Domácí

Televizní hlasování

Lubomír vylíčil: Už poměrně dlouhou dobu se vedou vášnivé polemiky o tom, za koho vlastně politicky „kope” Česká televize. Že za Brusel a Berlín, to je jasné a bez debat. O tom nikdy nebylo sporu. Ale za koho se bije v té naší, domácí politice?

Většina občanů by si asi tipla TOP 09. K jejímž názorům, hodnotám a pohledu na svět, má ČT pravděpodobně nejblíže. Ale za koho dál? Není tu náhodou ještě někdo? Teď je podobným sporům konec. Dohadování utnulo včerejší hlasování Poslanecké sněmovny.

Předseda poslanců KDU-ČSL, Jan Bartošek, totiž navrhl hlasovat o odvolání Hany Lipovské z Rady České televize. Jistě víte, o koho jde. Mladá, ambiciózní a schopná ekonomka, která svým sotva půlročním působením v Radě ČT rozvířila stojaté vody natolik, že řada politiků cítí ohrožení stávajícího, pohodlného uspořádání. Stavu, kdy jim jde hlavní médium v zemi na ruku. A tak od „bití na poplach” přecházejí do útoku.

Výsledek hlasování byl následující. Pro návrh, tedy pro odvolání štiky z rybníka, hlasovala, vcelku překvapivě, téměř celá ODS. S vyjímkou Jana Bauera, Jana Skopečka, Jany Černochové a Marka Bendy. Podobně, tedy pro odvolání, hlasovala i ČSSD, kde byl Antonín Staněk proti a Jan Birke se zdržel.

Následují partaje, u nichž byl výsledek předem jasný. Piráti hlasovali, jako jedno pohlaví, pro odvolání. Všichni, komplet. Jako jedno pohlaví proto, že říci v případě strany, která je tak oddaná diverzitě, genderu a liberálnímu nahlížení na svět, že hlasovali jako jeden muž (nebo žena), by bylo urážkou. Stejně se k věci postavili i v TOP, STAN a pochopitelně i v KDU. Vždyť ten návrh předložil jejich šéf.

Proti odvolání Lipovské a tím, obecněji, i proti současné podobě ČT hlasovali poslanci SPD, Trikolory a Nezařazení. Jednotně. Poslanci KSČM se z části zdrželi, z části byli proti. A největší poslanecký klub? Vládní ANO? Většinově se zdrželi, jinak byli proti. Pro Bartoškův návrh tu zvedl ruku jen málo známý Petr Venhoda.

Je dohlasováno. Skončila další drobná šarvátka o podobu ČT. O podobu společenského narrativu, pohledu na svět a politiku co vám denně jednosměrně proudí do domů a který platíte, i když nechcete. I když s ním nesouhlasíte. Co nám tato drobná potyčka u televizních bran ukázala?

Současný stav ČT zjevně vyhovuje Pirátům, TOP, STAN, KDU, ČSSD a poněkud překvapivě i ODS. Nezapomeňte na to do října….

Zdroj