Válečné přípravy v souvislostech

REUTERS: Lotyšsko zneuctilo běloruskou vlajku. Země přerušily diplomatické styky

Lotyšsko se dopustilo zneuctění běloruské státní vlajky. Stalo se tak při probíhajícím mistrovství světa v ledním hokeji. Oficiální běloruská vlajka byla nahrazena vlajkou používanou prozápadními demonstranty v Bělorusku. Uvedly to agentury BelTa a Reuters (viz ZDE).

Přerušení diplomatických styků

V Rize, kde se v těchto dnech koná mistrovství světa v ledním hokeji, jsou vlajky zúčastněných zemí vyvěšené v centru města. BelTa napsala, že starosta lotyšské metropole Martinš Stakis a ministr zahraničních věcí Edgars Rinkevičs v pondělí běloruskou vlajku nahradili bílo-červeno-bílým praporem.

Vlajka používaná prozápadními demonstranty v Bělorusku; Foto: tochka.net / Wikimedia Commons

Ten se loni při protestech proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi stal symbolem prozápadních demonstrantů. “Velvyslanci bylo navrženo, aby opustil Bělorusko do 24 hodin,” sdělil podle běloruské zpravodajské agentury BelTa běloruský ministr zahraničí Uladzimir Makej. Dodal, že veškerému diplomatickému, administrativnímu a technickému personálu bylo navrženo totéž s 48hodinovou lhůtou. Zůstat může jen jeden administrativně-technický pracovník, aby se staral o budovu ambasády. “Nemůžeme ponechat podobné provokativní akce bez odpovědi,” řekl k tomuto incidentu Makej agentuře BelTa. Lotyšsko vzápětí reagovalo stejným krokem a vypovědělo běloruského velvyslance i s dalšími diplomaty. Tyto kroky v podstatě znamenají přerušení diplomatických styků mezi oběma zeměmi.

Rudolf Hruboň