Koronavirus

Byla by tu jedna možnost…

Vidlák: Krátký sčítací úvodník: Jak vidno, Petr Hampl má pravdu. Pro běžný úřad už začíná být problém vytvořit cokoliv použitelného. Sčítací formulář českého statistického úřadu spadl během prvního sčítacího dne. Zřejmě se nepočítalo s tím, že by se tam lidi mohli přihlásit a pokusit se ho vyplnit, protože už čtrnáct dní poslouchají, jaké budou sankce za nevyplnění a jsou vystaveni velmi masivní reklamě ohledně sčítání ve všech veřejnoprávních i soukromých médiích. 

Kdo to mohl čekat, že se po tak masivní reklamě lidi přihlásí hned první den a pokusí se mít tu povinnost za sebou, že? 

Marně přemýšlím, kdy naposled něco bez problémů fungovalo. Kdy se něco spustilo a ono to bez problémů jelo, nestálo to majlant a splnilo to očekávání. Jak je to dlouho? Deset let? 

Vzpomenete si vy na něco funkčního? 

A teď už dnešní text: 

Můj dnešní článek je vlastně taková rada pro Andreje. Chtěl jsem říct „panská rada“, ale ono by to úplně nesedělo. Takže řekněme obráceně, jde o velmi naivní radu někoho, kdo tomu vůbec nerozumí, kdo sedí na svém gruntu na vesnici a během psaní článků chodí kydat prasatům. Začnu trochu zeširoka…

Asi se tady na Kydech všichni shodneme, že Andrejova vláda je teď po roce boje s pandemií už zcela a úplně propojena s covidem. Covid určuje její preference, během pandemie udělali ve vládě celou řadu chyb a spoustu chyb udělali tím, že nekonali před pandemií. Andrejko má na kontě celou řadu neúspěchů,  prvků očekávání, které se měnily ve zklamání, k tomu ještě vyfasoval velmi nepřátelskou opozici a také v uplynulém roce zjistil, že hodně voličů ho nevolilo z lásky, ale se skřípěním zubů. Místo aby ho měli rádi, tak mu dali sežrat většinu jeho vyhlášených opatření a místo podpory se mu dostalo označení do fašistů, kteří nás chtějí navěky zadrátovat.

O  Andrejkově osudu rozhodne koroňáček.  Pokud se mu do voleb podaří pandemii ukončit a nastolit zase normální stav (a stihne to tak, aby lidi měli čas ještě o svém hlasování přemýšlet), zřejmě se vrátí na své volební preference, protože výběr mezi Babišem a Bartošem bude podobně zajímavý jako výběr mezi Zemanem a Drahošem.  Jak to kdysi říkal Vlk? Výběr mezi ptačí a prasečí chřipkou. Ale v takovémto rozhodování může být Andrej znovu obdařen hlasy za skřípění zubů, protože vedle Bartoše se bude jevit celkem přijatelně.

Ovšem… pokud si covid řekne, že na naše očekávání zvysoka dlabe, pojede si po svém a odmítne se (narozdíl od loňska) skoro vytratit, pokud bude nutné v září znovu nasadit roušky a zavřít hospody, má to Andrej spočítané. Zůstane mu jako hovno na košili nařčění z věčného fašismu, diktatury a podobných manýr a začne to vypadat, že chřipečkáři měli s tou ztrátou svobody pravdu. Pokud ještě nějaké volby budou, Andrejko v nich nezvítězí, ba ani nebude druhý.

Pokud ovšem v září nastanou bouřlivé a radostné oslavy, že covid tu sice s námi pořád je, ale máme už dostatečnou kolektivní imunitu, aby nebylo nutné nosit roušky a omezovat se, pokud bude možné vyhlásit, že jsme jako republika covid free a zůstanou jen opatření na hranicích pro neočkované cizince, všechny chřipečkářské chmurné vize odplaví sama realita… a ti, co to včas nepochopí, budou jen pro smích, bude všechno jinak.  Dokonce se možná najde i někdo, kdo se omluví za nařčení, že vláda chce všechny očipovat a navěky zadrátovat.

Z mého vidláckého pohledu bych si troufal myslet, že Andrejko potřebuje covid do září ukončit. Má k tomu docela solidní nástroj, který by mohl zabrat a ke kterému se už teď také upíná – očkování. Pokud do září zvládne sehnat dostatek vakcín a vypíchat je, dojde na konec dobrý – všechno dobré.

Ano, já vím že to závisí i na tom, že vakcíny budou fungovat, nastolí imunitu alespoň na rok, že se neprojeví nějaké nečekané masové vedlejší účinky, že někdo pod mikroskopem nenajde ten čip, co tam dávají, atd. atd. Pokud vakcíny budou fungovat podle slibů výrobců, bude všechno v rychtyku.  Další text předpokládá, že vakcíny opravdu fungují podle slibů výrobců.

Andrejko bude v pohodě, pokud vakcíny budou včas.

Mluvilo se tu o tom, že v březnu má přijít milion vakcín a v dubnu dva miliony. Dál jsem zatím žádný plán nezaregistroval. Ale zaregistroval jsem, že plán se pořád posouvá dozadu. Máme tu totiž naše transatlantické spojence pro které jsme nasazovali životy našich vojáků v Iráku a Afghanistánu a všichni ti Bečváři, Petrové Pavlové a další nám vysvětlili, že je to ta solidarita se spojenci, že se nám to jednou vyplatí, až budeme potřebovat. Názor si udělejte sami – i ten majstrým, který náš scallop tak miluje, chrlí články o tom, jak nám budou dodávky vakcín krátit, že podstatou kapitalismu je sobectví a ne solidarita a dokonce (idioti novinářský) dávají videa s britským premiérem, který to říká nahlas a na plnou hubu. Chudák Kartouz. Tak bojoval za Českou televizi a ona sama dává reportáže o tom, jak jsou na Západě všichni sobečtí hajzli, co nám vakcíny nedají, protože sami mají málo.

Takže realita bude za sliby zaostávat.  Vakcín bude méně. Zatím se vypíchalo 1,5 milionu dávek, což znamená, že očkovaných je v principu 750 tisíc lidí. Není to zase tak málo, ale s takovou to Andrejko do voleb nestihne a předpokládám, že si pamatuje, jak to dopadlo s volbami loni. Otálel s opatřeními a k ničemu mu to nebylo. A pak je vyhlásil a také se žádné chvály nedočkal.

Prostě smůla. Buď budou lidi naočkovaní, nebo má Andrejko po ptákách a možná i po svobodě, protože bude velký zájem poslat na Agrofert kontroly a prokurátory. A to by bylo, aby se něco nenašlo a kdyby se fakt nenašlo, aby se něco nevyrobilo.

Zároveň to vlastně nemá řešení – podívejte na Matoviče. Zařídil očkování z Ruska pro milion lidí, Putin mu to dokonce expresně nechal dodat a teď bude Matovič odejít, protože to udělal dobře. Andrejko si určitě nedělá iluze, že by dopadl jinak. Jeho vlastní sůdruh ministěr zdravotnictví Blatník odmítá Sputnika jak jen  může, Súkl mu vstříc taky nevyjde, o Evropské lékové agentuře si nedělám iluze a Matovičův příklad mu jasně ukazuje, jaký jekot a Milčino zděšení by se spustilo, kdyby si dovolil nějaký Sputnik nebo Sinopharm objednat bez milionu štemplů.

A opozice má obrovský zájem, aby ty štemply nebyly…

Je samozřejmě možné, že do opozičních snah hodí vidle Němci, kteří také jaksi nedostávají nasmlouvané objemy vakcín. Mimochodem, pamatujete, jak nám byli dávání za vzor, že mají očkovací centra a my ne?  Nakonec se ukazuje, že umíme vypíchat všechny dodané vakcíny i bez očkovacích center a uměli bychom i víc, kdybychom měli čím.  Takže je možné, že Dojčlandi si Sputnika schválí sami a pak by to bylo hloupé si našemu Súklu. Ale být Andrejem, nespoléhal bych na to.

Vypadá to jako dokonalá past. Ať Andrejko udělá cokoliv, vždycky mu to někdo zmaří, vždycky mu do toho někdo hodí vidle, prostě nemá dost moci, aby přivezl deset milionů dávek z Číny nebo Ruska, aniž by ho to stálo křeslo a politickou budoucnost.

Přesto… jedno řešení bych viděl.

Narozdíl od Matoviče má Andrej prachy. Spoustu peněz. Miliardy peněz. A k tomu má za sebou dobrý a úspěšný zemědělský rok. A k tomu má i síť lékařských klinik, které disponují všemi certifikáty pro nakládání s léčivy. Už víte kam mířím?  Prachy, kliniky, léčiva…

Andrejko by bez větších problémů mohl vakcíny koupit sám. Na sebe. Na svoje kliniky, na svůj Agrofert. Rusům i Číňanům je jedno, kdo platí, hlavně že vysolí obnos na dřevo.  Tohle Matovič udělat nemohl. Ten tolik peněz neměl.

V diskusi tu zaznělo, že cena Sputniku je 400 Kč za dvojí dávku.  Nějaké dva miliony lidí naočkujeme tím, co přijde od Fajzru a co nám milostivě nechají. K proočkovanosti by pět milionů Sputniků mohlo stačit. Pakatýlek – dvě miliardy korun.

Ani nemusejí přijít teď hned. Stačilo by do konce června. Až bude jasné, že Fajzr má málo, vařených opičích uší od Astry je taky málo a Džonsn end Džonsn pořád nemá lahvičky a víčka. Do konce června, to by Putin mohl dokázat pět milionlů dávek nic není…  Stačí teď vytáhnout prachy ze svých firem a složit je v Kremlu na stůl. Zeman by mohl Vladimírovi zavolat a domluvit to s ním.

A pak už je to celé jinak… Ne milá opozice, já nezpronevěřil státní peníze, já vím, že vakcína nemá povolení. Ale já to prostě pro občany udělal. Já na sebe beru riziko, že to k ničemu nebude. Jsou to moje prachy. (Ono to riziko moc velké není, když se Sputnik nepoužije u nás, snadno se prodá dál a možná i se ziskem).

Podívej Súkle, podívej Blatníku… v republice leží pět milionů vakcín z Ruska/Číny. Fajzr nedodává. Astra nedodává. Lidi chtějí očkování. Vakcína je tady.  Dávám ji k dispozici. Může se klidně zítra začít. Máte na rukou krev. Jasně se ukazuje, kdo to myslí s občany dobře a kdo myslí jen na sebe. Podívejte Piráti, Fialo i zděšená Milko – já nic neporušuju. Já jen za své peníze koupil vakcíny, protože jsem už na začátku dubna viděl, že nám ti naši spojenci lžou a že celá ta dodávka bude fiasko.  Dávám to k dispozici za stejnou cenu za kterou jsem koupil. Nechci ani korunu navíc.

Chtěl bych vidět opozici, jak by se s tímhle popasovala. Miliardář udělal soukromou iniciativu. Říká se tomu altruismus.  To se v kapitalismu úplně nedá zpochybnit. Může se sice nadávat, ale budou všem jen pro smích.

Takže Andreji… doufám, že jsem na to nepřišel první. Že už máš v Moskvě nějakého Protopopova, který tam právě zlatou visakartou platí objednávku a podepisuje smlouvu o dodání.

Nebo se spoléháš na ten skvělý, pravdomluvný a lidskoprávní Západ? Který je propojený s opozicí proti tobě? Který udělá všechno pro to, abys jako správný parvenu nepřekážel….  Každý svého štěstí strůjcem. Klidně se spoléhej dál.

Prachy máš. Běž a kup u Putina nebo Sitting Pinga (a nebo u Fajzru, to je jedno) dost vakcín. Na sebe. Ne na stát. Pak bude míček na straně opozice. Pak budou oni koktat, pak budou mít oni na rukou krev a dokonce je i slušná šance, že budou tak blbí a znemožní se svým svatým odporem před celým národem.  To pak bude teprve tlak na Súkl. Až někdo zveřejní adresu šéfky, protože ona jediná brání návratu života k normálu. Až jediným problémem bude štempl.

A kdyby to kikslo, nic se neděje… zase to prodáš dál. Lidí je jak sraček Kefalín… pět milionů dávek je jak plivnutí.

Tož se Andreji ukaž. Východisko jsem ti nastínil. Snaž se.

Zdroj