Zahraničí

Rusko + Čína = Čína + Rusko…, aneb je třeba ocenit realismus Bindena

Jiří Vyvadil: Část západních novinářů a o našich hlupáčcích ani nemluvě, přistupuje k faktu konce západní dominance nastolené po roce 1990 zvlášť schizofrenním způsobem.

Na jedné straně se vysmívají tomu, jak je dnes Rusko a Putin bezvýznamné a na druhé straně se stejnou intenzitou bouří, že Rusko aktivně ovlivňovalo americké volby, svými hackery blokuje americké plynovody či prosazuje přes odpor USA strategický plynovod Nord Stream II a tím nepochybně si rozhodující část EU, tedy Německo, Rakousko atd. politicky podmaňují.

Na jedné straně je Rusko téměř bezmocné, na druhé straně zlolajně určuje proti vůli USA a EU, co bude v Bělorusku, co bude či nebude na Ukrajině, co si může dovolit a co si nemůže dovolit Gruzie, jak to dopadlo se Sýrií, a jaké slovo bude mít maršál Haftar na východě Libye…

A když už neví kudy kam, vytáhnou Čínu. Že ta je pro USA i EU prvním problémem.

No je i není.

Zcela jistě má Čína namířeno k tomu, že ekonomicky už v krátkém čase USA převálcuje. A toho si Vladimír Putin je samozřejmě vědom. Ale netrápí ho to. Ale zároveň Čína nezbytně k životu potřebuje Putinovo Rusko.

V geopolitických střetech v posledních letech Rusko Západ válcuje a Čína jej přátelsky podporuje. Sama toho není schopna a hlavně nechce. Jí zajímá ekonomika. Dělba práce mezi Čínou a Ruskem je skvělá a každý dělá to, co umí. A tak Západ i USA si mohou říkat, co chtějí, ale vývoj v Sýrii, Gruzii, Bělorusku, Libyi, ale z valné části i následků „spořádaného“ úprku z Afghánistánu a nástupu vlády Talibanu určuje v tomto tandemu Rusko.

Když Kongres USA vyhlašuje svého světového nepřítele číslo 1 a vyhlašuje všechny možné či nemožné sankce, suverénně vede Rusko. Tak buď jsou schizofrenní američtí zákonodárci, stejně jako veškerá americká liberální média, a nebo člověk fakt už neví…. Zároveň ovšem platí, že včera Donald Trump označil za jednoznačného vítěze setkání Vladimíra Putina.

Liberální média existenci tohoto bývalého prezidenta téměř zcela ignorují. Ovšem zapomínají, že zatímco Navalnyj a jeho stoupenci jsou v Rusku toliko virtuální realitou a Putin má pravdu v tom, že když demokraté pokládají za teroristy demonstranty, kteří obsadili Kongres, pak stejné znamínko musí přičíst i barevným stoupencům Navalného. Násilí, jako násilí.

A to, co Trump je či není, dokáží republikáni pod jeho nesporným vedením už za rok v boji o Kongres.

V naší zemi, která se přeměňuje na liberální totalitu, kde není dán prostor pro jiný názor a která zcela rozvrátila zahraniční vztahy s Ruskem počínaje 1. republikou T.G. Masaryka a E. Beneše je úděsné, jak totalitní jsou pořady údajně vyvážené České televize.

Průměrně inteligentní člověk se zcela určitě nemohl dívat na včerejší (16.6.2021 – pzn. DD) komenty ČT k setkání Putina a Bidena. Ne že by televize před rokem 1989 byla ideální. Ale tolik nenávisti a žluči proti kupř. Reaganovi po setkání s Gorbačovem, jako člověk zaznamenal vůči Putinovi by bylo nemyslitelné.

Česko je odpudivou a páchnoucí politickou a mediální stokou.

Ale co každého rozumného Čecha by mělo povzbudit je, že bohudík zášť našich politiků a médií nemůže svět ovlivnit. Jsou kolem nás rozumní sousedé. Je to samozřejmě Německo Angely Merkelové a i když záhy odejde, protiruský žlučovod Zelených nevypadá na to, že zvítězí. Rakousko je jasné a Maďarsko taktéž. Mají smysl pro rovnováhu.

Ale jinak cítím povinnost Bidena ocenit. Na rozdíl od něho nejsem progresivní liberál. Ale ukazuje se, že i on dovede být rozumně konzervativní ve smyslu přemýšlivým.

Na rozdíl od mediálních i politických hlupáků po celém světě ví, že klíč k rozumnému uspořádání světa, kde si sice Západ i Východ řekne své, ale navzájem se obě části světa budou respektovat, že rozhodně pitomoučkým nátlakem cestou sankcí apod. nic nezmění, i když před kamerami musí před domácím obecenstvem říkat něco jiného, je ve střízlivém partnerství s Putinem a Ruskem.

Protože Putin je totiž i klíčem k partnerství USA s Čínou.

Zdroj