Svět podle lepšolidí

Švédsko: Obchody s potravinami jsou stále častějším terčem zločinců

SLOVANKA: Majitelé maloobchodů s potravinami jsou zoufalí. Kriminalita v zemi roste a jich se bytostně dotýká, neboť každý takový obchod je častým cílem zločinných výprav muslimských gangů. Situace je o to horší, že se ve skutečnosti nijak neřeší a kriminální delikty jsou zametány pod koberec…

Maloobchodníci s potravinami nyní zahajují školení „Od zločinu k odsouzení“.

Maloobchodníci s potravinami se stali zranitelnou skupinou ve vztahu k narůstající zločinnosti ve Švédsku. Jen v prvním týdnu letošního roku se stal obětí loupeže každý čtvrtý obchodník. Trpí však nejen krádežemi a loupežemi v obchodech, ale zaměstnanci jsou také vystaveni výhrůžkám, bití a dokonce i pokusu o znásilnění. Na mnoha místech stojí před vchodem do obchodu gangy a žebráci, což vytváří nepříjemné prostředí pro zákazníky.

Mnoho obchodníků zaměstnává ochranku, ale její pravomoci jsou omezené a finanční náklady jsou vysoké. Zároveň je koneckonců úkolem policie řídit pořádek ve společnosti. Mnoho obchodníků má pocit, že jim nikdo nechce pomoci prosadit jejich práva.

Jakmile je do incidentu zapojena policie, většina trestních oznámení je stažena. Pachatelé jsou často propuštěni v den, kdy byli přistiženi při činu a situace obchodníků se tak příliš nemění. Nyní už vše zašlo tak daleko, že maloobchodníci s potravinami cítili potřebu poučit své zaměstnance o tom, jak postupovat krok za krokem, když se stanou oběťmi trestné činnosti.

„Vypracovali jsme pokyny pro všechny obchodníky, protože bychom měli mít co nejlepší podmínky k usvědčení pachatelů,“ říká Pär Bygdeson, generální ředitel the Grocers.

Maloobchodníci s potravinami vyvinuli školení „Od zločinu k odsouzení“ ve spolupráci s právničkou Marií Wallinovou, která dříve pracovala jako prokurátorka. Sledovala několik trestních případů a téměř rok pomáhala s právní pomocí maloobchodníkům s potravinami.

Školení se skládá ze šesti filmů a ukazuje, co je potřeba dělat, aby policie opětovně neodložila vyšetřování. Každá výuková sekce obsahuje film a sbírku odkazů, šablon a dokumentů pro hlubší porozumění.

Zločiny, jako jsou drobné krádeže a loupeže, jsou předmětem státního zastupitelství, což znamená, že policie nesmí trestní oznámení odložit. V takovém případě je oznamovatel trestného činu instruován, aby požádal o písemné oznámení o tom, proč si policie nepřeje delikt vyšetřovat. To pak bude základem pro stížnost na nespokojenost s policií.

Novinářka na volné noze Rebecca Weidmo Uvellová ve svém blogu komentuje: „Slyšíte, jak zvráceně to zní?“ a pokračuje: „Podnikatelé jsou právní komunitou tak opuštěni, že jsou nuceni si navzájem dávat tipy, jak získat pomoc od policie, když profesionální zločinci ohrožují jejich zaměstnance a jdou do obchodů a prostě si vyzvednou zboží, které chtějí, a odejdou bez placení.“

Je fakt, že drobnější přečiny, jako jsou krádeže a loupeže, při nichž nedojde k ublížení na zdraví, bývají nejen ve Švédsku, ale i v jiných zemích záměrně odkládány a pachatel je záhy poté, co se přestupku či trestného činu dopustí, propuštěn. Zcela jistě jde o způsob, jak uměle snížit kriminalitu a to především kriminalitu muslimských gangů či v posledních letech přivandrovalých vetřelců.

To pak samozřejmě odnesou zejména obchodníci, v jejichž prodejnách si mohou tito většinou agresivní jedinci nakupovat „za pět prstů“ jak je jim libo. Moc dobře ví, že je záhy po zatčení policie propustí…

Zdroj