TopZahraničí

Rusko promluvilo o plánech snížit dolarové vklady v národních fondech

Ruské ministerstvo financí podstatně změní strukturu Fondu národního bohatství. Sníží v něm úroveň dolaru do nuly, uvedl ministr financí Anton Siluanov na brífinku v rámci Petrohradského ekonomického fóra.

„Jestliže dnes máme ve struktuře okolo 35 % vkladů ve Fondu v dolarech, a 35 % v eurech, tak jsme učinili rozhodnutí zcela vystoupit z dolarových aktiv,“ uvedl.

Dolar bude nahrazen vklady v eurech, zlatem a čínským juanem, jejich podíl vyroste o 5 %. Podíl eura tak bude činit 40 %, juan bude mít 30 %, zlato 20 %, dále britská libra a japonský jen budou mít každý po 5-ti %.
Podle slov ministra k tomu dojde v dohledné době – v průběhu jednoho měsíce.

Prohlášení ruského ministra financí okomentoval tiskový mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov. Zmínil, že proces dedolarizace je už nyní vidět prostým okem.

„A tento proces (…) probíhá nejen u nás v zemi, ale i v mnohých zemích světa, které začaly být zneklidněny kvůli spolehlivosti hlavní rezervní valuty,“ uvedl.

Valutová struktura ruského Fondu národního bohatství se již měnila v únoru. Tehdy do ní byl začazen juan (15 %) a jen (5 %), přičemž dolarovou a eurovou část snížili ze 45 % na 35 %. To bylo provedeno pro zvýšení rentability a diverzifikaci investičních rizik.

Kromě toho na konci minulého měsíce ruský prezident Vladimir Putin podepsal federální zákon, který umožňuje umístění prostředků Fondu do drahých kovů, v květnu potom vláda garantovala možnost vkládat prostředky do zlata.

Zdroj-1 zdroj-2