Domácí

Fakt by mě zajímalo, čím to je

Vidlák – Krátký pirátský úvodník: Někdy předevčírem jsem zaznamenal, že Piráti do svého programu dají zvýšení daně z nemovitosti z komerčních prostor. Že zvýšení daní z nemovitostí u domů a bytů navrhovat nebudou. 

Jsem si jistý, že to dopadne přesně naopak. Piráti nikdy nešli proti velkým korporacím, nikdy si nepohněvali fakt velký byznys a vždycky našli cestu, aby prospěli těm, co už teď mají všechno. Všiměnte si, že pirátská informace o daních zcela zapadla. Zkuste si představit ten řev, kdyby s něčím podobným přišel Babiš, ČSSD nebo KSČM. To by bylo řevu, jak chtějí ničit podnikatele, jak jdou proti duchu kapitalismu a podobně. 

Pirátům to ale hladce prošlo. Ani jedno velké médium z toho neudělalo téma, o České televizi ani nemluvím. Takže se toho žádný miliardář neobává. Nikdo se neděsí, že by musel svým kancelářským komplexem financovat obnovu země po covidu. Dobře vědí, že se to pak nějak okecá a všechno zaplatí jako obvykle lopaty co „žijí nad poměry a prožraly nám budoucnost“.  

A teď už dnešní text: 

Věřím jen statistikám, které si zfalšuju sám, říkával Winston Churchill… Ano, všechny ty předpovídače volebních výsledků nejspíš založili meteorologové, kterým bylo líto, že jsou jediní, kdo vaří z vody. A mezi cinknutými průzkumy odjakživa nejvíce vyniká společnost Kantar, které to vždycky před volbami vychozelo výrazně ve prospěch demobloku, akorát u voleb to lidi kazili. Zapomněli na předvolební průzkumy, zpravidla ten poslední den ještě viděli v televizi nějakou tu politickou debatu, poslechli si varování před plíživou totalitou a řádně naštváni to pak hodili najust jinak, než hlásili soudruhům průzkumistům. 

Přesto bych se tentokrát chtěl Kantaru trochu zastat. Mám pocit, že v posledním průzkumu preferencí už nemuseli dělat žádná statistická kouzla, aby  to vyšlo podle Pirátů a TOPky, ono ji to prostě vyšlo rovnou z dotazníků.  I když si o Kantaru myslím svoje, tentokrát jim musím dát za pravdu. Hnutí ANO je na silně sestupné trajektorii a podle mě to ještě není nic proti tomu, co přijde v dalších týdnech. 

Víte, já to nechápu. Babišovi se osm let dařilo maskovat své skutečné záměry. Osm let dělal všechno pro to, aby byl politikem všech. Aby pravicově snižoval daně a levicově zvedal sociální dávky. Snažil se, aby vypadal proevropsky, ale zároveň protimigračně. Aby vypadal proamericky, ale zároveň uspokojoval druhou stranu řečmi o politice všech azimutů. 

K tomu se mu podařilo přesvědčit voliče, že mohou volit jakéhokoliv ANOblba, ANOdebila, ANOpodnikatele, ANOzkrachovaléhopolitikaodjinud, ale vždycky to znamená volit Babiše osobně, protože hnutí ANO je on samojediný. On rozhoduje, on rozkazuje, on zařizuje. Ostatní jsou tam do počtu aby byl naplněn volební zákon, ale ve skutečnosti jde jen a jedině o Babiše. 

Osm let se mu to dařilo. Jen výjimečně probleskly nějaké ty varovné signály – když něco jiného říkal Merkelové a něco jiného říkal doma. Jen výjimečně se našel někdo z alternativní scény, který vypátral, jak se ve skutečnosti hlasovalo na půdě ojroparlamentu a pro co tam hlasoval sám Veľký Bocián jako premiér. 

Malá odbočka – nikdy jsem nepochopil, proč právě tohle na Babiše nevytáhli všichni ti líbodémo novináři. Velmi přímočaře by Babiše znechutili značné části jeho voličů. Ale to by bylo asi příliš strategicky komlikované a zřejmě by soudruzi novináři dostali za uši od svých pravodáskařských čtenářů i majitelů, že nejsou dost pravověrní. 

Zkrátka a dobře, osm let se Babiš prezentoval jako politik všech. A ještě před rokem to vypadalo, že mu tato taktika fakt vyjde a příětí vládu bude sestavovat sám a v nejhorším případě mu budou stačit nějací přeběhlíci…

A teď – po osmi letech tance mezi vejci, po osmi letech balancování na ostří nože, po osmi letech poměrně důmyslného maskování, chytrého marketingu a značného úsilí (dokonce ani koronavirus na tom nic nezměnil)… najednou přijde několik týdnů, kdy je celá ta osmiletá práce zahozena a premiér oligarcha se v podstatě z hodiny na hodinu rozhodne, že se bude ucházet o voliče, kterým osm let lezl na nervy, kteří se ho snažili sesadit jakýmkoliv způsobem, kteří ho nenávidí do morku kostí a nikdy, nikdy, nikdy se to nezmění… a on jde a snaží se jim zavděčit. 

To je nějaký pražský virus? Přesně tohle udělala ČSSD. Jakmile odešel Zeman, okamžitě tam změnili názor a začali se ucházet o voliče, kteří jim to z podstaty věci nikdy nemínili hodit. Paroubek už byl jen krátké vzepětí, které rychle skončilo a pokračoval pozvolný sešup až k dnešním mimoparlamentním preferencím. 

Hamáček pak už je jen smutnou tečkou – oproti Sobotkovi vlastně trhl rekord. Hamáčkův příklon k pražským voličům protiruskou rétorikou vydržel čtrnáct dní. A zřejmě to stejně nepochopil i když to byla drsná sprcha a bude v tom pokračovat. 

Babiš ale dělá přesně to samé. Osm let lovil voliče i v té poslední vesnici a nakonec se pod tlakem rozhodne, že se přikloní k názoru pražské kavárny. Proč? 

To nevidí, že jeho preference půjdou dolů?  Že se pro značnou část svých voličů demaskoval a i kdyby to stokrát myslel dobře, pokud se někdo lísá k Praze, tak ho venkov nebude volit najust. 

Vyzval bych Petra Hampla, jestli by nám k tomu nechtěl napsat nějaký článek. On se přeci jenom pohybuje blíže u Prahy a tak vidí i to, co nám tady uniká. Jako by na to stačil jen dostatečně dlouhý pobyt na ministerstvu. Jako by stačilo dostatečně dlouho sedět mezi těmi náměstky, vysokými úředníky, trávit s nimi deset hodin denně a člověk z toho za pár let spolehlivě zblbne. 

Postupně, aniž by si to oligarcha miliardář uvědomil, byl sevřen kamarilou,  začal dostávat stále filtrovanější zprávy, jeho okolí se naučilo, jaká rétorika na něj platí, co rád poslouchá, jaké informace se mu dají zatajit a jaké naopak se musejí zveličit… a pic ho… přišly Vrbětice a mezi Babišem a Lipavským náhle skoro není rozdíl. 

Předpovídám čistě statisticky a podle předchozích vzorů, že lékem na pokles preferencí kvůli Babišově příklonu k líbodémo, bude více líbodémo. Pokles preferencí kvůli rusobijectví se bude řešit ještě větším rusobijectvím.  Zatím všichni, kdo se s pražskou kavárnou zapletli, neudělali nic jiného. 

Oni totiž ti zpovykaní Pražáci nic jiného neuznají. Nikdy nevíte, jestli budete dost pravověrní, vždycky budete vaši pravověrnost muset osvědčovat stále šílenější rétorikou i stále šílenějšími skutky. Ale z nějakého důvodu, kdo se nechá chytnout do této pasti, nikdy ji nerozpozná a pokračuje až do úplného sebezničení. Až odchod z politiky (a odchod z Prahy na venkov – viď Stropnický) mu otevře zase oči. 

Přitom, aby Babiš přesvědčil české burany, stačilo mu podstatně míň. Stačilo mu zdůrazňovat, že tu nebudou migranti a celkem mu procházelo, že v Bruseli podepisoval něco úplně jiného. Stačilo mu, aby zdůraznil politiku všech azimutů a klidně mohl v CIA dostat školení (nebo držkovou)  a objednávat předražené americké vrtulníky. Stačilo mu tu  a tam přidat důchdocům, zvýšit přídavky na děti  a měl mezi burany dostatek obhájců, kteří se za něj rétoricky bili a měli ho celkem rádi. A ti ostatní, ti ho volili se skřípajícími zuby, ale volili, protože byl nejmenším zlem. 

A teď? Vychází vstříc lidem, kteří mu jeho nové úmysly ohledně suverénní, sebevědomé a sovobodné zemi stejně neuvěří. Proč? Proč najednou zahazuje osm let poměrně úspěšné kamufláže? Proč najednou bourá to, co osm let pracně stavěl? 

Nebo fakt dlouhým  pobytem v Praze a ministerstvu prostě zblbnete? 

Tyto příčiny by bylo důležité prokydat. Po Babišovi totiž budeme hledat nového politika ke zvolení. Abychom pak za osm let nezjistili, že ho posedl ten samý virus a on najednou ze dne na den prohlédl, otočil a začal se snažit, aby ho pražáci měli rádi a dělal to až do úplné marginalizace. 

Pokud bude Babiš pokračovat v tom co dělá, bude rád, když dostane ve volbách deset procent. 

Zdroj