Koronavirus

Globální byznys o dvanácti nulách

Vidlák: Dnes budu pokračovat v tom, co jsem načal včera – o tom, že covid epidemie jsou především prachy, prachy, prachy, pak trocha geopolitiky a pak zase prachy, prachy, prachy a pak trocha zdravotnictví a epidemiologie a pak teprve život nějakého zkurveného důchodce, který by stejně za pár let umřel i bez covidu.

Promiňte mi ten silný výraz s důchodcem, to já jen, abych zdůraznil situaci.

Pojďme si udělat představu o těch penězích… Jak víme z tisku, jedno očkování od Fajzru stojí zhruba tisíc korun za dávku. Ostatní vakcíny na tom budou dost podobně, rozdíly budou spíše kosmetické dané způsobem distribuce a skladování. Ani ten Sputnik a Sinopharm nebudou zrovna laciné, protože i Putin potřebuje prachy. Pojďme si tedy vzít jako základní cenu toho Fajzra – je to taková hi tech hračička, z těch západních je jí teď k dispozici asi nejvíc, je celkem pravděpodobné, že vám jí také píchnou. Jedna dávečka – tisíc korun.

Pro naší republiku toho potřebujeme tak osm milionů dávek (děcka to tak úplně nepotřebují a leckdo nebude chtít jim vpravovat do těla ještě nevyzkoušenou věc). Takže osm milionů dávek = osm miliard korun. Dávky se dávají dvě, takže šestnáct miliard korun za proočkování naší populace. Svým způsobem to není tak strašná suma, když si vezmeme, že nebude nutné zavírat průmysl a hotely.

Evropská unie má pět set milionů obyvatel. To je řekněme osm set miliard korun za vakcinaci. Celý svět má sedm miliard obyvatel. To je zhruba deset bilionů korun za vakcinaci.

Na vakcíně je nejdražší její vývoj a všechny ty testy a klinické studie. Její výroba je pak už v korunových položkách za dávku. Všechno ostatní je zisk.

Jen ve vakcínách se celosvětově bavíme o sumě, která dvojnásobně převyšuje české HDP a má potenciál pár let vydržet. Koneckonců imunita na covid se vytrácí a když se dívám, jak se ve velkém stavějí továrny na výrobu vakcíny, nepochybují o tom, že koroňáček tu s námi ještě dlouho pobude a každý rok bude víceméně nutné populaci přeočkovat. Nevím jestli to takhle doopravdy dopadne, ale takhle nějak vypadá globální byznysplán. Každý rok deset bilionů korun. Dvě České republiky. Vezměte si, kolik se toho u nás ročně  za toto HDP postaví… Zdvojnásobte to a vezměte, že je to skoro celé zisk.

Ve skutečnosti sledujeme v přímém přenosu  rozdělování obrovského trhu, který je jednoduchý. Není třeba kvůli němu provokovat ekology, nenavrtává se mořské dno, neplují obrovské tankery, nejsou zapotřebí velká přístavní mola. Není potřeba žádných gigatováren, které obsahují tisíce tun železa. Jde o relativně malé provozy sice s chytrým zařízením, ale nic strašidelného. Není zapotřebí kvůli tomu přemísťovat miliony kubíků hlíny a nemusí se to napojovat na šestiproudou dálnici. Na jeden kamion se vejde zboží za miliardu. K tomu jsme si řekli o vysokých maržích – čím déle se bude vakcína vyrábět, tím vyšší bude zisk, tím vyšší budou prémie a dokonce i na výzkum dalších léku zbude.

Kvůli deseti bilionům korun… to už stojí za to, aby tu a tam někdo umřel. To už stojí za hodně špinavé zákulisí a hodně temné rejdy. To už stojí za dobře placený lobbing, to stojí za velké úplatky politikům, ba dokonce to stojí i za aktivaci torpédoborců a stíhaček. Stojí to za dlouhodobé kontrakty, stojí to za mezinárodní smlouvy, stojí to za cokoliv. Všechny světové SÚKLy jsou teď úplně obležené podnikatelskými žraloky v těch nejlepších oblecích, kteří donášejí, bonzují a tlačí na zákaz vakcín od konkurence. Je třeba si zabrat na trhu co největší podíl. Byznys je to obrovský, i kdyby se musela dát padesátiprocentní sleva. A teď, když je vakcín víceméně nedostatek, teď je to bonanza ze které se zaplatí všechny ty továrny i distribuční sítě.

Proto budeme svědky značně temných tlaků. Především na politiky. Proto Babiš nijak netlačí na Sputnika, proto Blatný trvá na evropském schválení. Bude to dobře ohodnoceno. Stojí za to zabrat na trhu každou skulinku. Proto Putin rád dodá nějaký milionek vakcín, protože kde se zaháčkuje, tam už nejspíš zůstane. A je to snadné. Mnohem snazší než postavit jadernou elektrárnu. A mnohem výnosnější. A proto je tolik politiků proti. Za svůj odpor dostanou dobře zaplaceno.

Proto se budeme velmi obtížně dozvídat, kdyby měl Fajzr nějaký problém a velmi snadno se budeme dozvídat, že má problém Sputnik. Protože za pár milionů dávek stojí za to rozehrát nějaké ty politické a strategické hry. Všechny ty lobovací cesty jsou u nás už dávno napojené směrem na Západ. Už dávno farmaceutické firmy platily doktorům, aby nezapomněli, co mají předepisovat a platily lékárníkům, aby naopak zapomněli, že existují jiné preparáty se stejným účinkem, ale levnější. Doktoři se s tím snadno srovnali. Žádné černé svědomí je netíží. Nikdo jim nezakazuje léčit a drahé léky proplácí pojišťovna. Proč by měli bojovat za něco levného z Indie? Ind jim luxusní dovolenou nezaplatí. Všechno je podle zákona.

Vzhledem k velikosti byznysu a propojení našich kanálů si myslím, že Zeman se Sputnikem nikdy neuspěje. Chybí tu infrastruktura. Všichni důležití a vlivní už svoje všimné dávno dostali a klidně dostanou další, kdyby to nestačilo.

Na druhou stranu, Putinovi je to celkem jedno. On má otevřené dveře v té větší polovině světa. Zemí, které nemají rády Velkého Satana je pořád víc a mají většinou hodně moc obyvatel. Geopoliticky by samozřejmě bylo zajímavé zaháčkovat se v západní Evropě, kvůli tomu stojí za to obětovat pár ruských důchodců nebo nějaké negry… ale jinak má i Rusko ve světě dveře otevřené tak doširoka, že poptávku stejně neuspokojí.

Dokonce se v celém tom byznysu hodí i těch pár zemí, které dodnes v covid nevěří a nedělají opatření. Nedej bože, abychom ten covid vyhubili že? Nějaká ta Tanzánie nebo Bělorusko se nám v dnešním globalizovaném světě postarají, aby pořád byl někdo nakažený, protože to zajistí poptávku, jaká tu ještě nikdy nebyla.

Teď se mluví o tom, že PCR testování by mělo zlevnit. Že tyto testy mohou být při masovém použití levnější než ty antigenní. Tak určitě… Pro byznys bude dobré mít k dispozici vždycky nějakého pozitivního, občasné lokální uzávěry a karantény, aby nikdo nezapomněl, k čemu to očkování je. Takže testovat se bude levně a snadno.  Stejně tak bude i tlak na to, aby hranice překračovali jen ti očkovaní, prostě aby to přes počáteční nedůvěru každý chtěl.

Nevěřím tomu, že se u nás najde nějaký pravověrný chřipečkář, který vydrží a očkovat se nenechá, když se pak ukáže, že bez toho nikam nesmí. Uvidíme, kdo zůstane pevný a zásadový, že se očipovat nenechá, protože covid neexistuje. Pěkně se nechá ďobnout taky, protože přesvědčení se nenažereš a do Chorvatska chceš. Mohou si na Letné demonstrovat kolik chtějí, že je stát fašisticky zavírá. Schválně jak dlouho jim to vydrží.

Pozor, já neříkám, že covid neexistuje. Já jen připomínám, co všechno je s ním spojené, protože takhle nám to bylo za posledních třicet let nastaveno. Často jsme tomu ještě tleskali.

Může se nám to nelíbit, můžeme protestovat, demonstrovat ba dokonce může jít i k volbám , ale nebude to nic platné. Tenhle trh je tak lukrativní a tak nádherný, že stojí i za hromadnou vraždu. Velcí manažeři farmaceutické firmy se od Pabla Escobara zase tak moc neliší. Jen to nedělají tak přímočaře a na špinavou práci si někoho najmou. A za tento zisk si mohou najmout Blackwater s Wagnerovou armádou dohromady.

A až voliči vypráskají Babiše, přijdou noví premiéři a hned se k nim do kanceláři přihrnou i příslušní hoši, kteří si včas postarají, aby jim podíl na trhu zůstal. Legálně… zcela legálně. Křeslo ve správní radě není nic protizákonného  a účast na kogresech s málo přednáškami, ale hodně jídla a drahými prezenty v brutálně luxusním hotelu, je také v pořádku. Nikdy nepřijde žádný Šlachta, který by kvůli tomu zatýkal. Jen ta pachuť zůstane.

Peníze naštěstí nesmrdí.

Zdroj