Domácí

Už se rozkročil…

Vidlák: Už se rozkročil … že je z toho skoro rozštěp…

Je to  asi čtrnáct dní, kdy jsem napsal článek o SPD a jejích možnostech. Řekl jsem v něm, že Okamura i ANO mají stejné voliče. Hrozně zajímavé bylo sledovat diskusi na Pravém prostoru – tam z toho promtně udělali tvrzení, že ANO i SPD mají stejný program a pak to vítězoslavně vyvraceli, což šlo o to snáz, že jsem nic takového nikdy neřekl. Ale zopakuji znovu svou tezi, že Babiše i Okamuru volí stejní voliči

Hezky je to vidět na mítincích a fotkách z nich. Babiše i Okamuru volí obyčejní lidé. Ti jejichž práce tvoří nějaké hodnoty ať už jde o lisování součástek, nebo o přípravu daňového přiznání. Ti, kteří pracují v průmyslu a ve službách, co mají běžné platy, běžné hypotéky, běžné starosti a běžný důchod. Mají běžné sny, běžné tužby a liší se od sebe pouze mírou radikalismu.

Psal jsem, že Okamura má ve voličích ANO obrovský potenciál. Nemusí nic měnit na programu, postačí jen, když tyto voliče ujistí o tom, že nebude věci lámat přes koleno. Že má svoje odchody z EU promyšlené a že to nebude odchod ozlomkrk za každou cenu. Že postačí, aby se Okamura k těmto voličům přiznal. Nemusí se přiznávat k Babišovi, toho mže dál považovat za zlého oligarchu, ale měl by se přiznat k jeho voličům a nějak marketingově vhodně naznačit, že voliči ANO jsou vlastně voliči SPD.

Po přečtení diskuse na Pravém prostoru jsem pak napsal, že Okamura tohle všechno vlastně udělat nemůže, protože by tím přišel o svoje radikální voličské jádro, které postrádá jakýkoliv smysl pro pragmatismus a obvinili by ho ze zrady vlastně úplně stejně jako to dělají pravdoláskaři s kýmkoliv, kdo nezastává jejich postoje přesně a do puntíku. Tvrdil jsem proto, že Okamura nepřekročí svůj stín ani své běžné preference. A pokud ano, tak jen kosmeticky.

Na druhou stranu jsem tvrdil, že Babiš tato omezení nemá. Že on si může v klidu dovolit napřáhnout ruku k voličům SPD aniž by přišel o ty svoje. Babiš teď proměňuje ve výhodu něco, co bych ještě před pár lety bral jako příšerný hendikep. Babiš totiž nemá žádné tvrdé voličské jádro. Dneska to náš premiér zužitkovává. Babiš se klidně může rozkročit směrem k SPD a dát jejich voličům najevo, že jsou to vlastně jen trochu radikálnější voliči ANO.

A ejhle… v poslední době mi fejsbůk i gůgl i další vyhledávače permanentně cpou babišovu reklamu, že k nám nepustí žádné nelegální migranty… Heleďte, já si o tom myslím svoje a je mi jasné, že tento kardinální slib má hodně omezení a hodně výjimek… ale marketingově Babiš prostě loví ve vodách SPD.

Teď dokonce Babišův místopředseda Vondráček vypustil první zkušební balónek, jako že by po volbách ANO mohlo s SPD spolupracovat…  Osobně bych si na to moc nevsadil, protože pokud ANO a SPD budou mít většinu, slavné proibabišovské koalice se rozpadnou a všichni se o překot budou hrnout s Babišem do holportu a prodávat to veřejnosti, že budou oligarchu hlídat. A zdaleka první v čele této fronty na funkce bude ODS…  ale už bez Fialy.

Lepší to tak bude i pro Okamuru, protože Babiš používá smrtící taktiku pro své koaliční partnery – vysaje jim program. Postará se, aby jejich voliči zřetelně a jasně viděli, že Babiš se postará sám a nějaká ČSSD/ODS/SPD/KDU/STAN (nehodící se škrtněte) je zbytečná, že je lepší to hodit rovnou kovářovi než se obtěžovat s kováříčkem.

Pokud volby dopadnou přibližně podle aktuálního volebního průzkumu, tak bych si troufal tvrdit, že skutečně nejtěžší postavení bude mít právě Okamura. Vezměte si, že do sněmovny se možná dostanou jen čtyři uskupení. Pirátostán, Spolukoalice, Babiš a Okamura….  Tlak na Okamuru, aby vládl s Babišem bude obrovský. Zároveň to bude znamenat, že oligarcha už nebude pro SPD problém a Okamura bude muset odvolat lecos z toho, co doteď tvrdil a naštve svoje radikální voliče jen o něco později, než kdyby se k voličům ANO přihlásil už teď. 

Okamura bude jazýček na vahách, ale v podstatě okamžitě se stane koulí na noze, protože Babiš bude mít ODSku, která ze své prohry udělá z nouze ctnost. Pokud by měl Okamura s jeho renomé potížisty a extrémisty jít do vlády, moc toho od Babiše nedostane. Míň než by dostala ODS. A bude muset dát spoustu spoustu záruk, aby Babiš riskoval všechny ty Okamurovy nectnosti z nichž asi nejreálnější je, že se mu SPD zase rozpadne a vytvoří nějakého nového Lubomíra Volného.

A pokud by Okamura i na tyto nevýhodné podmínky kývnul a dal přednost penězům před opozicí, jeho program bude promtně vysát.

Babiš sám totiž nemá žádné politické přesvědčení. Babiš prostě kormidluje podle toho, jak fouká vítr a které síly jsou momentálně nejsilnější. Babiš nepluje proti proudu, nekřižuje proti větru a nehraje si na hrdinu. To dělá jen ve svých knížkách. Ale  svět prostě směřuje k rozpadu Západu a rozpadu EU. Svět směřuje k průseru a Babiš to ví.  A tak bude i v tomto světě kormidlovat podle toho, jak to zrovna bude výhodné.  Pokud Babiš vyhodnotí, že je teď právě vhodné milovat EU, tak ji bude milovat. Až zjistí, že díky tomu prohraje volby, bude ji nenávidět. Ale ani jedno z toho  nebude pravda.

Realita dějin ale směřuje k programu SPD. Proto Babiš nebude mít žádný problém Okamurův program uskutečnit. Ne tak rychle, ne tak jednoduše, ne bez výhrad a se zřetelem k vlastním zájmům, ale Babiš zároveň nebude přetlačovat řeku. Prostě se s ní sveze a ještě bude tvrdit, že to měl vždycky v  plánu a že to udělá líp než deset Okamurů.  A možná to dokonce i líp udělá.  SPD má prostě problém. Bude sice rozhodujícím jazýčkem na vahách, ale nic z toho nebude mít.

Přesto je tu stále stejné řešení – SPD potřebuje být silnější než ODS. Potřebuje zařídit,  aby Babiš i s ODS nebyl dostatečně silný na většinu ve sněmovně.  SPD se potřebuje rozkročit se směrem k ANO a sebrat mu hlasy. Postačí pár chytrých projevů, kde Okamura zatratí oligarchu, ale pohladí ego jeho voličům.  Je zapotřebí otevřít náruč nikoliv pro Babiše, ale pro jeho voliče.  To by mohlo zařídit, aby Babiš neměl 35% a SPD 15%, ale aby Babiš měl 30% a SPD 20%. A Spoluzloději ze spolukoalice, aby měli trochu míň. Aby to bez SPD doopravdy nešlo poskládat. Aby měl Babiš na výběr buďto Okamuru, nebo velkou koalici ze všech zbylých stran, která bude mít jepičí život. 

Všimněte si, že Okamura nepotřebuje měnit program. Nepotřebuje dokonce měnit rétoriku ohledně Babiše. Stačí aby nastavil smířlivou a příznivou tvář jeho voličům. Stačí, aby si voliče ANO vzal do huby a udělal přesně to, co teď dělá Babiš voličům SPD.

Osobně tomu ale moc nevěřím. Samozřejmě budu svoje předpovědi ještě korigovat, protože do voleb se ještě ledacos stane, ale podle mě SPD svůj stín nepřekročí a sice bude mít dohromady s Babišem víc jak 100 poslanců, ale stejně tak bude mít Babiš víc jak 100 poslanců s ODS. A v té chvíli bude Okamura na kratší straně páky. Přece jenom je SPD pro Brusel i Německo příliš nestravitelná, než aby Babiš šel předčasně do nějakého otevřeného střetu.

Zdroj a diskuze zde.