Svět podle lepšolidí

Takže by to šlo

Lubomír Vylíčil: Rakouský deník Kronen Zeitung minulý týden přinesl malou, ale pro Evropu velice důležitou zprávu. Afghánský Taliban je ochoten přijmout všechny repatriované Afghánce, kterým byl v Evropě odmítnut azyl.

Rakouskému novináři Shams Ul-Haqovi to potvrdil oficiální mluvčí Talibanu, Zabihulláh Mujahid. Řekl, že novému, Talibanskému režimu velice záleží na tom, aby lidé neopouštěli zemi. „Nejsme rádi, že lidé opouštějí Afghánistán. Měli by zůstat. Nejsme šťastní, když Afghánci odjíždějí do zahraničí.” Protože Afghánistán, jak dále uvedl, je společnou zemí všech Afghánců. A z toho důvodu také Talibové souhlasí s přijetím repatriovaných uprchlíků, kterým byl v Evropě odmítnut azyl.

Na přímou otázku reportéra Kronen Zeitung: „Převzala by vaše vláda zpět také afghánské občany, kteří nemají nárok na azyl v Německu a Rakousku protože se stali delikventy?” odpověděl kladně. „Ano, to je v pořádku,” řekl doslova. Po trpkých zkušenostech se „Syřany” a „Afričany” z nešťastného roku 2015, které zpět nikdo nechtěl, je to až k neuvěření. Oni jsou skutečně ochotni si je vzít všechny! Vinné, nevinné, kvalifikované i neschopné, dobráky i lumpy, neřády i smolaře… To je přece pro Evropu skvělá zpráva! Proč není palcovými titulky na prvních stranách?

On je tu totiž takový drobný háček. Ti, kteří se v Evropě dopustili trestných činů, mají být postaveni, hned po příjezdu do Afghánistánu, před soud.  “Ano, byli by předvedeni před soud. Soud by pak musel rozhodnout, jak s nimi naložit,” potvrdil Zabihulláh. A to je pro sluníčka celé Evropy problém. Dokonce i Rakušáci, kteří se zatvrdili, po nedávných excesech Afghánských migrantů, a rozhodli se repatriovat hlava nehlava, teď váhají. Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer včera připustil, že repatriace za současné situace asi nebudou možné.

Přitom, proč vlastně? Dopustili se ti vyhošťovaní Afghánci trestného činu? Ano. Nutil je k tomu někdo, nebo se rozhodli dobrovolně? Odpověď je nabíledni. Z celého jejich přístupu k lidem, zvykům a zákonům země, která je přijala, je zjevné, že se přizpůsobit nehodlají. Že necítí vděk ani sounáležitost s Evropany. Že preferují šaríju, své zvyky a nehodlají na tom nic měnit. Tak proč jim ji nedopřát? Proč se bránit jejich vyexpedování do rodné země, kde budou podrobeni jejich, tradičnímu zákonodárství? Je to přece ta jejich, obohacující kultura, kterou jim podle sluníček nesmíme brát… A navíc je nutno si přiznat, že právo šaríja má v mnoha ohledech vhodnější a případnější tresty za lupičství, vraždy a znásilnění, než lidskoprávním blbnutím vykastrované zákonodárství evropské.

Naplnilo by to i evropský, humánní požadavek, že trest má působit především preventivně. A skutečně, třeba v takových případech, jako bylo nedávné, otřesné, skupinové znásilnění a následná vražda nezletilé Leonie ve Vídni, by požití zákona šaríja zaručovalo prevenci, proti opakování podobné trestné činnosti, naprosto spolehlivou a stoprocentní. Tak proč se tomu bránit?

Důležité je jedno. Že to jde. Že od teď už víme, že si je Talibanci převezmou. A že tedy repatriaci Afghánců do vlasti už nic nebrání. Teď jde o to, dostat tuhle informaci do povědomí veřejnosti, a zejména pak politiků. Protože jedna vydařená (a řádně zmedializovaná) repatriace, udělá pro zastavení migračního toku více, než plot. A může být také tím nejlepším signálem pro migranty, kteří už tu jsou. Mnohem lepším a účinnějším, než všechna ta školení Rozumků, Faltových a dalších profesionálních, neziskových „začleňovatelů” …

Zdroj