Domácí

SPD a její možnosti

Vidlák: Kromě pondělního článku směřovaného místopředsedovi SPD Radimu Fialovi a jednoho článku o českých jarmarcích někdy z července jsem se Okamurovi vlastně moc nevěnoval. Byly to víceméně jen náznaky, k tomu pár provokací z mé strany, nijak jsem se netajil tím, že SPD nějak pořád nedokážu uchopit, pár drobných pochval a pár varování, takové panské rady od Vidláka, které nikam nesměřují a vlastně jen šlapou na kuří oka.   

Nedivte se mi.  Hlavní bitva letošních voleb se odehrává mezi Babišem a Piráty. To jsou těžké váhy letošního klání, podle jejich směřování a nastavení se poměřuje budoucnost a ať se nám to líbí nebo nelíbí, hesla z jejich kampaní zafungovala i na média a tak to vypadá, že budoucnost bude buďto pirátsky neomarxistická a nebo babišovsky oligarchická. 

I zde na Kydech věnuju tomuto souboji dost prostoru. Jednak proto, že soupeře je možné projednou dobře odlišit nejen způsobem boje a taktikou, ale i hospodářskou politikou nebo cílením na různé skupiny obyvatelstva. Zároveň rovnou říkám, že po volbách oba soupeři obléknou dost podobné mundůry a možná brzy zjistíme, že je mezi nimi o dost menší rozdíl než se to teď jeví. 

Dneska ale chci napravit svůj prozatím neseriózní pohled na SPD. Dnes se této straně pověnuji věcně, ale na pondělek rozhodně navážu. 

Dnešním článkem chci více rozebrat to, co jsem už naznačil. Že kromě dvou velkých vojsk tu máme ještě několik menších jednotek na které není tolik vidět, které jsou možná úplně pod rozlišovací schopnost, ale které mohou těžit z urputnosti srážky těch velkých.  Jedním z nich je bezesporu SPD, která má podle mě jednu velkou a prozatím nevyužitou výhodu:

Vezměte sto voličů ANO a sto voličů SPD. Postavte je vedle sebe a nechte je mluvit. Během krátké chvilky zjistíte, že se prakticky vůbec neliší. Ta podobnost jde dokonce tak daleko, že se neliší ani vzhledově. Podívejte se na fotky z kampaně u Babiše a podívejte se na fotky z kampaně u Okamury. S kým se Babiš fotí? S kým se fotí Okamura? Úplně stejní lidé. Lidi z menších měst a venkova, lidi z periferií, lidi vyššího věku a penzisté, bývalí dělníci, manuálně pracující, prostě lidi co dělají skutečnou práci. Musím zde škodolibě dodat, že prakticky všichni jsou bývalí voliči ČSSD, na které socani kdysi za Zamana a Paroubka cílili a kteří jí dělali těch 30% hlasů. A také jsou to prakticky všichni voliči komunistů, kteří představují dalších 10 – 15%. 

Jak to kdysi psal Vlk? Socani vládnou, když je součet mandátů ČSSD a KSČM víc než sto. 

Troufám si tvrdit, že voliči ANO a SPD se neliší příliš ani v tužbách a cílech. Štvou je opatření EU, předpokládají že Grýn dýl  dopadne přímo na ně, potřebují funkční stát, protože nemají na soukromé ochranky a nežijí ve střežených čtvrtích, štve je, že někdo nesáhl celý život na práci a ještě dělá bordel, ale když se o tom mluví, tak je to rasismus. Mají hypotéky, některým lumpačí děti, potřebují funkční státní školství, protože na soukromé školy nemají, štvou je nikomu neodpovědné neziskovky a vědí, že každá změna je jen k horšímu. Vynechal jsem něco? 

Odlišnost mezi voličem ANO a SPD není v tužbách, ale  v tom, že ti první věří tomu, že schopný až všehoschopný oligarcha, který je v Evropě parvenu a kterému jdou všichni po krku, pro republiku něco udělá, protože nemá na výběr. Zároveň ten oligarcha rozumí velkému byznysu, je pragmatický a tak neudělá nějakou nebetyčnou kravinu,  koneckonců náš polojaonec zatím za stát nepostavil ani psí boudu že ano?  Ti druzí oligarchovi nevěří, protože vlk v rouše beránčím bude stále vlkem a kapři si rybník nevypustí. Okamura sice zatím nic nepostavil, ale je jediný, kdo alespoň deklaruje, nějaké to referendum a odpovědnost volených zástupců. Zároveň nemá majetky v Dojčlandu a nemá tak důvod s našimi milými krajany zacházet v rukavičkách. 

Mimochodem – to bude první ukazatel letošních voleb – jestli ANO a SPD (a možná KSČM) dají dohromady těch 50% mandátů. Znamenalo by to, že se i přes generační obměnu vlastně nic neděje. Že svět je pořád stejný, že staří sice umírají, ale mladí se zase otrkávají a dostávají od reality přes hubu ala mladý Stropnický a jakmile vyplují z mamahotelu, zpravidla je přejde i důvod volit Piráty. 

Malá odbočka, ale důležitá – Všimněte si, že stačilo, aby koronavirus trochu povolil. Stačilo, aby přestala být republika komplet zadrátovaná a Babiš má svoje voliče zpátky, ba dokonce i takový Kantar mu přisuzuje zřejmě ještě vyšší výhru než minule. Třicet procent voličů napříč republikou, napříč všemi regiony, napříč kraji a vymyká se jen Praha, Brno a Reichenberg Liberec.  Třicet tisíc koronavirových mrtvých na tom nic nezměnilo. Ani všechny ty iniciativy proti covidu, rouškám a očkování na tom nic nezměnily.

Já nevím jak vy, ale pro mě to znamená, že koronavirus i očkování je mnohem slabší politické téma, než by si člověk myslel. Já sám jsem tu zjara tvrdil, že není možné, aby umřelo 30 tisíc lidí nad stav, aniž by to mělo politické důsledky. Ale tváří v tvář realitě musím říci, že jsem se zřejmě mýlil. Proto nepřipisuju Volnému prakticky žádný význam. Je monotématický i přes všechny pokusy, aby to tak nebylo. Volný nenabízí nic, co by nenabízel i Okamura nebo Babiš… tedy  kromě covidu.

Když covid nebude, nebude ani Volný. Takhle jednoduché to je. 

O demokracii, o civilizaci, o otroctví, o globální nadvládu šlo už dávno před covidem a šlo to i bez Volného. Že se tu ve Volném či Pekové objevila nějaká nová skutečná síla, to je podle mě jen zbožné přání . Ve skutečnosti se ve Volném objevil jen další Miroslav Sládek nebo Vladimír Železný. Jednotématická dočasná záležitost. Pokud Andrej udělá to, co si myslím, že udělá a vyhlásí týden před volbami sejmutí okovů, tak se většina Volného voličů vrátí zpátky k Okamurovi a Babišovi. A Vlastimil nám bude muset vysvětlit, kteří ilumináti mohou za to, že Volný pohořel jak papír i přes svoje lízátkové revoluce.  

Ale zpátky k SPD… 

Řekli jsme si, že Okamura a Babiš mají v podstatě totožné voliče. A Okamura není ušpiněný kolaboracemi s EU, Německem ani s Američany. Okamura nevyhlásil žádné Vrbětice, nepřivezl z Afghanistánu spojenecké kolaboranty, nepodepsal Zelený úděl, nelezl do řiti Trumpovi a pokud vím nelezl do řiti ani Putinovi. 

Svým způsobem by mělo být přece snadné Andrejovi pár procent voličů odlákat. SPD má dneska plus mínus 15% hlasů. Díky dobře zvoleným jarmarkům a poměrně rozsáhlé kontaktní kampani si zřejmě do voleb nepohorší. (Pokud neudělají nějakou kardinální blbost, což už také předvedli). Kdyby SPD dokázalo hnutí ANO sebrat tak  7 – 9 % hlasů, tak by vlastně mohlo Andreje i předběhnout. Mohlo by se stát faktickým vítězem voleb, protože Pirátostánu  bych v této chvíli už 20% hlasů netipoval a Trojkoalici také ne, obzvlášť když dává na billbórdy obličej svého protivníka a ještě deklaruje, jak se ho bojí. Okamura zároveň nepotřebuje lámat nějaké pravdoláskaře. Potřebuje jen přesvědčit méně radikální voliče, kteří chtějí vlastně totéž, co SPD slibuje. 

Dovedete si představit Zemana, kterak s rozkoší plní svůj slib a jmenuje Okamuru premiérem, aby se pokusil sestavit vládu? Okamura totiž Zemanovi Koudelkovu hlavu dá. A rád. Nejspíš je totiž od BISky také sledovaný. Dovedete si představit Foldynův a Davidův ksicht, kterak jdou vstříc svému triumfu? Úplně si představuju Zemanův projev před kamerami ČT a Milku jak zase odchází, protože je zděšena. 

Řekli jsme si, že ANO i SPD mají dost podobné voliče. Je pro SPD takový problém, aby bylo trochu jako hnutí ANO? Je pro Okamuru problém, aby trochu říkal lidem to co Babiš? Aby tak trochu byl Babiš? Je členská základna SPD dostatečně zralá a pragmatická, aby tohle dokázala pochopit? Nebo prostě musí jít na krev a pokud by Okamura řekl, že pokud budeme v EU hrát první housle, tak nemusíme vystupovat, tak by to nesnesli a obvinili by svého idola ze zrady? 

Na tohle totiž dojíždí demoblok. Na neschopnost strávit jakoukoliv byť drobnou odchylku od víry. Drahoš mohl být prezidentem, kdyby mu jeho voliči dovolili alespoň trochu mluvit jako Zeman. To samé platí pro Piráty. Oni by mohli vyhrát, kdyby jim jejich členská základna a voliči dovolili být maličko jako Babiš.

Může tohle udělat SPD? Může si Ivan David, Jaroslav Foldyna, Radim Fiala i Tomio Okamura dovolit hrát si trochu na Babiše? Pochopí průměrný volič SPD, že je v tom kus pragmatismu, že se na volebním programu nic nemění, jen to přivede další voliče, kteří  chtějí to samé, jen nechtějí být tak radikální? Je něco takového možné? Pokud to možné je, pak tvrdím, že Okamura může volby i vyhrát.

Zatímco se Babiš zaměřuje na Piráty jako své největší soupeře a nemá čas sledovat, co se děje vedle něho, může SPD hladce vylézt po Babišových zádech vzhůru. Může mu hladce sebrat voliče. Stačí k tomu, aby si Okamura mohl dovolit říct, že voliče hnutí ANO považuje za své a že chápe jejich menší radikálnost a chápe jejich obavy z příliš rychlého opouštění EU. Že hnutí ANO i přes problémy premiéra oligarchy považuje za své přirozené spojence, ne protože má rád Babiše, ne že se smířil s oligarchickými problémy, ale protože ANO má stejné voliče. 

Je SPD něčeho podobného schopná? Nebo je to jen rubová strana pravdolásky, která soustředila stejně nenávistné voliče jako Piráti, jen na opačné straně barikády? Nehodnotím, jen se ptám. Voličů SPD je mezi čtenáři spousta, jak to vidíte vy? Je SPD schopna širšího rozkročení, aby nasála své přirozené voliče, kteří jen nejsou tak hr a potřebují jen uklidnit, že všechno je pod kontrolou a že to fakt nedopadne, že sice budeme z EU venku, ale jinak bude Unie všude kolem a všichni včetně Maďarů a Poláků nám rádi napaří cla? 

V pondělí jsem výrazně provokoval. Provokoval jsem proto, abych si udělal obrázek, kolik potenciálních voličů Okamury je jako fanklub Sparty a nedopustí na svém milovaném politikovi žádnou pohanu.  Kolik z nich dokáže pochopit, že politika není křížová výprava za ideály, ale spíš schopnost skládat dohromady malé střípky a schopnost se domluvit i s bývalými napřáteli? Musím říci, že to podle pondělní diskuse vidím 50/50. Z mého pohledu přes Kydy nedokážu říci, zda by si Okamura mohl rozkročení směrem k ANO dovolit aniž by přišel o své stávající voliče. 

A teď řeknu, co z toho plyne… 

Babiš totiž tohoto rozkročení kterýmkoliv směrem schopný je. Uvidíte ve volbách, že jeho voliči jsou tak všeobecně odevšad. Dokonce i mezi mladými bude mít svoje procenta. A pokud se Babiš umí rozkročit, tak že sežral voliče ČSSD i KSČM a trochu i ODS, tak se bude umět rozkročit i k SPD. Jeho voliči ho neopustí proto, že řekne na úkor EU něco radikálního.  Babiš si může bez nebezpečí ohrožení preferencí dovolit říct něco tak troufalého, že si volič SPD promyslí, jestli třicetimandátový Okamura, který zase skončil v opozici a přišel o deset poslanců při domácí zabijačce, stojí za to, aby  mu ten odchod z EU věřil.  SPD je totiž po ČSSD a KSČM na řadě k vytunelování. Ne teď. Až po volbách. Koneckonců Evropská komise stále dělá Babišovi problémy a stále ho v EU nemají rádi. A jeho voliči EU nemilují. Je jen  logické vykročit směrem k SPD a sebrat jí témata a s tématy i voliče.  

Babišovi totiž může postačit i Šlachta. To je další jednotka mimo hlavní bojovou zónu. Taková speciální. Vyfutrovaná penězi, vyfutrovaná vybavením, vyfutrovaná profesionály. ANO + Přísaha + pár odpadlíků z SPD a ODS… je to nepředstavitelné?  Nebo ANO, Přísaha a ODS… Nebo ANO, Přísaha a KSČM. 

Přísaha je podle mě projekt na tyto volby. Nové Věci veřejné. Všimněte si, že Přísaha prakticky nijak neškodí hnutí ANO a cílí na ty voliče, co věří v nové tváře. Cílí na voliče, kterým vlastně nejde o program, ale hlavně aby tam nebyli ti staří profláknutí dinosauři. Hlavně aby nebyla korupce…. A  aby to hnutí nebylo levicové. Když to bude protikorupční a pravicové, tak to budeme volit. Deset procent hlasů… Dohromady s Babišem 90 mandátů… těch jedenáct dalších se už někde sežene… koneckonců možná to Vojta Filip ustojí, dodá zbytek a ani nebude nutné korumpovat ODSácké  a SPĎácké poslance. 

Podle mě je SPD na rozcestí. Jedna cesta vede k možnému vítězství ve volbách a předpokládá riziko rozkročení směrem k ANO. Druhá cesta je takřka bez rizika na preference. Dělat to stejné co doteď. Ale dělat stejné věci bude znamenat i stejné výsledky – reálně jí hrozí, že skončí v opozici, kde se postupně ztratí rozdíl mezi SPD a Piráty. A musejí počítat  s tím, že pokud Babiš nějak vládu složí a stane se premiérem, rozhodně nezapomene na to, že voliči SPD jsou jen takoví zdivočelí voliči ANO a napřáhne svojí bohatou a dobře dotovanou ruku…

SPD má měsíc na to, aby vyhrála volby. Má k tomu všechny předpoklady, ale není to bez rizika. A právě podle ochoty vedení SPD jít do boje o voliče ANO, podle toho je budu posuzovat. Budu sledovat, zda chtějí jen mandáty a za mandáty peníze a nebo zda chtějí vyhrát a díky vítězství fakt něco změnit. 

Tak co Radime Fialo? Jak to dáváš dneska? Jaké máš voliče? Můžeš si dovolit lákat lidi od ANO? Nebo musíš říkat co chtějí slyšet a být rád, že jsi rád? Ukažte se. Máte všechny předpoklady zbořit statistiky a vyhrát. Stačí málo. Jen být trochu jako Babiš. Ostatně, co bych spekuloval… podívej se dnes do naší diskuse a hned budeš vědět, zda si něco takového můžete v SPD dovolit.

Zdroj a diskuze zde.