Domácí

Povšimněte si pirátského mlčení

Veřejný prostor ČR žije od sobotního podvečera causou Vrbětice. Opozice šílí, výzvy k odstoupení vlády a presidenta se střídají s nápady na co nejpádnější odplatu Rusku. Někteří, již dříve hyperaktivní rusobijci – furianti, dokonce vyzývají k vyhnání prakticky všech ruských diplomatů z ČR, ať nás to stojí cokoli.

Jen Piráti jsou v zásadě zticha. Není to divné? Za ně se ozval, a to ve srovnání s Demoblokem jen vcelku uměřeně, pouze pražský primátor Hřib. Že jako „čučkaři” odvedli dobrou práci. A že se hned cítí bezpečněji. Ale jinak v zásadě ticho. Přitom taková příležitost, kopnout si do Babiše s Hamáčkem… Co to? 

Oni totiž, naši milí Piráti, mají takový problém. Zásadní. Noty nedorazily. Berlín mlčí. Právě na této cause je v krystalicky čisté podobě vidět, že Piráti jsou Berlínský projekt. Jde o lidi toho Berlína, který se, pro lepší zkousnutí, maskuje slovem Brusel. A tenhle Berlín má dilema.

Moc potřebuje Nord stream 2. Protože bez ruského plynu nebude Green deal. Nebude-li totiž palivo pro plánované „ekologické” elektrárny, je po elektro-dopravě, je po „odstoupení” od jaderné energetiky, je po vypínání uhelných elektrických a tepelných zdrojů… Zkrátka tu zelenou revoluci, kterou už desetiletí s takovým úsilím připravují a tlačí, by mohli odpískat. A s ní i kariéry všech těch stovek politiků, co do toho, jak se říká „vložili politický kapitál”.

Jenže Nord stream 2 je už dlouho solí v očích Američanům. Tlačí, jak mohou, aby se ho Němci vzdali. Ovšem Germán zatím drží, zuby nehty. Zbývá mu dokončit 5%. Je ve finále. A teď do toho přijdou ti pitomí Češi se svými Vrběticemi. Tedy… ne přímo Češi. Ale skrze ně ten nepřející Amerikán. 

Co teď? NATO zní slovy o solidaritě, Evropská rada vyjadřuje podporu a hrozí Rusovi… Je v téhle situaci „nová ruská roura” ještě udržitelná? Berlín neví. Sonduje situaci. Scheise Tschechia… A proto pirátům nepřišly noty.

Na všem zlém můžeme najít něco dobrého. Na téhle cause je to třeba poznání, kdo tu, u nás, za koho kope.

Lubomír Vylíčil