Válečné přípravy v souvislostech

Ruská slabina

Dneska budeme pokračovat v pátečním tématu a tím je přikládání pod kotlem na ukrajinsko – ruské hranici. Zařídíme všem referentům řádně pokaženou velikonoční neděli, protože budou muset sedět na Kydech a reagovat na všechno co se šustne… Ale ono jim to moc vadit nebude, stejně žádný soukromý život nemají, takže budou mít alespoň pocit smysluplně stráveného času. Scallopové – nástup na šestnáctihodinovou směnu…

Moji pravidelní čtenáři vědí, že mám maminku z Ukrajiny a mám tam velmi rozvětvené příbuzenstvo, které je personifikací všech východních proudů. Když chci, pomu si pokecat s naprostými banderovci, ale i s ruskojazyčnými ukrajinci. Některé bratránky mám přímo v Rusku řádně proputinovsky naladěné a jiní už dávno emigrovali do USA. Takže jsem o víkendu žhavil e-maily, teelfony, skajpy a vůbec všechno možné, abych se trochu poinformoval.

Vidlák: Začnu jednou specialitkou… Chtěl jsem dát mamince přeložit onen slavný dekret, kterým Zelenský „aktivoval armádu“ pro znovudobytí Krymu. Maminka mi to vrátila s tím, že jsou to kecy a odpovídají klasické ruské bajce o sabáce, která štěkala na slona.  Zdá se, že dneska se takhle i válčí – místo aby se vytáhly tanky, aby se připravily rakety a podobně, tak se především musí napsat lejstro. Kterého se Putin asi lekne…

Následující text je mixem různých rozhovorů s lidmi, kteří jsou mnohem blíž frontě než my kdy budeme a pro leckteré z nich válka znamená přerušené kontakty, rozhádané rodiny a syny odvedené do armády. Zároveň si dovoluji také přemýšlet a dívat se na celou věc z dálky nezatížen žádnými hříchy minulosti, které si tam v těch stepích všichni navzájem udělali za posledních 800 let.

V případě skutečného konfliktu nemá Ukrajina nejmenší šanci. Stejně jako ukrajinci přivážení k hranicím všechno co mají, stejně tak to samé dělají Rusové na opačné straně. Jen mají všeho mnohem víc. V tuto chvíli jezdí transport za transportem na obě strany krymské úžiny a na obě strany Doněcké a Luhanské republiky.

V této chvíli by mě asi nejvíc zajímalo, co dělá ukrajinská armáda. Podle Zelenského a všech našich pravdomluvných presstitutů je připravena k obraně před ruskou agresí. Takže se zakopává? Podminovala před sebou všechny mosty, silniční a železniční uzly?  Umístila do okopů co nejvíc protiletadlových prostředků? Nebo je naopak připravená vyrazit a její ženisté teď horečně mosty zpevňují a připravují všechny cesty k tomu, aby mohli na frontu chrlit co nejvíc materiálu? To se samozřejmě nedozvíme. Ale řeklo by nám to asi všechno.

Svým způsobem nejde o to porazit Rusko. Ale zařídit, aby vypadalo jako agresor. Protože tím je konec Nord Streamu, konec dostavby Dukovan Rosatomem, konec mnoha dalších byznysových projektů mezi Ruskem a Evropou.  Pro tuto věc není žádná ukrajinská oběť dost velká. To stojí za deset tisíc mrtvých ukrajinských vojáčků.

Na druhou stranu, Putin potřebuje nevypadat jako agresor. Potřebuje se nenechat vyprovokovat, leda až po nějakém čase, až se ukrajinská armáda pohne kupředu, až budou vraždit, ostřelovat co se pohne, až budou jednoznačně vpředu. Až začně Míra Karas radostně vysílat o velkém ukrajinském vítězství na hlavním doněckém náměstí.  Pak teprve může Putin zaútočit. A pro tuto věc klidně může umřít pár set či tisíc civilistů v Doněcku nebo na Krymu.

Kdybych byl já Bidenem a měl s Putinem osobní nevyřízený účet, protože to on mě tenkrát přechcal… tak bych postupoval asi následovně… Nechal bych ukrajinskou armádu tajtrlíkovat na hranicích, střílet přes ni, prostě roztáhnout ruskou pozornost na maximální délku hranice. A pak bych poslal všechny použitelné síly, aby sestřelily ten krymský most.

To je totiž podle mě největší ruská slabina. Ten most je symbol nových časů.  Je to strategická věc, ale neméně významná věc národní cti a hrdosti. Ten most se nedá nikam odstěhovat, sbalit, složit, schovat. Ten tam prostě je, je obrovský a i když nepochybuji o silné protivzdušné obraně, dovedu si představit, že by Ukrajina mohla tuto obranu zahltit a most zničit.

Pokud by se jim to podařilo, dovedu si představit, že by Putin vyrazit do útoku musel. Ze svých domácích důvodů. Těžko by mohl národu vysvětlovat, že most je na dně kerčské úžiny, ale Rusko do boje nepůjde.  Ano milí ruští občané, začíná sice Vojna Narodnaja, ale zůstaneme doma a postavíme si nový most… To by tak trochu nešlo.

Předpokládám, že Putin si tuto slabinu uvědomuje a kolem mostu je v současné době nejlepší protivzdušná obrana na světě včetně systému S500.

Jinou provokaci Ukrajina k dispozici nemá. Všechno ostatní se snadno obrátí proti nim. Mohou střílet přes hranici a tvrdit, že se střílí na ně, ale to se děje už dlouho a nikoho to nebere. Pokud se pohnou kupředu, dopadnou jako Gruzínci. Jsem si také jistý, že Doněck a Luhansk jsou plné techniky, kterou místní koupili od Rusů včera a ve všech tancích sedí ruští vojáci na dovolené. Mezitím se pohybují instruktoři a všechny místní síly mají k dispozici prvotřídní průzkum.

Ten most je klíč ke všemu.

Putin je samozřejmě známý tím, že umí reagovat nečekaně a dělá věci, které by od něj nikdo nečekal. Dovedl bych si v této chvíli představit dvě takové nečekané finty…

Jednak by mohl nějaký ukrajinský pluk náhle přejet hranice a komplet se vzdát Rusům a požádat o azyl. Protože nebudou sloužit fašistům, atd atd. Nemuselo by jít ani o nijak velkou jednotku. Na paranoiu by to stačilo.

A nebo by mohl povstat nějaký další ruskojazyčný region. Z ničeho nic by Ukrajina musela řešit další horký brambor na nečekaném místě. Ne, nejde o vítězství, jen o rozptýlení pozornosti.

Nejspíš ale se stane něco, co nikdo nečekáme, protože proto se to jmenuje nečekaná akce.

A pokud by Putin fakt zaútočil první, znamená to především, že svoje evropské zájmy definitivně odpískal. Že je pro něj národní bezpečnost důležitější a ať si evropané zkusí, jaké to je bez plynu a ropy. A pokud by to tak bylo, přijde útok z nečekaného směru – třeba z Běloruska přímo k jihu na Kyjev. Ruská armáda se nebude prorážet koncentrovanou technikou nepřítele. Obejde si je.

Budoucí podoba války ale podle mě bude určena tou jedinou ruskou slabinou – jak dopadne bitva o most. Tohle bude alfa i omega. Rozsah, průběh i vliv na mezinárodní vztahy budou určeny tím, jestli se Zelenskému podaří most zbořit nebo jestli ho Putin ubrání.

Zdroj