Top

Žádné zvíře v historii nepomohlo těm nejbohatším a nejmocnějším jako netopýr

Poslanec NR SR L. Blaha: Pojďme si shrnout, co pandemie přinesla ve světě během roku, kdy o ní slyšíme. A nic nenavrhuji…

 1. Zisky farmafiriem vyletěly do astronomických výšin. Velké korporace a mocnosti mohou vakcínami vydírat celý svět.
 2. Ti nejmocnější získali neuvěřitelnou moc a většina chudších zemí světa se vrhla do ještě větší závislosti než v minulosti. Nerovnost se prohlubuje. Strašidelné.
 3. Ekonomika ve světě roste, korporace se mají skvěle, ale zaměstnanci děsí propouštění, berou sociální práva a snižují mzdy pod záminkou pandemie.
 4. Malý příklad. Od vypuknutí Covidu stoupl zisky Amazonu o 14 miliardy dolarů. Majetek nejbohatšího muže Jeffa Bezose vzrostl o 70 miliardy.
 5. Jak upozorňuje americký socialistický senátor Bernie Sanders, Amazon také přestal platit svým zaměstnancům rizikový příplatek a snížil životní úroveň.
 6. Takhle je to všude. Silní zbohatnou, slabí zmarem. Korporace spotřebovaly bankrotující malé podniky, je zde obrovská koncentrace ekonomiky. Větší žraní psů.
 7. Velké koncerny se zbavily konkurence malých firem a OSVČ. Během pandemie byla ta státní opatření smetena. Takhle to probíhá, když prckové nepřekáží…
 8. Firemních středních vrstev dostala možnost home-office, takže snížily zdravotní rizika na minimum. Pracovníci a manuálně pracovníci po celém světě nadále pracují v továrnách a nejvíce jsou vystaveni zdravotním rizikům, nejvíce umírají a mají nejnižší platy.
 9. Vítězem pandemie budou penzijní korporace a penzijní systémy celkově. Zemřely statisíce důchodců po celém světě. Pandemie je pro seniory mor, ale někdo si vydělá skvělé peníze…
 10. Po celém světě, státy získaly diktátorské pravomoci, lidem zakázali protestovat, odbory se nemohou bránit, svoboda je dnes podpultovým zbožím.
 11. Tím pádem mohou růst zisky velkých firem, lidé se nemají jak bránit a blížíme se k neoliberální utopii – lidé přestávají být sociálními bytostmi, sedí sami před televizí, nakupuje online, končí společenský život…
 12. Nikdo není proti, protože nic nezmůže. Rozdělili nás jako atomy. A když někdo nesouhlasí s tím, co se tady děje, korporátní média ho budou označovat za třídního nepřítele, konspirátora a komunistu.
 13. Pokud chcete, aby se lidé dobrovolně vzdali svobody, šiřte strach. Válka. Pandemie. Katastrofa. Zabere všechno. Naomi Klein tomu říká – katastrofální kapitalismus.
 14. A mezitím, zatímco všichni mluví o pandemii, nové byznys, nové války, připravují se nové pakty… Mocní jsou mocnější, slabí jsou slabší. Pokud nás jednou pustí z domácího vězení, bude pozdě se bránit.
 15. Něčí pandemie přišla neuvěřitelně vhod. A ne, nebyli to normální senioři nebo OSVČ. Byly to pravomoci, korporace a miliardáři. Podívejte se na jejich zisky za poslední rok a vše pochopíte.

Co na to říct – žádné zvíře v historii nepomohlo těm nejbohatším a nejmocnějším jako netopýr. Samozřejmě nic nenavrhuji. Jen gratuluju…

Zdroj