Koronavirus

Slovensko se domluvilo se sousedy na uznávání očkovacích certifikátů. Problémem je Sputnik V

Slovenský ministr zahraničních věcí Ivan Korčok dnes 28. května oznámil, že Česká republika, Maďarsko i Rakousko budou uznávat slovenské očkovací certifikáty. Informační agenturu TASR o tom informoval mluvčí Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky Juraj Tomaga.

„Jsem rád, že máme první výsledky: po mém prvním jednání s maďarským kolegou P. Szijjártém budou naši jižní sousedé uznávat slovenské očkovací certifikáty,totéž platí i v případě Česka a Rakouska,“ uvedl Korčok. Neupřesnil však, odkdy tyto země začnou slovenské certifikáty uznávat.

Situace je podle Korčoka trochu jiná v Rakousku. Rakousko bude uznávat slovenské certifikáty o očkování pouze tehdy, když se bude jednat o vakcínu zaregistrovanou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), nebo Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

„Ti občané, kteří budou očkováni vakcínou Sputnik V, budou při vstupu do Rakouska nadále podléhat platným omezením, tedy budou se muset prokázat testem nebo předložit potvrzení o prodělaném onemocnění covid-19,“ řekl slovenský ministr zahraničí a dodal, že Rakousko bude uznávat také vakcínu od společnosti Sinopharm, kterou uznala WHO.

Schválení vakcíny Sputnik V

Slovenská vláda na svém jednání 26. května schválila očkování ve své zemi ruskou vakcínou Sputnik V. Očkování by podle usnesení vlády mělo začít nejpozději 7. června. Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský již dříve uváděl, že očkovací centra i technické zabezpečení v takzvané čekárně připravují k tomu, aby se mohlo začátkem příštího měsíce začít očkovat ruskou vakcínou.

Občané tak dostanou Sputnik V na výběr jako jednu z možností při očkování proti covidu. Za zmínku však stojí, že tento přípravek dosud není schválen Evropskou lékovou agenturou.

První dodávka Sputniku V dorazila na Slovensko již 1. března, ale po politické kauze se touto vakcínou doposud neočkuje. Od té doby jsou vakcíny uloženy ve skladech v Šarišských Michaľanech a k očkování se nepoužívají, protože měl slovenský lékový úřad pochybnosti o jejich složení.

Vakcínu posuzovala slovenská laboratoř, pak i maďarská certifikovaná laboratoř. Část vakcíny si vzala ruská strana k prozkoumání. Podle expremiéra Igora Matoviče se obávali, že očkovací látky mohly být kontaminovány. Výsledky kontroly by měly být známé do konce května.

Zdroj

Poznámka DD – Kolik ještě potřebujete oficiálních důkazů, že v případě COVID-19 o zdraví nejde?