Koronavirus

Rakousko se rozhodlo koupit 1 milion dávek vakcíny „Sputnik V“. Brusel varuje

Rakousko plánuje v dubnu z Ruska koupit 1 milion dávek ruské vakcíny proti koronaviru „Sputnik V“, uvedl rakouský kancléř Sebastian Kurz.

„V otázce vakcín by neměla existovat žádná geopolitická omezení. Důležité je pouze to, zda je vakcína účinná a bezpečná, ne to, odkud pochází. Od února vedeme dobrý dialog s ruskou stranou, za což jsem velmi vděčný,“ cituje TASS Kurzovo prohlášení.

Podle jeho slov, pokud Rakousko dostane další 1 milion dávek vakcíny, bude se země moci vrátit do normálního života dříve a zachránit mnoho životů a pracovních míst.

Zdroj

BRUSEL, 30. března.

Rakouská vláda ponese plnou odpovědnost za možné důsledky použití ruské vakcíny „Sputnik V“, pokud ji umožní jednostranně použít. Uvedla to v úterý oficiální zástupce Evropské komise Vivian Lunela v komentáři ke zprávám o jednáních mezi Moskvou a Vídní o dodávce 1 milionu dávek ruské vakcíny do Rakouska.

„Země EU mají právo na svém území mimořádně povolit použití vakcíny, která nebyla schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). V tomto případě však budou orgány této země plně odpovědné za možné důsledky jejího použití,“ řekla Lunela.

Ruská vakcína „Sputnik V“, je první registrovanou vakcínou na světě, je schválena pro použití v 58 zemích světa. Pokud jde o počet schválení obdržených státními regulačními orgány, je vakcína na druhém místě
na světě. Podle publikace lékařského časopisu The Lancet je vakcína účinná na  91,6%.

Zdroj

Překlad