Zahraničí

Kreml povolil Lavrovovi používat „jakýkoli slovník“ ve vztahu k USA

Mluvčí prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov nevznesl námitky proti slovu „hloupý, tupý“ charakterizující americkou politiku. Všiml si inherentní přesnosti vyjádření ministra Lavrova.

„K popisu politiky USA lze použít prakticky jakýkoli slovník,“ řekl tiskový tajemník prezidenta Dmitrij Peskov. 

Odpověděl tedy na otázku, zda Kreml souhlasí s hodnocením americké politiky, kterou ministr zahraničí Sergej Lavrov označil za „hloupou“. 

Dmitrij Peskov věří, že použití těchto slov vyjádřilo samotnou podstatu politiky USA vůči Rusku.

„Nepředvídatelnost, agresivita, tvrdost a nepřátelství americké politiky vůči naší zemi umožňují k popisu této politiky použít prakticky jakýkoli slovník,“ cituje Interfax Peskova.

„Ministr jako vždy je trefný ve svém znění,“ dodal mluvčí Kremlu.

Šéf ruského ministerstva zahraničí řekl, že Moskva bude reagovat na jakékoli nepřátelské kroky Spojených států. Zároveň uvedl, že linie Washingtonu ve vztahu k Moskvě je „slepá ulička, možno říct hloupá a tupá“. 
Ministr se domnívá, že „nepřináší žádný výsledek, pokud jde o cíle, které byly oznámeny při zavedení sankcí“.

Lavrov také reagoval na plány amerického prezidenta Joe Bidena jmenovat amerického zvláštního vyslance pro plynovod „Nord Stream 2“. 

„Zdá se, že protože se již neúčastní Smlouvy o otevřeném nebi, jejich ruce byly rozvázány, zaměstnanci byli uvolněni a tak jmenovali zvláštního zástupce pro ukončení projektu plynovodu „Nord Stream 2“. Bude prostě jezdit a všem vyhrožovat,“ řekl ministr.

Podle Lavrova rozhodnutí o jmenování zvláštního vyslance pro boj s plynovodem spadá do rámce současné americké diplomacie. 

Lavrov 1. dubna uvedl, že Rusko nehledá konfrontaci s USA, ale nenechá se urážet. 

Porovnal akce Spojených států s chováním „hlavního tyrana na dvoře“, který každého napadá a trestá.

Po několika letech však „tito malí chlapci“, které napadali a trestali, vyrostou a už se mohou o sebe postarat. 
Přestože „konfrontace [se Spojenými státy] dosáhla dna,“ řekl ministr, „hluboko uvnitř“ existuje naděje, že „všichni lidé jsou dospělí a chápou rizika“ spojená s rostoucím napětím.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price odpověděl vyčíslením akcí Ruska. 

Mezi nimi jmenoval „útok na demokracii v letech 2016 a 2020“, obvinění z hackerských útoků, zprávy o tajné dohodě mezi Ruskem a Talibanem, soud s Alexejem Navaľným. 

Z tohoto důvodu podle jeho slov: „vztahy [mezi Moskvou a Washingtonem] jsou ve stavu, v jakém jsou.“

Price zároveň poznamenal, že Washington usiluje o stabilizaci vztahů s Moskvou. 

„Je pravda, že se nadále snažíme o stabilní a předvídatelné vztahy s Ruskem. Skutečnost, že mezi námi existují takové hluboké neshody a vztahy jsou ve stavu, v jakém jsou, ještě neznamená, že nebudou existovat žádné oblasti shody (zájmů),“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí USA.

Vladislav Gordeev

Zdroj

Překlad