Domácí

Výšku platu má určovat odvedená práce, ne stát!

Včera (21.6.2021 -pozn DD) jsem málem vybuchla u sledování zpráv. Dostala mě diskuse ohledně zvyšování minimální mzdy a zmrazení platů státních zaměstnanců.

To si fakt všichni myslí, že peníze se nevydělávají, ale prostě se jen tak někde vezmou? A že když podnikatelům někdo nařídí, aby zvýšili minimální mzdu o víc jak dva tisíce, že na to bez problémů budou mít? Co myslíte, že se stane? Nekvalifikovaní a méně schopní zaměstnanci prostě přijdou o práci. Protože kdo si může dovolit zaměstnávat někoho, kdo je schopen akorát tak zametat nebo něco přenášet z místa na místo, za peníze, které běžně dostávají vysoce kvalifikovaní lidé? Co se s těmi lidmi stane? Přijdou o práci a volným krokem se přesunou do péče státu. Ovšem přijdou o pracovní návyky a už nikdy si žádnou práci nenajdou…

Je neuvěřitelné, jak nám z rovnice o platech vypadává proměnná, kterou bych nazvala „schopnost zodpovědně pracovat“. Všichni řeší jen výši platu a nikdo se nezamýšlí nad schopností lidí pracovat, převzít zodpovědnost za práci, přemýšlet u práce, přinášet nějakou hodnotu. Systém, kdy všichni jen řvou, jak je podnikatelé okrádají, vede jen k další degradaci lidské práce.

Zkusili jste někdy najít nějakého pracovníka, který je aspoň průměrně zodpovědný a pracovitý? Zkusili jste najít člověka, který si uvědomuje hodnotu peněz a že je svou prací musí vydělat? Že je dostává za práci, která musí být adekvátně odvedená? Že práce, kterou dělá, musí přispívat k tvorbě zisku, na základě kterého je placen? Lidé už to nechápou a stojí jen s nataženou rukou. Lidé mají pocit, že je každý zaměstnavatel vykořisťuje a tak si přikrádají a odvádějí nekvalitní práci.

Chování státu lidi v jejich nesmyslných postojích jen utvrzuje. Což vidíme i na křiku okolo zmrazení platů státních zaměstnanců. Dělají se z nich nějaké modly a cpou se jim peníze horem dolem, bez ohledu na to, jakou odvádějí práci. Stát si vymyslí debilní nařízení a pak zdravotníkům dává odměny za to, že jejich debilní opatření dodržoval. A co jiní? Nepřišlo náhodou spousta lidí o životní úspory, nemuselo plno lidí zrušit své podnikání? Nikdo se jich na nic neptal. Spousta lidí žije z ruky do huby, všichni kromě podnikatelů s testy a s vakcínami na tom jsou špatně. Proč by státní zaměstnanci měli být z toho vyjmuti? Proč? Jsou snad bozi?

Současná vláda vede hospodaření státu zugrunt. Nemám problém se zvyšováním důchodů, důchodci si to bezesporu zaslouží. Ale zacpávat vybraným skupinám lidí hubu bankovkama, bez ohledu na to, že na to jiná – těžce zkoušená – skupina lidí musí vydělat, je do očí bijící. Kdo na to vydělá, kdo to zaplatí? Peníze se netisknou, ty se musí vydělat. Nezapomínejme na to. 

Zdroj