Stíhejme válečné zločince: Bushe, Clintona, Obamu, Bidena…
Jiří Vyvadil: Drzost západních představitelů snad nezná mezí. Místo, aby pokorně mlčeli, protože se za nimi táhnou statisíce a milióny mrtvých, a rozvrácených států, jejich momentální požadavky na stíhání Vladimíra Putina, navíc jednoznačně podporované progresivistickou většinou Západu, působí až jako něco z Orwellova románu.
Na tuto myšlenku asi každého přivedl výrok největšího válečného zločince posledních třiceti let, hlavního autora války v Iráku a Afghánistánu presidenta Bushe jr. s vymyšlenou záminkou a osmiletou válkou následovanou další šestiletou občanskou válkou, která dala vzniknout i islámskému státu a znamenala cca půl miliónu mrtvých a dodnes zhroucený, kdysi na arabské poměry velmi úspěšný, byť autoritativní, ale i sekulární stát. Stejně tak nedůvodná válka v Afghánistánu, která dokonce trvala 20 let.
Nuže tento nedobrý muž, který tuším pronesl před zahájením války v Iráku, že mu ji doporučil přímo Bůh, se dopustil v týdnu fatálního přeřeknutí a když chtěl ruského prezidenta Vladimira Putina zkritizovat za rozpoutání brutální invaze na Ukrajinu, odsoudil vlastní invazi do Iráku, kterou americké ozbrojené síly spustily na jeho rozkaz v březnu 2003.
„Výsledkem je absence brzd a protiváh v Rusku a rozhodnutí jednoho muže zahájit zcela neopodstatněnou a brutální invazi do Iráku,“ řekl Bush, než si uvědomil přeřeknutí a opravil se: „myslím Ukrajinu.“
Američtí prezidenti, jak známo plácají čím dál tím více nesmyslů. Doba skvělého Roosewelta je ta tam.
Podstatná je ale věcná stránka…
Na otázku, zda by USA a Evropa měly jednat s Putinem, aby dosáhly míru, nebo by se mělo čekat na zhroucení jeho režimu, protože se jedná o válečného zločince, známý ekonom Sachs odpověděl, že jednoznačně stojí za vyjednáváním. Pokud chtějí soudit Putina za válečné zločiny, pak musí podle něj na seznam obžalovaných přidat George W. Bushe a Richarda Cheneyho za Irák, Baracka Obamu za Sýrii a Libyi, Joea Bidena za zabavení devizových rezerv Kábulu, čímž způsobuje hlad v Afghánistánu, tvrdí ekonom. Chci zdůraznit, že je třeba dosáhnout míru a přiznat, že jsme uprostřed zástupné války mezi dvěma expanzivními mocnostmi: Ruskem a Spojenými státy,“ uvedl Sachs. Podle něj ne nadarmo je mimo Spojené státy a Evropu se Západem jen málo zemí. Pouze spojenci Spojených států jako Japonsko a Jižní Korea. Ostatní v tom podle Sachse vidí jen dynamiku velmocenského konfliktu.
Sachs byl veden jako ekonomický jestřáb, ale zdá se, že v oblasti reálné geopolitiky vidí věci reálně, tak jak to náměsíční západní politici včetně našeho Fialy a spol nevidí.
Byl jsem s výjimkou Norimberského procesu proti všem mezinárodním soudům, kde to mělo logiku střetu civilizace s nejhrůznějšími režimem 20. století. Zejména soudy proti Jugoslávii byly extrémně jednostranné.
Jestliže náš ministr spravedlnosti bojuje za mezinárodní soud ohledně zločinů na Ukrajině a pomíjí zvěrstva USA i spojenců (často i nás) v Iráku, Libyi, Jugoslávii, pak je to právní zvěrstvo.
Když spravedlnost, tak rovná. Chci vidět vedle sebe Bushe za Afghánistán a Irák, Obamu za Libyi a Sýrii, Bidena za krádež majetku Afghanistánu a Ruska. Potom, bude-li soud věrohodný, ať se vedle nich postaví i Putin. A klidně budu i součástí jeho obhájců. Mohl dovozovat, že nedělá nic jiného, než co Američané dělali v drastickém měřítku od roku 1990 a po třicet let to bylo jako legální světovým společenstvím tolerováno. Když mohly USA zavraždit beztrestně milióny, proč by Rusko mělo být souzeno za necelé čtyři tisíce.
Asi tak…