Domácí

Teda jestli to byl záměr…

Vidlák: Dnes se ještě jednou vrátíme k Ferimu a k jeho výbušnému konci kariéry, který zřejmě bude mít ještě dlouhou a ošklivou dohru a to i za předpokladu, že nakonec skončí osvobozen.

Nechci se dneska zamýšlet nad tím, co doopravdy spáchal, nebo pátrat v jeho duši, zda je zvrhlík, nebo dotěra. Nehodlám řešit jeho etiopské kořeny a pouštět se do spekulací o genetických předpokladech pro znásilňování. Nebudu se ptát, zda vůbec znal svého otce, jestli náhodou nebyl jen produktem mladické chyby své matky, nebudu řešit, zda jeho dnešní chování náhodou nemá svůj prapůvod v jeho dětství. Tohle všechno už jsem si na internetu přečetl.

Já se spokojím s tím, že existuje vícero žen a děvčat, které se neznají navzájem a které popsaly, jak přímočaře šel Feri na věc, jak si vynutil/vypřemluvil milostné dobrodružství. Spokojím se s konstatováním, že Feri tohle dělal dlouhodobě a v příslušných kruzích byl touto stránkou své povahy pověstný. Stejně tak konstatuji, že zřejmě žádnou holku nezbil, neznehybnil, nevyhrožoval… prostě měl jen dostatečné seběvědomí a pramalé ohledy.

Já bych se chtěl dneska zaměřit na politické a propagandistické hledisko. Feri totiž nebyl žádné politické ořezávátko. Už jsem tu psal, že tu jeho řepu jsem Kalouskovi ze srdce přál… Feri tuhle stránku politického řemesla uměl velice dobře. Všichni ho znali, všichni věděli, kdo je a nikdo nevěděl, jaké má názory. Já si musel přečíst wikipédii a celou řadu odkazujících textů, abych vůbec zjistil, co on v tě sněmovně vlastně dělal. Jasně, byl to další kafírník, TOPák… podpořil Mee Too, což by se od mladého nadějného a blbého dalo čekat… ale ruku na srdce, víte o něm někdo ještě něco jiného?

Feri byl především politik ksichtu. Politik instagramu, fejsbůku, televize. Politik přeipravených marketingových frází, politik, který je tváří kampaně. Politik, který nikdy nestál tváří v tvář nějakému nepříjemnému redaktorovi a vlastně si ani nevybavuju, že by někdy čelil nějakému opozičnímu řečníkovi v nějaké jiskřivé debatě. A když jednou v moravském sklípku mluvil, dostal na budku.

Pozor, já se nesnažím říci, že by Feri byl hlupák nebo že by sebou nechal manipulovat. On prostě jen velmi dovedně využíval sociální sítě. Dělal to, v čem byl dobrý a vyhýbal se situacím, kde my mohl být nachytán na švestkách. I teď byl v podstatě jedinou nadějí stárnoucích seladonů a odkvétající dominy na hlasy prvovoličů.

A najednou pic… a je konec. Najednou vylezou kostlivci ze skříní… a zřejmě to ani nebylo těžké. Feriho pověst byla ve správných kruzích rozšířená. Vlastně stačilo, aby nějaký nájemný pisálek šel tam, kde se Feri vyskytuje a začal se vyptávat. Možná to ani nebyl pisálek. Možná to prostě bylo schválně. Možná se ani nemuselo hledat, ale takové informace se třeba dají snadno koupit.

Feri teď bude obviněn a bude mít štěstí, pokud se nějaká holčička nerozhodne, že se na něm zkusí zahojit. Pokud se najde nějaká, že bude vypovídat, skončí Feri v lochu. Možná ne nadlouho, ale skončí. Právě on se svým zjevem, se svým projevem… právě on, který podporoval mee too a stejnopohlavní páry. Hádejte, jak se na tohle všechno budou dívat jeho spoluvězni. Být Ferim, sbalil bych svých pět švestek, dokud nejsem obviněný a odjel co nejdál. Někam, kde nevydávají českým úřadům.

Čím déle tuto kauzu sleduji, tím více mám dojem, že to někdo pohání. Koneckonců Feri se nijak neliší od tisíců podobných příběhů. Po každé diskotéce je „znásilněna“ celá řada přiopitých holek, které se druhý den stydí, že daly tomu nepravému. Kdybychom měli právě toto chování důsledně kriminalizovat, mohli bychom kapacitu věznic zvednout na desetinásobek. Téměř každý muž má v zásobě podobnou historku, kterak potkal na diskošce pěknou koc, kterou připil, udělal na ní dojem svým šarmem a pak se nenechal zastavit jejím nesouhlasem, patřičně si užil… a ona koneckoců taky. Ovšem Feri není jen tak někdo. Je politicky důležitý.

Vlastně bych si dovedl představit, že celou tuto kouzu objednal kupříkladu Babiš. On potřebuje vyhrát volby, protože mu jde fakt o hodně a hodně mu hrozí. Dovedu si představit, že bude nejen dělat krásnou kampaň v bílé košili a slibovat modré z nebe, ale že Mára Prchal má i svojí skupinu pro speciální nasazení. Protože volby se nedělají jen tím, co nám prospívá, ale i tím, co škodí těm druhým. Babiš má dost peněz, aby si o každém politikovi zjistil všechno.

Ovšem mladí prvovoliči, kteří byli okouzleni Ferim, ti Babiše stejně volit nebudou. I když teď slyšíme srdceryvné příběhy, kterak kinderposlanec rozbil naděje tisíců dětí i mladých lidí, všichni tito zhrzení voliči svojí frustraci nikdy nepřetaví v hlasy pro hnutí ANO. Ztráta Feriho není ziskem ani pro hnutí ANO, ani pro KSČM, ani pro ČSSD, ani pro Okamuru, ani pro Volného.

Ztráta Feriho je jednoznačně ziskem Pirátů. Protože jen Piráti mají podobného ksichta Bartoše a podobné idoly mezi mladými. Jen Piráti mají v této době kouzlo přitažlivosti pro prvovoliče. Konec Feriho nechal Babiše chladným, možná mu to trochu pomůže po volbách při vyjednávání se samotnou ODS, ale hlasy do urden mu to nezařídí. Pro Babiše by bylo vhodnější, aby Ferigate přišla až těsně před volbami, nebo klidně až po volbách.

Největší zájem na Feriho konci mají jednoznačně Piráti. Neříkám, že právě oni tu štvanici spustili. Ale rozhodně se jim hodí. Oni jediní mohou za Feriho nabídnout podobně kvalitní náhradu. Všechny hlasy, které by Spolukoalici přinesl Feri, ty teď dostanou oni. Nedivil bych se proto, že právě z těchto řad se najde někdo, kdo nějaké to trestní oznámeníčko podá, kdyby náhodou holky nechtěly. Že se najde nějaký pirátský a kavárenský dobrák s plnou hubou spravedlnosti, který teplické řepě namydlí schody.

Feri teď zjišťuje, že lidé se kterými sdílí stejné hodnoty a kteří jsou jeho přirození spojenci ho teď možná posílají na dlouhý soudní proces a možná i do tepláků. Zcela nemilosrdně. Že se za něj prakticky nikdo nepostavil. Respektive že sice tu a tam někdo utrousil nějakou větu o tom, že Ferimu věří, ale jinak nechají všichni konat příslušné orgány a za měsíc, až mu přijde předvolání, rádi na něj zapomenou a budou se snažit, aby i voliči zapomněli, do které strany Feri patřil.

Feri teď zjistí, jak na tom doopravdy je. Že ho sice plácali po zádech, ale skutečnou vděčnost nebo přátelství si tím nevysloužil. Že se ho snaží potopit ti, se kterými měl být po volbách v koalici. Že prostě začal někomu překážet, že jako mouřenín už vykonal svojí úlohu a je na čase, aby šel.

Vlastně by mě nepřekvapilo, kdyby se po tomto střetu se syrovou realitou ve Ferim odehrálo něco podobného jako ve Stropnickém. Vlastně až teď pro něj začíná skutečný život. Až teď v nouzi pozná přítele. Teď teprve zjistí, jak na tom doopravdy je. Že není nadsamec, lev salónů. Zjistí, že nemůže všechno a že se jeho dosavadní kolegové nejspíš pokusí naložit mu na záda i hříchy které spáchal někdo jiný… že dělá obětního kozla i ostatním.

Za rok či dva třeba budeme překvapeni, jak rozumně Feri mluví.