako ocelový kohout, který ani pírkem nepohne, jindy rozhazují peníze jako boháč a jindy zase šikanují jiné.

Sněmovna reprezentantů USA schválila 10. května místního času plán pomoci Ukrajině ve výši 40 miliard amerických dolarů, včetně téměř 25 miliard vojenské pomoci, což je velká věc. Téměř ve stejnou dobu si mexický prezident Andrés Manuel López Obrador stěžoval, že během čtyřletého vyjednávání Spojené státy nevyčlenily žádné prostředky na rozvoj středoamerických zemí a rozvojová pomoc Střední Americe byla vážně opožděna.

Organizace spojených národů si je také dobře vědoma americké lakomosti. Spojené státy jako největší přispěvatel se dlouhá léta neujaly vedení v plnění svých finančních závazků vůči OSN a dosud dluží na poplatcích více než 1 miliardu dolarů. Tyto peníze nejsou ani zlomkem americké pomoci Ukrajině, ale není známo, kdy budou splaceny.

I politici ve Spojených státech amerických ukazují různé tváře. V březnu tohoto roku předložil americký prezident Kongresu rozpočet na fiskální rok 2023, přičemž vojenské výdaje dosáhly závratných 813,3 miliardy dolarů, což je rekordní výše. Ten samý měsíc demokraté opustili balíček na reakci na COVID-19 ve výši 15,6 miliardy dolarů ve prospěch dalších 13,6 miliardy dolarů na pomoc Ukrajině, aby přiměli Kongres ke schválení vládního plánu výdajů ve výši až 1,5 bilionu dolarů. V té době se počet obětí COVID-19 ve Spojených státech blížil k jednomu milionu.

Je vidět, že lakomé Spojené státy se nestarají ani o životy obyčejných lidí a zcela ignorují mezinárodní závazky a povinnosti hlavní velmoci. Velkorysé USA však mohou vyhodit spoustu peněz za válku. Pod zdánlivě odlišnými tvářemi se vlastně skrývá stejná strategie: finanční zdroje a hegemonie.

Vezměte si například válku v Afghánistánu. 20 let poté, co USA napadly Afghánistán, z toho nejvíce profitoval americký vojensko-průmyslový komplex. Podle seznamu hlavních příjemců z afghánské války vydaného americkým nezávislým think-tankem Institut pro reformu bezpečnostní politiky, společnosti Lockheed Martin Space Systems Company, Raytheon Company, General Dynamics, The Boeing Company a Northrop Grumman sdílely 2,02 bilionu dolarů od americké vlády vyčleněných do fondu na válku v Afghánistánu, a vydělaly obrovské zisky. Pro tyto lidi je válka velký byznys, řekl Peter Kuznick, profesor historie na Americké univerzitě.

Víc než to. Spojené státy jako iniciátor afghánské krize odešly a nejenže se nedokázaly omluvit a odškodnit afghánský lid za tuto katastrofu, ale také zabavily miliardy dolarů z jejich životy zachraňujících peněz. Jde nejen o svévolný, ale i arogantní a panovačný loupežný čin.

Stejně jako v mnoha jiných částech světa, Spojené státy v současné době poskytují i Ukrajině pomoc s cílem rozdmýchat konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, aby dosáhly mnohonásobných zisků – porazit protivníky, omezit spojence, obohatit vojensko-průmyslový komplex a udržet si globální hegemonii. Někteří analytici poukázali na to, že poté, co Sněmovna reprezentantů USA schválila plán pomoci Ukrajině ve výši asi 40 miliard dolarů, americké vojensko-průmyslové podniky potichu otevírají šampaňské na oslavu.

Není těžké pochopit, proč jsou Spojené státy k Ukrajině štědré, ale jsou extrémně lhostejné k ostatním stranám, které skutečně potřebují pomoc, protože „pokud svět není v chaosu, Spojené státy nejsou šťastné“. Pro Spojené státy je chaos zdrojem peněz a zisk předčí všechno.

Lze si představit, že pokud se Spojené státy, tento „největší zdroj chaosu“ na světě nezastaví, jejich různé tváře budou střídavě přeblikávat, aby vytvořily více katastrof a potíží pro svět.

Jia

Zdroj