TopZahraničí

Evropská komise požádala o zavedení sankcí proti Polsku

Evropská komise se obrátila na soudní dvůr Evropské unie kvůli zavedení finančních sankcí proti Polsku, které podle komise neplní předchozí soudní rozhodnutí o soudní reformě, oznámil evropský komisař Didier Reynders.

„Dnes Evropská komise předá věc proti Polsku Soudnímu dvoru EU. Vyzýváme k uplatnění finančních sankcí za nedodržení předběžných opatření a neúplné provedení soudního rozhodnutí z 15. července,“ napsal komisař na Twitteru.

Komisař dodal, že do jeho povinností spadá zajištění nezávislosti evropských soudů.

Podle Evropské komise částky pokut, které mohou být Polsku uděleny, určí soud.

Případ na Twitteru popisuje také česká evropská komisařka Věra Jourová, podle které Polsko nerespektuje soudní příkaz.

„Rozhodnutí Soudního dvoru EU musí být v celé EU respektována. Je nutné vybudovat a rozvíjet nezbytnou vzájemnou důvěru mezi členskými státy a občany. Jsme i nadále připraveni spolupracovat s polskými orgány na nalezení cesty z této krize,“ píše Jourová.

Polské soudy

Soudní dvůr EU již dříve upozornil Polsko na nesoulad ustanovení soudní reformy s evropským právem, zejména v tom, co se týká nezávislosti soudního systému země. Uvádělo se, že ustanovení o disciplinárním senátu Nejvyššího soudu Polska nezaručují nezávislost a nestrannost soudců, protože mohou být přímo nebo nepřímo ovlivněni zákonodárnou a výkonnou mocí.

„Za nadřazenost práva EU nikdo nehlasoval!“ Evropská komise čelí kritice kvůli nátlaku na Polsko

4. července Nejvyšší soud Evropské unie rozhodl, že by Polsko mělo z důvodu nesplňování nezbytných standardů nezávislosti pozastavit činnost disciplinárního senátu svého Nejvyššího soudu, která podle EU nesplňuje nezbytné standardy nezávislosti.

Polský soud však rozhodl, že požadavek na pozastavení fungování disciplinárního senátu je v rozporu s polskou ústavou a země by mu neměla vyhovět. Předsedkyně polského Nejvyššího soudu Malgorzata Manowska k tomu vydala prohlášení, ve kterém uvedla, že je „hluboce přesvědčena,“ že disciplinární senát je v Polsku nezávislý.

Zdroj