Ideozločiny

David Martínek: Masové vrahy netolerujeme

Pokud panu Zelenskému jde o demokracii, měl příležitost jasně, zřetelně a nesmlouvavě odsoudit Banderu.

Tváří v tvář premiérovi Polska, Mateuszi Morawieckému měl příležitost odsoudit masakr ve Volyni.

Tváří v tvář premiérovi Slovinské republiky, Janezi Janšovi měl příležitost odsoudit nacistické kolaboranty ve Slovinsku, wenden, arizaci, sběrné tábory Maribor, Borl, Cadovljica, Klagenfurt.

Pokud panu Zelenskému jde o demokracii, měl příležitost jasně, zřetelně a nesmlouvavě odsoudit Banderu.

Tváří v tvář premiéru České republiky, Petru Fialovi měl příležitost odsoudit nacisty a okupaci Československa. Lidice a Ležáky. Terezín. Heydricha, K. H. Franka a nacistické kolaboranty.

Odmítnout jakoukoliv spolupráci s nacisty a jejich pohrobky.

To je Evropa. To je demokracie. Společné kořeny.

Naši předkové vedli strašlivou válku proti nacistickým agresorům.

Na území Ukrajiny páchali nacisté nejhorší myslitelné zločiny. Podporovaly je v tom ukrajinské jednotky, které se přidaly na stranu nacistů. Prováděly zde nejhorší zvěrstva.

Zelenskyj měl jedinečnou příležitost tuto temnou historii odsoudit. Cesta tří evropských premiérů do Kyjeva, obklíčeného invazními jednotkami ruské armády je silné gesto podpory.

Je to silná příležitost trvat na společných kořenech, vzdor okupaci, ruské agresi a válce. Odpor k nacistické ideologii je klíčovým prvkem, formujícím evropské hodnoty.

Odpor k nacistické ideologii je klíčovým prvkem, formujícím evropské hodnoty.

Žádám zdvořile, aby český premiér Petr Fiala jednoznačně odsoudil projevy nacismu, neonacismu, ve všech jeho odnožích a podobách. Žádám, aby prezident Ukrajiny Vladimir Zelenskyj odsoudil nacismus a neonacismus, ve všech jeho projevech, podobách a představitelích. Aby odsoudil, veřejně a opakovaně, masové vrahy, válečné zločince typu Stepana Bandery, Romana Šukeviče nebo Mykola Lebedy. Představitele OUN, odpovědné za masové vraždy, zabíjení a teror, etnické čistky a masakry. Volyňský masakr.

A stejně tak i jejich následovníky a pohrobky.

V Evropě masové vrahy netolerujeme.

Zdroj